Altın Fiyatları Neden Düştü Altın Fiyatları Ne Olacak

Geçtiğimiz seneden bu yana, altın fiyatlarında, sık görülen yükselişlere alışkın olan altın yatırımcısı, son bir kaç gündür yaşanan altın fiyatlarındaki düşüş karşısında, elindeki altından kurtulmak; ve daha fazla zarar etmemek için kuyumcuların ve bankaların kapılarında uzun sıralar oluşturuyor.

<

Altın fiyatları neden düştü sorusunun cevabı ise çok basit gibi görünüyor: Amerika Merkez Bankası Fed, bir toplantı gerçekleştirdi; ve bu toplantıda olumlu sonuçlar alındı; yani altın, kriz ortamından, normal ekonomi ortamına doğru hareket etmeye başladı. Bu nedenle, altının rahatladığını söylemek mümkün. Yaşanan rahatlama ise, altın fiyatlarının düşüş sebebini açıklıyor.
Altın fiyatları neden düştü sorusuna verebileceğimiz bir diğer cevap da: Fed’de alınan olumlu sonuçların, yatırımcıların hisselerinde de zarara neden olması; hisselerinde yeterince zarar ettiğini düşünen altın yatırımcısının, elindeki değerli madenler olan altın ve gümüşü satması. Hal böyle olunca da, hem altın fiyatları düştü; hem de gümüşl fiyatları düştü.
Uzmanlar, altın fiyatlarının nereye doğru gittiğini de araştırıyor; ve uzmanlardan alınan, sadece iddia niteliğindeki bir kaç bilgiyi de sizlerle paylaşmak istiyoruz: uzmanlara göre altın fiyatları ne olacak?
Altın fiyatları ne olacak sorusuna verilen cevaplardan biri: altın fiyatlarının daha fazla düşeceği; Fed’den alınan olumlu sonuçların henüz ülkemize yansımadığı… Fed’den alınan olumlu sonuçlar ülkemize yansıdığı takdirde, altın fiyatlarının daha sert düşüşler yaşayacağı, bir grup uzman tarafından belirtiliyor.
Altın fiyatları ne olacak sorusuna verilebilecek olan bir diğer cevap da, altında, bir düzeltmenin söz konusu olacağı. Altın fiyatlarında yapılacak olan düzeltmenin %40 oranında olması gerekiyor ki bu da oldukça iyi bir rakam; ancak altın fiyatlarında uygulanacak olan düzeltme, altının ons fiyatı üzerinden uygulanacak…
Altın fiyatları ne olacak sorusuna, altının ons fiyatı üzerinden yanıt veren uzmanların bazıları, şu anda 1500$ seviyelerini deneyen altının ons fiyatının, daha fazla düşüş yaşadığı takdirde, 1100$ – 1200$ seviyelerine gelebileceğini belirtiyor.
Kısacası, altın fiyatları ne olacak sorusuna çok farklı yorumlar getiriliyor. Bununla birlikte, uzun vadede, altın fiyatlarında büyük yükselişler bekleyen uzmanlar da bulunuyor…
Şu anki altın fiyatları:
24 ayar gram altın fiyatları: 96.9 – 97.4 TL
Ons altın fiyatları: 1643.25 – 1643.95 $
22 ayar bilezik gram altın fiyatları: 88.18 – 89.22 TL
Çeyrek altın fiyatları: 155.07 – 159.333 TL

Latest Comments
  1. aykut özcan

    çok altın dalgalanıyor bu aralar ne yapsam elimdekileri satsam bilemedim ki

    • Almina

      Kısa vadede paraya ihtiyacınız olmayacaksa, beklemenizi öneriyor uzmanlar. Biz altın konusunda yetkili isimler değiliz; ama yapılan altın yorumlarına baktığımzda, altının, 2012 yılında önemli getiriler sağlayacağını görüyoruz…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.


Yandex.Metrica Gizlilik Politikası