Berat Kandili 2011 Kutlu Olsun

Berat Kandili 2011 Kutlu Olsun

Mübarek gecelerden olan Beraat Gecesi, bugün kutlanacak. Beraat kandili olarak da adlandırılan beraat gecesi, inananlar için, günahların affedilmesi, bereketin ve rızıkın gelmesi olarak; duaların kabul edileceği gece olarak bilinmektedir. Berat gecesinin, berat kandili adını alması ise, Osmanlı İmparatorluğu döneminde padişahlık yapmış olan 2. Selim’in, tüm camilerde kandil yaktırması sebebiyle gerçekleşmiştir.

<

Berat gecesi ne zaman diye soranlar için, berat gecesi ne zaman sorusunun cevabını verelim; ancak öncelikle belirtmemiz gerekmektedir ki; beraat gecesi ile beraat kandili ne zaman sorularının cevabı aynıdır. Beraat kandili ne zaman sorusunun cevabı, Şaban ayının ondördüncü gününü, onbeşinci gününe bağlayan gecedir şeklinde verilmektedir. Beraat kandili 2011 bugün kutlanmaktadır. Berat kandili 2011, 15 Temmuz 2011’de kutlanmaktadır. Berat kandili 2011’de, itaat edenlerin, güneş battıktan sonraki zaman ile, yeni güneş doğana kadar geçecek olan zaman içerisinde ibadet etmeleri; ve beraat gecesinin kutlanacağı günde; ve bir sonraki gününde oruç tutmaları önerilmektedir.
Berat kandili ne zaman sorusunun cevabının ardından, berat kandili 2011’de berat gecesinin nasıl ihya edilebileceğine de kısaca bakalım: Beraat kandilinde, yatsı namazı ile birlikte sabah namazını cemaatte kılanların, tüm gece ibadet yaptıkları bilinmektedir. Beraat kandili 2011’de bir günlük kaza namazının kılınması da, berat gecesini ihya etmek için yapılması gerekenler arasındadır. Beraat kandili 2011’de 100 rekât hayır namazı kılanların, o sene ölecek olurlarsa, şehit olarak değerlendirilecekleri rivayetler arasında yer almaktadır.
Beraat gecesinde ibadet edenlere Allah tarafından meleklerin gönderildiğine inanılmaktadır. İtaat eden kullarına, bu meleklerin yardımcı olmasını istemektedir Allah. Berat kandilinde, affedilmek ve bağışlanmak, en yüce hediye olarak görülmektedir. Bu nedenle, beraat gecesinde af dilemek gerekmektedir.
Mübarek gecelerden olan berat kandili 2011, tüm MaviBoncugum.Com takipçilerine kutlu olsun. Dualar kabul, istekler gerçek olsun.


Yorum Yapmak İstermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.