Altın Fiyatları Yatırımcısının Yüzünü Güldürüyor

Altın fiyatlarının yükseleceğine dair umudu olup da, yatırımlarını altına yapan yatırımcıların yüzü, geçtiğimiz seneden bu yana, sıklıkla gülüyor. Çünkü altın, sadece son 6.5 ayda bile %22 değer kazandı. Bu durum ise şunun göstergesi: altına yatırım yapanlar, altın fiyatlarının yükselmesi ile, %22 kazanç elde etmiş oldular. Günlük altın fiyatlarına baktığımızda, altının hala rekordan rekora koştuğunu da görebilmemiz mümkün. Hal böyle olunca; ve günlük altın fiyatları bu şekilde, hızla yükselince de, altının, yatırımcılar için, halen güvenli bir liman olduğu kanısı ortaya çıkmış oluyor…

<

Günlük altın fiyatlarının bu denli yükseliş göstermesi, yatırımcıların yönlerini şaşırmalarına da sebep oldu. Altın fiyatları, yatırımcıları şu anlamda şaşırttı: altın fiyatlarının yükselmesi ile, gram altın fiyatlarının 82 TL civarına yükselmesi sonrasında, altın fiyatlarına güvenerek altına yatırım yapan yatırımcılar, günlük altın fiyatlarının bu denli iyi olmasından faydalanarak ellerinde bulunan altınları sattılar. Çünkü altın fiyatları üzerinden yatırım yapan yatırımcıların genel olarak izledikleri yol şudur: altın fiyatları yükseldiğinde altın satılır; ve altın fiyatları düştüğünde yeniden altın alınır. Gram altın fiyatlarının da 82 TL civarlarında olduğu zamanlar, altın fiyatlarının yükseldiği zamanlar olarak nitelendirildi; ve altın yatırımcıları, ellerindeki altınları gram altın fiyatlarının 82 TL olduğu zamanda sattılar.
Ancak bugün altın fiyatlarına baktığımızda, bugün altın fiyatlarında, gram altın fiyatlarının 86 TL dolaylarında hareket ettiğini görüyoruz. Bu durum ise, altın yatırımcılarının, gram altın fiyatları 82 TL olduğunda sattıkları altın ile zarar ettiklerini; ancak kardan zarar edildiğini gösteriyor.
Bugün altın fiyatlarında yaşanan bu yükseliş, bugün altın fiyatlarının rekor kırdığını da gösteriyor. Ancak, dün altın fiyatlarında da bir rekordan söz edildi. Gram altın fiyatları dün 85 TL civarlarındaydı.
Günlük altın fiyatlarının ne şekilde yön bulacağı, şu anda uzmanlar tarafından da tahmin edilemiyor. Altın yatırımcılarına analistlerin tahminleri ise, şu anda ne altın alıp; ne de altın satılması yönünde oluyor. Yani altına yatırım yapanlar, duruma göre hareket etmeli; ancak şu anki altın fiyatları kaale alınmamalı gibi bir sonuç çıkartılıyor ortaya…


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.


Yandex.Metrica Gizlilik Politikası