Fenerbahçe’nin Kaderi 11 Temmuz’dan Sonra Belli Olacak

Son günlerde, adı, ciddi bir şekilde, futbolda şike soruşturmasına karışan Fenerbahçe, oldukça zor zamanlar yaşıyor. Ve tabiri caizse, her kafadan bir ses çıkıyor. Fenerbahçe ikinci lige mi düşürülecek? Fenerbahçe yine süper ligde kalacak ancak -30 puanla mı lige başlayacak? Ceza alan isimler olacak mı? UEFA Fenerbahçe’yi, organizasyonlarında istemediğini kaydetti; Şampiyonlar Ligi Trabzon Spor ile mi gerçekleşecek? Şampiyonluk kupası Trabzon Spor’un mu olacak…?

<

Akılların karışmasına neden olan, futbolda şike soruşturmasına da adı önemli ölçüde karışan Fenerbahçe ile ilgili soruların cevabı, 11 Temmuz’da, büyük ölçüde netlik kazanacak. 11 Temmuz’da, savcılık, delillerle birlikte, Fenerbahçe’nin, Futbolda şike soruşturmasına adının neden bu denli karıştığı ile ilgili tüm kanıtları Futbol Federasyonuna verecek. Futbol Federasyonunun öncelikle, -30 puan ile Fenerbahçe’nin süper ligde kalması için sunulacak olan öneriyi dinleyecek; sonrasında ise, futbolda şike iddialarının ne gibi cezalarla sonuçlandırılması gerektiğine, deliller ve kanıtlar ile karar verecek.
Futbolda şike soruşturması ile adı gündeme büyük harflerle yazılan Fenerbahçe’nin, Süper Lig’e -30 puan ile başlamasını isteyen grup, Kulüpler Birliği Vakfı. Futbol Federasyonu ise, bu teklifi basın yolu ile öğrendiğini; ve dinleyebileceğini açıkladı. Ancak, 11 Temmuz’da yapılacak olan toplantıya kadar kimler tutuklanacak; futbol federasyonunun eline, futbolda şike ve teşvik soruşturması ile ilgili ne gibi deliller ve kanıtlar gelecek bu belli olmadığı için, Futbol Federasyonu, ne gibi yaptırımlar uygulanacağını tesbit etmekte henüz zorlanıyor. Çünkü futbol federasyonu da gelişmeleri bizler gibi basından takip ediyor…
Futbol Federasyonunun uygulayacağı ilk yaptırımın, Fenerbahçe’nin küme düşürülmesi olduğu düşünülüyor; çünkü bununla ilgili bir madde aynen şu şekilde: ”Yapılan karşılaşmalarda, karşılaşmanın sonucunu etkileyecek davranışlarda bulunmak yasaktır. Karşı takımın futbolcusuna ya da yöneticilerine teşvik primi veren kişiler, karşılaşmanın sonucunu etkilemeleri nedeniyle, bir sene ile üç sene arasında, yaptıkları görevlerinden men edilirler. Bununla birlikte, teşvik primi ile karşılaşmayı kazanan takım da bir alt kümeye düşürülür…”
Futbolda Şike ve teşvik soruşturmasında, bu olaya adı karışan isimlerin kişisel arzuları nedeni ile, bu olanların gerçekleştirildiğine karar verilirse, adı, futbolda şike soruşturmasına karışan takımlar, olaydan uzak tutulabilir; ve fatura, sadece futbolda şike soruşturmasına adı karışan kişilere kesilir; ancak UEFA ve FİFA, bu durumu zorlaştırmaktadır. Çünkü UEFA Fenerbahçe’yi organizasyonlarında istemediklerini açık bir dil ile zaten belirtmiştir.
Fenerbahçe, Futbol Federasyonu tarafından bir alt kümeye düşürülecek olursa, soruşturmanın tamamlanması beklenmeden hemen düşürülecektir. Aksi takdirde, Ankaraspor takımının yaşadığı olaylar yaşanacak; ve alınan ve verilen puanlar boşa gidecektir. Bu nedenle, Fenerbahçe’nin yeni sezona, bir alt kümeden başlaması, yüksek olasılıklar arasında görülüyor.
Fenerbahçe, Futbolda şike ve teşvik soruşturması kapsamında, Futbol Federasyonu tarafından küme düşürülürse, pek çok oyuncunun transferi geçrekleştirilmek durumunda olacak; Bank Asya Birinci liginde bulunan takımlar, sadece 23 yaşından küçük, üç yabancı futbolcu oynatabilme hakkına sahipler.
Fenerbahçe Süper Ligden düşürülecek olursa, Süper Ligde bir takım eksiği; Bank Asya liginde ise bir takım fazlası olacak. Bu durumda, Çaykur Rizespor’un, Play-Off’larda kaybetmesine karşın, Süper Lig’e çıkartılabileceği anlamına geliyor. Fenerbahçe Süper Ligden, kendisi ile birlikte başka takımları da alacak olursa, bu durumda, Bank Asya’dan Süper Lig’e çıkacak takım sayısı da artacak.
Tüm bu olaylara bakıldığında, Fenerbahçe’nin, futbolda şike ve teşvik soruşturması ile ortalığı ne denli karıştırdığı da aşikar…


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.


Yandex.Metrica Gizlilik Politikası