Anneler Günü Nasıl Ortaya Çıktı? Ne Zaman İlan Edildi?

Anneler Günü Nasıl Ortaya Çıktı? Ne Zaman İlan Edildi?

Anneler günü nasıl ortaya çıktı, bu özel günü kutlayan herkesin en merak ettiği sorular arasında yer alıyor. Bir gün kutlanıyor ama neden? O günde anneler başta lmak üzere evin büyük kadınlarına hediyeler veriliyor ama neden? Anneler gününde çok sayıda etkinlik düzenleniyor. Peki ama sebebi ne?

Size sitemiz içerisinde Anneler günü ile ilgili çok sayıda bilgi aktardık.Her şeyin öncesinde anneler günü ne zaman 2022 sorusuna yanıt verdik. Çünkü her yıl Mayıs ayının ikinci Pazar günü kutlanan bu özel günün sabit bir tarihi yok. Mayıs ayının ikinci Pazarı ayın kaçına denk gelirse anneler günü o gün kutlanıyor.

Anneler Gününü Kim Çıkarmış

Anneler Günü Nasıl Ortaya Çıktı

Ülkemizde böyle olmasına karşın, yurt dışında farklı ülkelerde anneler günü farklı günlerde kutlanıyor. Çünkü anneler günü nasıl ortaya çıktı sorusunun çok sayıda farklı yanıtı var. Ülkeler, bu yanıtlar arasından en çok hangisin benimserlerse, bu özel günü o yanıta göre kutluyorlar.

Ama en geçerli yanıt, ülkemiz tarafından da Mayıs ayının ikinci Pazar günü kutlanmasına yönelik olan yanıt. Peki buna göre anneler günü nasıl ortaya çıkmıştır?

Amerika Birleşik Devletleri’nin Virginia eyaletinde Anna Jarvis isimli bir öğretmen yaşıyordu. Ve 1905 yılında annesini kaybetti. 1908 yılında, bir okulda, 407 öğrenci ve onların anneleri ile birlikte, annesinin anısına bir tören düzenledi.Bu durumu Temsilciler Meclisi ile de paylaştı. Ancak resmiyete dönüştürmediler.

Hal böyle olunca da Anna Jarvis, durumu çözebilmek adına,dönemin önde gelen politikacıları ile görüştü ve medya üzerinden durumu ne denli ciddiye aldığını sıklıkla dile getirdi. Ve çabaları 1914 yılında sonuç verdi. Bu yıl, her Mayıs ayının ikinci Pazar günü Anneler Günü olarak ilan edildi.

Anneler Günü Nasıl Ortaya Çıktı

Anneler Günü Nasıl Ortaya Çıktı

Bu durum zaman içerisinde farklı ülkelere de yayılmış ve ticari bir kazanım elde edilmiştir. Anna Jarvis isimli öğretmen, kendi çabaları ile ortaya çıkan bu özel güne ticari kaygıların gölge düşürmemesi adına çok sayıda dava açmış ama bu davaların hiç birini de kazanamamıştır.

Anneler Gününü Kim Çıkarmış?

Anneler gününü kim çıkarmış sorusunun yanıtını, pek çok kişi tarafından merak ediliyor. Ancak biraz önce debelirtmiş olduğumuz gibi bu bilgi pek çok ülkeye göre değişkenlik gösteriyor. Ancak ülkemizde geçerli olan hikayeye göre Anneler günü, Amerika’da Virginia eyaletinde bulunan öğretmen Anna Jarvis tarafından ortaya çıkartılmış.

Ve aslında olayın özüne baktığımız zaman, pek çoğumuzun yaptığj, aile büyüklerini kaybettiğimizdeki sene devriyeleri gibi bir hikayesi var. Ancak olayı bizlerin yaptığından biraz daha büyük gerçekleştiren Anna Jarvis, 407 öğrenci ve onların velileri ile bir anma töreni düzenlemiş.

Bizler ise sadece akrabalarımızı, komşu ve arkadaşlarımızı çağırdığımız, maksimum 50 kişilik anma törenleri düzenliyor, bu törenlerde kaybettiklerimizin adına dualar okuyarak, ruhlarına gitmesi adına ikramlıklar dağıtıyoruz. Dolayısı ile Anneler gününün mucidini Anna Jarvis olarak belirtebiliriz.

Anneler Günü Nasıl Kutlanmaya Başlamıştır?

Anneler günü nasıl kutlanmaya başlamıştır sorusunun yanıtı için Anna Jarvis’in annesinin vefat ettiği günü hatırlamak gerekir. Bu günün 3 sene sonrasında tüm öğrencilerini ve onların velilerini toplayan Anna Jarvis, bu kalabalık grupla annesini anmış ve bu durumun tüm anneleri anmak adına resmiyet kazanmasını istemiştir.

Fakat ilk olarak Temsilciler Meclisi tarafından resmiyet kazanmayan etkinlik, 1914 yılında, Anna’nın sesini medya ile dünyaya ve dönemin önde gelen politikacılarına duyurması dolayısı ile günün Anneler Günü olarak 1914 yılında ilan edilmesine neden olmuştur.

Sonrasında bu özel günde herkes annesini anmaya başlamış, annelerine hediyeler almaya başlamışlardır. Anneler gününde ne hediye alınır sorusunun farklı yanıtlarına, bahsi geçen konuyu gözden geçirmek sureti ile ulaşabilirsiniz.

Anneler Ve Babalar Günü Ne Zaman 2022?

Anneler ve babalar günü ne zaman 2022 sorusunun yanıtlarını teker teker şu şekilde verebiliriz:

Anneler günü 2022, Mayıs ayının ikinci Pazar günü olan 8 Mayıs’ta kutlanacak.
Babalar günü 2022, Haziran ayının üçüncü Pazar günü olan 19 Haziran’da kutlanacak.

Anneler Günü Ne Zaman İlan Edildi?

Anneler günü ne zaman ilan edildi sorusunun yanıtı için 1914 yılını işaret edebiliriz. Ancak bu özel günün ilan edilmesi kolay olmamış, 6 yıl süren çabaların sonunda mümkün olabilmiştir. Anna Jarvis 1908 yılında annesinin adına düzenlemiş olduğu kutlamanın resmiyet kazanmasını istese de Temsilciler Meclisi 1908’de yapılan bu kutlamaya resmiyet kazandırmamıştır. Ancak artık herMayıs ayının ikinci Pazar günü anneler gününü kutlayabiliyoruz.

Yorum Yapmak İstermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.