Fenerbahçe Hakkında Yapılan UEFA Açıklaması

Futbolda şike iddiaları çerçevesinde yürütülen soruşturma, sadece ülkemizde değil, Avrupa Futbol Federasyonu Birliği yani UEFA tarafından da yakından takip ediliyor. UEFA’da birbirinden farklı sesler, Türkite’deki futbolda şike iddialarına karşı farklı yorumlarda bulunmuşlardı; ancak Pazartesi günü Türkiye Futbol Federasyonunun Fenerbahçe ve diğer takımlar için açıklamış olduğu kararları, UEFA da onayladı. UEFA, Türkiye Futbol Federasyonu tarafından gönderilen Avrupa kupalarına gönderilecek olan takımların listesini onalyadı. UEFA’nın yaptığı açıklama ise aynen şu şekilde: ”Türkiye’de yürütülen futbolda şike soruşturması dahilinde, henüz elde bir şey olmaması nedeniyle, Avrupa kupalarına gelecek olan takımları engelleyen hiç bir durum da bulunmamaktadır. Bu nedenle şu aşamada Türkiye, Avrupa kupaları için yoluna, gideceği yönde devam edebilecektir…”

<

UEFA, yapmış olduğu açıklamasında ayrıca, Türkiye’de yürütülmekte olan futbolda şike soruşturmasını yakından takip ettiğini; ve Türkiye Futbol Federasyonu ile de yakın temas halinde olduğunu belirtti. UEFA ayrıca, Türkiye Futbol Federasyonunun, devam eden karmaşık dava ile ilgili, yapılması gerekenleri yapacağına dair güvenlerinin tam olduğunu da açıklamayı ihmal etmedi.
UEFA açıklamasında, Avrupa kupalarına katılan takımların, Avrupa kupalarına katılmak için herhangi bir şike olayına karışmadıklarına dair kağıt vermeleri gerektiğini, ancak Türkiye Futbol Federasyonunun elinde, şu ana kadar, Avrupa kupalarına katılacak takımlarla ilgili herhangi bir karar ya da belge olmadığını; bu nedenle de, şu an için, Türkiye’den Avrupa kupalarına katılacak takımların Avrupa kupalarına katılamamaları için herhangi bir nedenlerinin bulunmadığını; Türkiye’deki yetkililerin, en kısa zamanda bu olayı bir sonuca bağlamaları gerektiğini de ekledi.
Fenerbahçe Avrupa kupalarına katılacak; ancak, Fenerbahçe Avrupa kupalarına katıldıktan sonra, Fenerbahçe’nin Avrupa kupalarına katılmak için şikeye başvurduğu öğrenilirse, bu takdirde ne olacak? Akıllardaki soru şu anda bu. Bunun cevabını da UEFA yönetmeliklerine göre verecek olursak: Fenerbahçe Avrupa kupalarında oynarken, şike soruşturmasında Fenerbahçe’nin şike yaptığı öğrenilirse, o seneki kupadan ihraç edilecek olan Fenerbahçe, sonraki senelerde de Avrupa kupalarına katılamama durumu ile karşı karşıya kalacak…


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.


Yandex.Metrica Gizlilik Politikası