Van Depremi Ne Zaman Oldu Bugün Van’da Deprem Oldu Mu 5Eylül

Van Depremi Ne Zaman Oldu Bugün Van’da Deprem Oldu Mu 5Eylül

Van depremi ne zaman oldu? 17 Ağustos 2022 itibari ile deprem gerçeğini hatırladığımız bugünlerde akla gelen önemli sorular arasında yer alıyor. Çünkü ülkemizi şiddetli bir şekilde sarsan ve yaralayan depremler arasında Van depremi de kayıtlara geçmiştir. Depremin tarihine baktığımızda ise sadece 11yıl öncesine, 23 Ekim 2011’e gitmemiz gerekir.

Tam da gün ortası denilebilecek 13:40’tagerçekleşen Van depreminin merkez üssü Tabanlı Köyü olup Van Merkezde konumlanmaktadır. Dolayısı ile Van’da çok önemli bir hasara neden olmuştur. Depremin aletsel büyüklüğü; yani şiddeti 7.1 olarak ölçülmüştür.

Yaşanan depremde vatandaşların yaralarını sarabilmek adına tüm Türkiye seferber olmuştur. Ancak aradan sadece birkaç gün geçip, takvimler 9 Kasım 2011’i gösterdiğinde, Van merkeze sadece 15 kilometre mesafede yer alan Edremit ilçesinde 5.7 büyüklüğünde yeni bir deprem kayıtlarageçmiştir.

Van depremi ne zaman oldu sorusuna yanıt olan 23 Ekim 2011 ve 9 Kasım 2011 tarihlerinde yaşanan depremler tüm Doğu Anadolu bölgesinde hissedilmiş ve tedirginliğe neden olmuştur. Yaşanan depremlerde toplam 644 kişi hayatını kaybetmiş; 1.966 kişi ise yaralanmış bulunmaktadır.

Depremler sonrasında enkaz altında kalan 252 kişi sağolarak kurtarılmıştır. Depremde sağ kalmanın yolları başlıklı konumuz içerisinden bunun nasıl sağlanabileceği bilgisine ulaşabilirsiniz. AFAD’a ait Ulusal Sismoloji Gözlem Ağı verilerine göre ilk depremde ortaya çıkan enerji açığı 33.2 atom bombası büyüklüğündedir.Yaşanan artçılarla birlikte bu enerji 37atom bombasına eşitlenmiştir.

23 Ekim 2011’de yaşanan ilk depremin ardından 4.0 – 4.9 büyüklüğü arasında gerçekleşen toplam 187artçı deprem yaşanmıştır. Yine ilk hafta içerisinde toplamda 13 adet 5’in üzerinde deprem kaydedilmiştir. Depremden sonraki ilk ay içerisinde her gün ortalama 180 artçı deprem gerçekleşmiştir. Günümüze kadar bu artçıların sayısı 11.000’i geçmiştir.

Van Depremi Ne Zaman Oldu?

Van depremi ne zaman oldu? 7.1 büyüklüğünde gerçekleşen ve sonuçlarının düzeltilebilmesi adına tüm Türkiye’nin seferber olduğu ilk Van depremi 23 Ekim 2011’de 13:40’ta kaydedilmiştir. Bu depremin merkez üssü, Van Merkeze bağlı Tabanlı Köyü’dür. Sonrasında çok şiddetli artçı depremler yaşanmaya devam etmiştir.

Bugün Van'da Deprem Oldu Mu

Van Depremi Ne Zaman Oldu

Ancak 5.7 şiddetindeki ikinci Van depremi ne zaman oldu derseniz 9Kasım 2011 tarihinde saatler 21:20’yi gösterdiğinde yaşandığını söyleyebiliriz. İki deprem arasında 17 günlük bir zaman farkı bulunmaktadır. Ancak bunun öncesinde de toplam 13 adet, 5.0 şiddetinin üzerinde deprem Van’da kaydedilmiştir.

2. Van Depremi Ne Zaman Oldu?

2. Van depremi ne zaman oldu? 23 Ekim 2011’de yaşanan 7.1 büyüklüğündeki depremin sonrasında Van’da meydana gelen en büyük deprem 9 Kasım 2011 tarihinde, yani ilk depremden tam 17 gün sonra kaydedildi. Depremin merkez üssü Van merkeze 15 kilometre mesafede bulunan Edremit ilçesi olurken, şiddeti de 5.7 oldu.

Saat Kaçta Van’da Deprem Oldu?

Saat kaçta Van’dadeprem oldu? 23 Ekim 2011’de yaşanan ilk büyük depremin saati 13:40 ile öğle saatleri oldu. İkinci büyük deprem ise akşam 21:20’de 5.7 büyüklüğünde, merkez üssü Edremit’de gerçekleşti.

Van Depreminde Kaç Kişi Öldü?

Van depreminde kaç kişi öldü? AFAD tarafından verilen bilgiye göre Van depreminde hayatını kaybeden kişi sayısı 644’tür. 1966 kişi depremden yaralı olarak kurtarılmış; 252 kişi ise enkaz altından sağ olarak çıkarılmıştır. Enkaz altından sağ çıkarılanların altında annesinin tükmüğü ile hayata tutunan Azra bebeğin de var olduğunu hepimiz hatırlıyoruz.

Azra bebek henüz 14 günlükken deprem olmuş ve o annesi ve babaannesi ile birlikte enkaz altında kalmıştı. Toplamda 47 saat boyunca da enkaz altında hayata tutundu.Ve sonrasında annesi ve babaannesi ile birlikte enkaz altından sağ olarak çıkartıldı. Mucize bebek Van depreminde kaç kişi öldü sorusuna yanıtlardan biri olmadı ve tüm Türkiye’yi mutlu etti.

Van Depremi Kaç Büyüklüğünde Oldu?

Van depremi kaç büyüklüğünde oldu? Büyük Van depremi 23 Ekim 2011’de merkez üssü Tabanlı Köyü’nde 7.1 büyüklüğünde gerçekleşti. Sonrasında ise Edremit’te gerçekleşen depremin büyüklüğü, AFAD tarafından verilen bilgilere göre 5.7 olarak kaydedildi.

Bugün Van’da Deprem Oldu Mu?

Bugün Van’da deprem oldu mu? 5 Eylül 2022 Pazartesi günü 11:49’da Van’ın Topsakal Gürpınar ilçesinde, yerin 5 kilometre derinliğinde 4.1 büyüklüğünde bir deprem kayıtlara geçmiştir. MaviBoncuğum tarafından elde edilen bilgilere göre deprem sırasında ve sonrasında herhangi bir can ve mal kaybı yaşanmamıştır.

Bugün Van’da deprem oldu mu sorusuna yanıt olarak kaydedilen başka bir artçı deprem ise 19:11’e kadar henüz kayıtlara geçmiş değil.

Van depremi ne zaman oldu konusunda, depremi o an Van’da bulunarak yaşamış olan tüm vatandaşlara, yeniden böyle büyük bir korku yaşamamaları umudu ile geçmiş olsun dileklerimizi iletiyor; kaybettikleri tüm yakınlarının mekanının cennet olmasını umuyoruz.

Yorum Yapmak İstermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.