Hoşgeldin Ramazan 2011

Ramazan 2011 bugün; yani 1 Ağustos 2011’de başladı. Ve 30 Ağustos 2011 tarihine kadar da devam edecek. Ramazan 2011’de de yine, her ramazan ayında olduğu gibi, sağlığı ve durumu müsait olanoruç tutmak isteyenler, belirli saatler dahilinde bu ibadetlerini gerçekleştirecek, ve oruç tutmak eylemini yerine getirecekler. Oruç tutmak isteyenler, imsak vakitleri ile iftar vakitleri arasında geçen zaman diliminde, herhangi bir şey yemeyecek, içmeyecek; ve cinsel münasebetlerden uzak duracaklar. Ramazan 2011 de bu açıdan pek çok kişinin sağlığına kavuştuğu ramazan ayı olarak akıllarda kalacak.

<

Çünkü oruç tutmak, sindirim sisteminin dinlendirilmesi açısından oldukça faydalı bir eylem; aynı zamanda da Allah katında değer kazanabilmek için yapılan bir ibadettir.
Ramazan 2011’de de her sene olduğu gibi,cemaat içerisinde kur-an okunacak; ve adına mukabele denecek. Mukabelenin ramazan ayında gerçekleşmesinin; ve ramazan 2011’de de gerçekleşecek olmasının sebebi şudur: Peygamberimiz’e kur-an, ilk olarak ramazan ayında, Cebrail isimli melek tarafından indirilmeye başlamıştır. Kur-an, peygamberimize ramazan ayında gelip de tamamlandığında, ondan sonraki gerçekleşen her ramazan ayında, Cebrail isimli melek ile peygamberimiz, karşılıklı kur-an okumaya başlarlar ramazan ayında. Bu geleneği, ramazan ayında düzenlenen mukabeleler devam ettirmektedir. Bu nedenle mukabele, ramazan 2011’de de gerçekleşecektir.
Ramazan 2011’de ayrıca, teravih namazı da, iftar sonrasında, oruç tutmak eylemini gerçekleştirenlerin büyük bir keyif ve huzur ile kılacağı namazlar ile gerçekleştirecekleri ibadetler arasında yer almaktadır. Ramazan 2011’de kadir gecesi de, her seneki gibi büyük bir coşku ve ibadet seli içerisinde kutlanacaktır.
MaviBoncugum.Com olarak, oruç tutan ve, oruç tutmak istediği halde tutamayan; görevlerini farklı şekillerde yerine getirmeye çalışan takipçilerimize hayırlı ramazanlar diliyoruz…


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.


Yandex.Metrica Gizlilik Politikası