Altın Fiyatları Neden Düştü? 1 Gram Altın Ne Kadar? 7 Eylül 2022

Altın Fiyatları Neden Düştü? 1 Gram Altın Ne Kadar? 7 Eylül 2022

Altın fiyatları neden düştü? Bundan bir kaç gün öncesinde 1.040 TL’ye merdiven dayayan altın 1 Eylül 2022 Perşembe günü itibari ile 1.000 TL’nin altına inmeyi başardı. Bu durum yüksek fiyattan altın alan yatırımcının üzülmesine neden olurken, altını güvenilir liman olarak gören yatırımcıya ise bir alım fırsatı yarattı.

Hemen sonra ise 2 Eylül 2022’de 1.014 TL dolaylarına yeniden yükseldi. Hal böyle olunca yatırımcısı altının rekora doğru gittiğini düşünerek sevinmeye başladı. Çünkü beklenen oydu. Ancak 6 Eylül 2022 akşam saatlerinde ONS altın fiyatı yeniden 1.701 Dolar seviyesine geriledi. Sonraki günün sabahında ise 7 Eylül 2022 Çarşamba 07:40 itibariile ONS altın 1.692 Dolar’ı gördü.

Pek çok kişi tarafından en çok merak edilen soru, altın fiyatlarının daha fazla düşüp düşmeyeceği. Yatırımlarını buna göre yapmaya ya da yapmamaya karar verecek yatırımcı sayısı oldukça fazla. Bu aşamada da ilk olarak altın fiyatları neden düştü sorusunun yanıtını bilmemiz ve sonrasında bu nedenlerin ortadan kalkıp kalkmadığını öğrenmemiz gerekiyor.

Altın fiyatının belirlenmesinde iki farklı unsur söz konusu. Bunlardan bir tanesi altının ONS fiyatı iken bir diğeri de Dolar kuru. Ve bu kurun ülkemiz için rekor seviyelerde olduğunu; 18.22 TL seviyesinde bulunduğunu söyleyebiliriz. Ancak kısa zaman öncesine kadar 1.800 Dolar olan ONS altın fiyatı 7 Eylül 2022 Çarşamba sabahı 1.692 Dolar seviyesine kadar geriledi.

Yaşanan bu durum ise gram altın, çeyrek altın, yarım altın, tam altın ve ONS altın fiyatlarına düşüş olarak yansıdı. Peki global piyasada ONS altın fiyatlarını bu denli düşüren şey ne oldu? Dün Dolar’daki gevşeme yükselen enflasyon ve artan enerji maliyetleri altının yükselmesine neden olmuşken, akşam saatlerinde altını düşüren ne oldu?

İlerleyen bölümlerde bu bilgileri detaylı olarak sizlerle paylaşıyor olacağız.

Altın Fiyatları Neden Düştü?

Altın fiyatları neden düştü sorusunun yanıtı hakkında bilgi vermeden önce sizlerle çok net bir bilgiyi paylaşmak isteriz: Aslında altın fiyatları düşmedi; son 11 yıl içerisinde çok ciddi bir şekilde yükseldi. Şöyle ki: Takvimler 27 Eylül 2011’i gösterdiğinde fiyatlar şu şekilde idi.

Dolar Yükselince Altın Düşer Mi

Altın Fiyatları Neden Düştü

24 ayar gram altın: 96.9 – 97.4 TL
Ons altın: 1643.25 – 1643.95 $
22 ayar bilezik gram altın: 88.18 – 89.22 TL
Çeyrek altın: 155.07 – 159.333 TL

Şu anda ise gram altın fiyatı 992 TL seviyesinde. ONS altın ise 1.693 $ seviyelerinde dolaşıyor. Yani altın uzun vadede yatırımcısına %1500 kazandırdı diyebiliriz. ONS altın değeri çok yüksek olmadığı için ise bu durumun tamamen Dolar kuru kaynaklı olduğunu söylersek yanlış bilgi vermemiş oluruz.

Daha önce sizlere ONS altın hakkında bilgi vermiş ve 1 gram altın fiyatının ONS altın üzerinden nasıl hesaplandığını detaylı bir şekilde anlatmıştık. Linki tıklayıp konumuzu gözden geçirdiğinizde ne demek istediğimizi daha kolay anlayabilirsiniz.

Asıl konumuza dönecek olursak altın fiyatları neden düştü peki kısa vadede? Çünkü altın aslında uzun vadede yatırımcısına çok ciddi kazançlar elde ettirdi. Hatta diğer tüm yatırım araçları ile kıyaslandığında da altının en çok kazandıran yatırım aracı olduğunu söyleyebiliriz. Borsa ise altını takip ediyor. Euro ve Dolar ise sırası ile altın ve borsa sonrası kazandıran yatırım araçları olarak biliniyor.

Altın fiyatlarının düşmesindeki en temel neden 1 Eylül’de ABD Merkez Bankası Başkanı tarafından verilen faiz arttırımı sinyali idi. Bildiğiniz gibi ekonomik olarak kötüye giden ve enflasyon değerleri yükselen ülkeler, durumu toparlamak için genellikle faiz arttırımı yapıyorlar. ABD tarafından da şu an için yapılmaya çalışılan şey bu…

Dolar Yükselince Altın Düşer Mi?

Dolar yükselince altın düşer mi? Dolar kurunun yükselmesi ile birlikte altın fiyatlarının düşüşe geçmesini beklemek bir yanılgıdan ibaret. Ancak Dolar kuru düşünce altının yükseleceğini de söyleyemeyiz. Çünkü altın fiyatları Dolar kuru öncesinde ONS altın değerine bağlı olarak belirleniyor.

Altın Fiyatları Neden Düştü

Dolar Yükselince Altın Düşer Mi

ONS altın ise Dolar kuruna endeksli. Yani 7 Eylül 2022 Çarşamba günü itibari ile 1 ONS altın 1.692 $ seviyesinde. Eğer bu seviye sürekli olarak sabit kalsa ve değişen sadece Dolar kuru olsa idi Dolar yükselince altın düşer mi sorusuna kesinlikle Hayır yanıtını verebilirdik. Dolar yükseldiğinde aksine altın da düşerdi.

Ancak ne dolar kuru ne de ONS altın değeri sabit olmadığı için bizim bu soruya net bir yanıt vermemiz imkansız hale geliyor. Fakat altın fiyatları neden düştü sorusunun yanıtını net olarak verebiliyoruz.

1 Gram Altın Ne Kadar?

1 gram altın ne kadar? Düşen ONS altın fiyatı ve Dolar kuru baz alındığında, 7 Eylül 2022 Çarşamba sabahı 07:59 itibari ile 1gram altın fiyatını 992.42 TL olarak verebiliyoruz. Ancak an itibari ile Dolar kurunun 18.24 TL seviyesini test ettiğini de belirtmeden geçmeyelim. ONS altın düşmesine karşın Dolar kurunda yükseliş söz konusu olursa gram altın çok düşmeyecektir.

1 gram altın ne kadar sorusunun yanıtını, saatler 09:00’ı gösterdiğinde ve bankalar açısından da fiyatlar belirlendiğinde daha net olarak verebiliriz. Ancak yaşanan düşüş nedeniyle altın almak isteyen yatırımcı, altın fiyatının yükselmesine de neden olabilir. Fakat bunu yapmak için altın fiyatları neden düştü konusu hakkında bilgi sahibi olmak ve sonraki yaşanacakları öngörmek daha mantıklı olacaktır.

Eski Yorumlar
  1. aykut özcan
    • Almina

Yorum Yapmak İstermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.