Kızılay Nedir? Kızılay Ne Yapar Kızılayın Görevleri Nelerdir

Kızılay Nedir? Kızılay Ne Yapar Kızılayın Görevleri Nelerdir

Kızılay ülkemizde 1868 yılında kurulmuş ve buna göre ülkemizin en eski hayır kurumları arasında yer almaktadır. Önemi ise ilkokul çağından itibaren çocuklara anlatılmaya başlanır ve bunun için de Kızılay haftası dolayısı ile etkinlikler düzenlenir. Çünkü felaket anlarında, depremde ya da selde yardıma ilk koşanlar arasında kızılay yer almaktadır.

Şehrinizin sokaklarında dolaşırken,Kızılay’a kan bağışında bulunmanız önerisi yapılır. Çünkü hastaların kan gereksinimleri, hastanelerde dahi genellikle Kızılay kan merkezitarafından karşılanmaktadır. Fakat tüm bunların sağlanabilmesi için de insanların bu kuruma yardımda bulunmaları gerekir.

Kızılay Nedir

Kızılay

Örneğin yaklaşan Kurban bayramı dolayısı ile pek çok kişi kurban parasını Kızılay’a göndermektedir. Bu kurum kurbanları onların adına keser ve ihtiyacı olan kişilere dağıtır. Bu dağıtımın her zaman ülkemiz için söz konusu olduğunu da düşünmemelisiniz. Afrika ülkelerinde dahi ihtiyaç sahiplerine, sizin kestiğiniz kurban verilebilir.

Bu noktada Kızılay’ı bir aradı yardım eli olarak da düşünebilirsiniz. Van depremi olduğunda insanlar kıyafet yardımı, yastık, yorgan, battaniye yardımı yapabilmek adına Van’a göndereceklerini Kızılay’a ilettiler ve her şehirden pek çok kamyon Kızılay sayesinde Van’a hareket etti. Aynı durum, felaketin olduğu diğer şehirler için de geçerlidir.

Kızılay

Kızılay

İşter tüm bu nedenler dolayısı ile Kızılay’ı yakından tanımalı ve yardıma ihtiyaç duyduğumuzda ya da yardım edeceğimizde kuruma başvurmalıyız. O halde bilgilerimizi biraz daha derinleştirelim…

Kızılay Nedir?

Kızılay nedir sorusunun yanıtlarını aldığınızda, onu daha yakından tanımaya başlayacaksınız. Bu noktada Kızılay’ın bir yardım kuruluşu olduğunu belirtebiliriz. Ancak bu noktada benimsemiş olduğu bazı ilkeler de bulunmaktadır. Bu ilkeleri demaddeler halinde şu şekilde sıralayabiliriz:

• Bağımsızlık
• Tarafsızlık
• Ayrım gözetmemek
• İnsanlık ilkeleri

Bu bilgiler kapsamında Kızılay nedir sorusunun yanıtını şu şekilde netleştirebiliriz: Yoluna belirlemiş olduğu ilkeler çerçevesinde devam eden ve bir hayır kurumu niteliğinde olan Kızılay, birlik ve evrensellik ilkesini de esas alarak hizmet veren bir yardım kuruluşudur.

Uluslararası Kızılhaç ve Kızılay Hareketi’ne bağlı olarak çalışmakta olan Kızılay’ın bu kapsamda uluslararası bir kuruluş olduğunu da söyleyebiliriz. Çalışanlarının bazıları gönüllü olarak Kızılay’da hizmet verirken, bazıları da çalışmalarını maaşlı olarak devam ettirmektedir.

Kızılay Ne Yapar?

Kızılay ne yapar sorusunun yanıtı, genel olarak insanların yanında olmak şeklinde verilmektedir. Bir yardım kuruluşu olması dolayısı ile görevlerini barışta da savaşta da yerine getiren bir kurum olarak tanımlayabilmek doğru yaklaşımdır. Yaşanan felaketlerde Yaralıların ve mağdurların yanına ilk olarak Kızılay koşar.

Kızılayın Görevleri

Kızılayın görevleri genel olarak çok geniş kapsamlıdır. Bu görevlerden bazılarını depremde ve seldeki görevler şeklinde sıralayabiliriz. Detayları ise maddeler halinde şu şekilde özetlememiz mümkün:

Kızılayın görevleri arasında ilk sırada savaşlar yer almaktadır. Savaş bölgelerinde yaralılarabakan ve tedavilerini yapan Kızılay, onların savaş bölgesinden uzaklaşmalarını olanaklı hale getirir.

• Afet fe felaket anlarında insanların yardımına koşan Kızılay, felaketzedelere yatacak yer, yiyecek ve giyecek temin eder. Yaralı ve hastaların tedavisini yapar. Sağlık hizmeti verir.

• Rüştünü 150 yıl kadar önce ispatlamış olan Türk Kızılay Derneği, Kurtuluş Savaşı döneminde dahi insanlara yardımları ile çok konuşulmuştur. Ulusal afet durumlarında ilk yardım, kan ve sağlık yardımı Kızılayın görevlerinden bazıları olarak karşımıza çıkmaktadır.

• Göç ve mülteci hizmetlerinde de Kızılay’ı ön saflarda görürüz.

• Uluslararası yardımları da bulunan kurumun gençlik ve eğitim hizmetleri de mevcuttur.

Depremde Kızılayın Görevleri

Depremde Kızılayın görevleri depremzedelere yardımcı olmaktır. Bunun için ilk olarak onlara çadır yardımı yapar ve insanlara toplanma alanlarında kalacak ve yatacak yer olanağı sunarlar. Eğer mevsim kış ise ısınma imkanı tanırlar. Yiyecek ve giuecek yardımı yapar, bu esnada da deprem bölgesinden uzakta bulunan vatandaşlardan yardım beklerler.

Depremde sağ kalmanın yolları hakkında bilgi sahibi olan kişiler, kurtulduktan sonra sağ kalmaları ancak yaralı olmaları halinde Kızılay tarafından verilen sağlık hizmetleri ve ilk yardıma gereksinim duyabilirler. Sitemiz içerisinde bu hizmetlere nasıl ulaşabileceğinize dair bilgileri de bulabilirsiniz.

Depremde kızılayın görevleri arasındadepremzedelere çadır, soba, battaniye, yorgan, giyecek, yiyecek… sağlamanın yanında, kan ve ilk yardım hizmetlerinde bulunmak da yer almaktadır. Ancak kişilerin evleri onarıldıktan, eşyaları tamamlandıktan sonra Kızılaytarafından yapılması gereken herhangi bir şey kalmamış olacaktır.

Bu gibi durumlarda hiç bir şey yapamazsanız telefonlarınızdan göndereceğiniz kısa mesajlarla Kızılay’a katkıda bulunabilirsiniz. Unutmayın bir insanın hayatına dokunmak, sizi mutlu edecek en değerli şeyler arasında yer almaktadır.

Eski Yorumlar
  1. tansu

Yorum Yapmak İstermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.