1 Nisan Neden Şaka Günüdür? Binlerce Kişiyi Etkileyen 1 Nisan Şakaları Da Vardır

1 Nisan Neden Şaka Günüdür? Binlerce Kişiyi Etkileyen 1 Nisan Şakaları Da Vardır

Bugün takvimler 1 Nisan 2013’ü gösteriyor. Bu da bize, 1 Nisan neden şaka günüdür? 1 Nisan nasıl ortaya çıkmıştır? şeklindeki soruların yanıtlarının verilmesi gerektiği ile ilgili küçük bir işaret veriyor. Bugün en çok okullarda olmak kaydı ile, işyerlerinde; evlerde; ve hatta sokaklarda yapılacak 1 Nisan şakaları bizleri oldukça güldürecek. 1 Nisan şakalarından söz etmeden önce soralım: 1 Nisan nasıl ortaya çıkmıştır? 1 Nisan neden şaka günüdür?

1 Nisan nasıl ortaya çıkmıştır? 1 Nisan neden şaka günüdür? Bunun için farklı pek çok hikayenin bulunduğunu belirterek şunu söylememiz gerekir ki, 1 Nisan şakaları, 15. yüzyıl 31 Mart günü hikayesine göre değerlendirilecek olursa, Hristiyanların hile günü olarak değerlendirilmektedir. Bunun nedeni şudur: Haçlı ordularının, Endülüs Müslümanlarından almaya çalıştıkları bir kale bulunmaktadır. Ancak Haçlı orduları bu kaleyi almakta bir türlü başarı elde edememektedirler. Bunun üzerine, 31 Mart gecesi Haçlı ordularının komutanı eline bir İncil, bir de Kur’an alarak almak istedikleri kalenin önüne gider. Endülüs Müslümanlarının teslim olmaları halinde, canlarına dokunmayacağına dair, kitaplar üzerine yemin eder. Canlarını kurtarmak isteyen müslümanlar ise bu yemine inanarak kaleyi teslim ederler. Ertesi gün 1 Nisan olduğunda ise komutan, bütün Müslümanların öldürülmesine dair emir vermektedir. Bu nedenle 1 Nisan hile günü olarak isimlendirilip, 1 Nisan şakaları yapılmaya başlanır.

1 Nisan nasıl ortaya çıkmıştır, ve 1 Nisan neden şaka günüdür sorusunun farklı yanıtlarından bir diğerini de şu şekilde verebiliriz: Yıl başının hangi gün olacağı, 14. yüzyıl ile 16. yüzyıl arasında bir türlü kararlaştırılamamış, 1 Ocak olduğu bilinirken bazı kişiler ise 25 Mart olarak yılbaşını kutlamıştırlar. Sonrasında yılbaşının 1 Ocak tarihinde kutlanacağı kesin olarak bildirilse de, buna karşı çıkan görüş, 1 Nisan tarihini yılbaşı olarak değerlendirip, farklı hediyeler, ve partiler ile yılbaşını kutlamayı hedeflemektedir. Bunun üzerine, 1 Ocak tarihini yılbaşı olarak benimseyen kişiler, 1 Nisan’da yılbaşını kutlayanlara, yapmayacakları partiler için davetler göndermeye başlarlar. Ve bunun üzerine olmayan partilere giden kişilere 1 Nisan aptalları denilmiştir. 1 Nisan şakaları böylelikle farklı kültürlere yayılmış, ve hala da yapılmaya devam etmektedir.

1 Nisan şakaları yapıldığı günden bu yana, sadece arkadaşlarımız ya da ailemiz için yaptığımız 1 nisan şakaları ile sınırlı kalmamıştır. Televizyonlarda yapılan 1 Nisan şakaları vardır. Bunlardan bazıları, insanlara, evlerinde spagetti yetiştirebileceklerini söylerken, bazıları da, siyah beyaz televizyonu renkli televizyon olarak kullanmak isteyenlerin ekranlarının önüne renkli kadın çorabı koymaları gerektiği yönündedir. 1 Nisan şakaları arasında, belirtilen saatte zıplayan kişilerin uçma hissini yakalayacaklarını anlatmaktadır, bunun nedeni ise, dünyanın diğer gezegenler ile dizilişinden kaynaklanacak şeklinde belirtilmektedir. 1 Nisan şakaları arasında, Pi sayısının değerinin 3.14’ten 3’e alındığını belirtenler olduğu gibi, 1 Nisan şakaları arasında, bankalarda soygun oldsuğunu söyleyen kişilerin hapis cezasına çarptırılması dahi yer almaktadır. Yani bazı 1 Nisan şakaları hapis ile sonuçlanabilir, bu nedenle de dikkatli olmak gerekmektedir.

Yorum Yapmak İstermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.