1 Eylül Dünya Barış Günü Nedir?

1 Eylül Dünya Barış Günü Nedir?

1 Eylül Dünya Barış Günü hakkında bilgiye pek çoğumuz sahip olmasak da, her yıl takvimler 1 Eylül’ü gösterdiğinde Dünya Barış Günü‘nü kutluyoruz. Peki 1 Eylül Dünya Barış Günü nedir? 1 Eylül Dünya Barış Günü mesajlarına örnekler nelerdir? İlerleyen bölümlerde sizlere 1 Eylül Dünya Barış Günü hakkında bilgileri detaylı olarak aktararak, merak ettiğiniz konuları öğrenmenizi sağlayacağız.

1 Eylül Dünya Barış Günü Hakkında Bilgi

1 Eylül Dünya Barış Günü, aslında Uluslararası Barış Günü adı ile bilinir ve bu kavram İngilizce, İnternational Day Of Peace adı ile anılır. Bu uluslararası bayram genel olarak 21 Eylül’de kutlanmaktadır.

Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’nun 57. birleşiminde; yani 1981 yılında, Genel Kurul’un açılış günü olan, her yılın Eylül ayının üçüncü Salı gününü, Uluslararası Barış Günü olarak ilan etmiştir. Ancak sonrasında, takvimler 7 Eylül 2001’i gösterdiğinde, 21 Eylül tarihi Dünya Barış Günü olarak tayin edilmiştir.

1 Eylül Dünya Barış Günü’nün amacı, dünya genelindeki çatışmaların önlenmesi ve barışın esas alınması konusunda bilinçlenmedir. Buna yönelik olarak her yıl 21 Eylül tarihinde, Birleşmiş Milletler Merkezi’ndeki Barış Çanı çalınıyor. Japonya tarafından yaptırılan bu çan, çocukların bağışlamış oldukları bozuk paralarla yaptırılmıştır ve savaşlarda yaşanan insan kıyımı anısına çalınmaktadır. Çok Yaşa Mutlak Barış, Barış Çanı üzerine kazınmış olan yazıdır.

1 Eylül Dünya Barış Günü hakkında bilgilerimizi sizlerle paylaşırken, Uluslararası Barış Günü’nün her yıl 21 Eylül tarihinde kutlandığından söz ettik. Peki 1 Eylül yanlış tarih midir?

Geçmiş yıllarda Sovyetler Birliği ve Varşova Paktı üyesi olan ülkeler, dünyanın barış içerisinde sürmesinin gerekliliğini hatırlatmak adına, 1939 senesinde Almanya’nın Polonya’yı işgali ile İkinci Dünya Savaşı’nı başlattıkları gün olan 1 Eylül’ü Dünya Barış Günü olarak ilan etmişlerdir. Dolayısı ile 1 Eylül Dünya Barış Günü olarak kutlanmaktadır.

1 Eylül Dünya Barış Günü Mesajları

■ Mustafa Kemal Atatürk: “Yurtta sulh; Cihanda sulh…”

■ Dünya genelinde uyuşmazlıkların olması Barış’ı oluşturmaz. Barış, bu uyuşmazlıkların üstesinden gelmekle sağlanır.

■ Wieland: “Savaşların son düşüncesi barıştır”

■ John F. Kennedy: “İnsanlık savaşlara son vermelidir; yoksa savaşlar insanlığa son verecektir.”

■ Montesquieu: “Monarşinin ruhu savaş ve hakimiyet düşüncesinin artması iken; Cumhuriyetin ruhu Barış ve ılımlı düşüncelerin artmasıdır.”

■ B. Franklin: “İyi bir savaş da yoktur; kötü bir barış da…”

■ Friedrich A. Von Hayek: “Uluslararası bir birliğin demokrasi için uygulanmaya çalışılmasının adı federalizm’dir. İnsanlığın barış için keşfetmiş olduğu tek yol Federalizm’dir.”

■ Cicero: “En kötü barış, en haklı savaştan daha iyidir.”

■ Dünya çöle dönüşünce adına Barış diyecek olanlar var.

■ Krezüs: “Barış halinde oğullar babalarını gömerken, savaş halinde babalar oğullarını gömmektedir.”

■ Bernard Shaw: “Barışı dünya genelinde sağlamak isterseniz tek yapmanız gereken şey politikacıları öldürmektir. Halklar birbirleri ile her şekilde anlaşırlar.”

■ St. Augustine: “Nihai amacımız Barış’tır.”

Yorum Yapmak İstermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.