Kızılay Başkanı Ömer Taşlı’nın Van Depremi İçin Ne Yapabiliriz Sorusuna Verdiği Cevaplar

Van depremi 2011 Pazar gününden bu yana Türkiye’nin gündemini oluştururken, hepimiz Kızılay’a bağış yaparak Van depremine katkıda bulunmayı, Van depremi için yapılabileceklere katkı sağlamayı tercih ettik. Kızılay Başkanı Ömer Taşlı’ya, biraz önce, canlı yayında, Petek Dinçöz’ün Arım Balım Peteğim programında, Van depremi için ne yapabiliriz soruları soruldu; ve, Van depremi sorunları arasında yer alan çadırların; ve tuvalet sorununun nasıl giderilebileceği konusunda sorular yöneltildi. Kızılay Başkanı Ömer Taşlı’nın sözlerinden bir kaçını sizlere aktarmak istiyoruz…

<

Kızılay Başkanı Ömer Taşlı, Van depremi için ne yapabiliriz sorusu üzerine şu yanıtı verdi: ”Kızılay’a bağış yapan kişilerin göndermiş oldukları bağışlarla, Kızılay, Van depremi için 50.000 çadırı, Van depremi 2011 mağdurlarına dağıtmış bulunmaktadır. Kızılay’ın çadır stoğu, dünyanın en önemli çadır stoklarından bir tanesini oluşturmaktadır. Ancak şunu da unutmamak gerekir ki, Van için ortalama 115.000 çadıra gereksinim duyulmakta; fakat elimizde bulunan çadır stoğu 50.000 olmaktadır. Yine de, çadır bulamayıp da sokakta kalan kişilerin, bugün, çadırsız geçirecekleri son gün olacaktır. Bugün Kızılay ekipleri tarama yaparak, ihtiyacı olan herkes için çadır sağlayıp, çadırlarını kuracaklardır.”
Van depremi sonrasında yaşanan tuvalet sorunu için de Kızılay Başkanı Ömer Taşlı şunları ifade etmektedir: ”Afet bölgesinde, anında tuvalet sorununun çözümü için çalışsaydık, enkaz altında kalanların kurtarılması için yeterli ölçüde çalışamayacaktık. Burası afet bölgesi; ve afet bölgesinde tuvalet sorunu için bir müddet beklenilmesi gerekir. İlk anda enkaz kaldırma çalışmaları ile; ve sağlık hizmetleri ile ilgilendik; ve bunu da çok güzel bir şekilde başardık. Şimdi sıra, Van depremi sonrasında tuvalet sorununu çözmeye; ve insanların ısınma problemlerini gidermeye gelmiştir.”
Kızılay Başkanı Ömer Taşlı’ya sorulan bir diğer soru ise, insanların Van depremi için ne yapabiliriz sorusuna yanıt verilmesi yönünde idi… Ömer Taşlı’nın verdiği cevap şu şekildeydi: ”Bütün belediyeler, kaymakamlıklar, köyler, muhtarlıklar, Van depremi mağdurları için yardım toplayıp, Van’a tır ve kamyonlar gönderdiler. Şu anda Van girişinde, getirdiği eşyaları indirip, geldiği yere geri dönmeyi bekleyen onlarca tır ve kamyon var. Bu tır ve kamyonlar, Van’daki iş makinelerinin çalışmasını engelleyecek seviyeye gelmiştir. Van’a yardım gönderecek olan kişilerin, ilçe kriz merkezlerini arayarak, gönderecekleri yardımlar hakkında bizlere bilgi vermeleri gerekmektedir. Biz de kendimizi buna göre ayarlar; ve kamyonları belirli bir düzene göre Van’a alabiliriz. Şu anda buraya kamyon ve tır gönderen kişiler, Van depremi mağdurlarına fayda değil zarar vermektedirler…”
Kısaca özetlemek gerekirse, Arım Balım Peteğim programında canlı yayına katılan Ömer Taşlı’nın belirttiklerine göre, Van’daki barınma sorunu bugün kesin olarak çözülecek; bu geceyi hiç kimse sokakta geçirmeyecektir. İkinci derecedeki ihtiyaç ise ısınma ve tuvalet ihtiyacıdır. Bu ihtiyaçların çözümü için de çalışmalara başlanacaktır. Van depremi için ne yapabiliriz diyenler, kaliteli elektrikli ısıtıcılar gönderebilirler. Bilinçsiz bir şekilde eşya yardımı yapılmaması istenmektedir. Ayrıca, Kızılay Başkanı Ömer Taşlı’nın belirttiğine göre, Van’da, herhangi bir çadır satışı da yapılmamaktadır… Bu anlatılanların afet efsaneleri olduğu, Kızılay Başkanı Ömer Taşlı tarafından belirtilmektedir…

Latest Comments
  1. tansu

    çok güzel

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.


Yandex.Metrica Gizlilik Politikası