30 Ağustos Tarihi Niçin Önemlidir?

30 Ağustos Tarihi Niçin Önemlidir?

30 Ağustos tarihi niçin önemlidir? Pek çok kişi Zafer Bayramı neden kutlanır sorusunun yanıtlarını tam olarak bilmemektedir. 19 Mayıs’ta Atatürk Samsun’a çıktı. 23 Nisan’da Türkiye Büyük Millet Meclisi açıldı. 29 Ekim’de Cumhuriyet kuruldu… Peki 30 Ağustos’ta ne oldu? Zafer Bayramı nedir? 30 Ağustos Zafer Bayramı hakkında merak ettiğiniz tüm bilgileri ilerleyen bölümlerde bulabileceksiniz.

30 Ağustos’ta Ne Oldu?

30 Ağustos 1922 tarihinde, Dumlupınar’da, Atatürk’ün başkumandanlığında devam eden Büyük Taarruz, Türkiye açısından zafer ile sonuçlandı. Bunun sonrasında 30 Ağustos Zafer Bayramı olarak hem Türkiye Cumhuriyeti, hem de Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde her yıl kutlanmaya başlandı.

Zafer Bayramı Neden Kutlanır?

30 Ağustos 1922’de Dumlupınar’da kazanılan Büyük Taarruz; yani Başkomutanlık Meydan Muharebesi’nin anılması adına, Zafer Bayramı her yıl hem Türkiye Cumhuriyeti’nde; hem de Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde kutlanmaktadır.

30 Ağustos kutlamaları ilk olarak 1923 yılında gerçekleşmiş olmakla birlikte, bu tarihin Zafer Bayramı olarak ilan edildiği yıl 1935’tir.

İstiklal Savaşı sırasında düşman güçlerinin ülkemizden uzaklaştırılması adına yapılan hazırlıklar Ağustos ayında başlamış ve ay sonunda tamamlanmıştı. Taarruz 26 Ağustos 1922’de başladı ve tam 4 gün sürdü. Sonrasında Yunan kuvvetleri dağıtılarak pek çoğu esir alındı. Kurtulanlar ise İzmir’e sığındılar. 9 Eylül 1922’de ise tüm Yunan’lar İzmir’den atıldılar ki zaten bundan dolayı da 9 Eylül İzmir’in kurtuluşu olarak kutlanmaktadır.

Zafer Bayramı Nedir?

Her yıl 30 Ağustos tarihinde Türkiye Cumhuriyeti ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde kutlanan ulusal bayramlarımızdan bir tanesi olan Zafer Bayramı, Mustafa Kemal Atatürk’ün Başkomutanlığında kazanılan Büyük Taarruz’u anmak adına kutlanmaktadır.

30 Ağustos 1922’de Dumlupınar’da gerçekleşen Büyük Taarruz’un Atatürk’ün Başkomutanlığında kazanılması dolayısı ile bu olaya Başkomutanlık Meydan Muharebesi adı da verilmektedir. Yunan’ların Türkiye’den atılmasının başlangıcı olan bu olayın sonrasında 9 Eylül 1922’de İzmir kurtulmuş; aslında Türk toprakları Yunan işgalinden kurtulmuştur.

Yorum Yapmak İstermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.