24 Kasım Öğretmenler Günü Kutlamaları Hakkında Bilgiler

24 Kasım Öğretmenler Günü Kutlamaları Hakkında Bilgiler

24 Kasım Öğretmenler günü kutlamaları ülkemizde her yıl büyük bir coşku ile gerçekleştiriliyor. Öğrenciler öğretmenlerine çiçekler ya da küçük de olsa bazı hediyeleralıyor. Mezun olmuş öğrenciler ise belki de emekli olmuş öğretmenlerine ulaşmaya çalışıyor ve gönüllerini alıyorlar.

MaviBoncuğum olarak biz de başta Başöğretmenimiz Ulu Önder Atatürk olmak üzere tüm öğretmenlerin ve geçtiğimiz günlerde Karkamış’ta düzenlenen roketli saldırıda, mesleğini icra ettiği sırada şehit olan 22 yaşındaki genç öğretmen Ayşenur Alkan‘ın Öğretmenler gününü kutluyor; sevgi dolu kalplerinden öpüyoruz.

Dünya genelinde 5 Ekim’de kutlanan ancak ülkemiz de dahil bazı ülkelerde, kültürel ve tarihi nedenler dolayısı ile daha farklı günlerde kutlanan Öğretmenler günü, Türkiye’de 24 Kasım Öğretmenlergünü kutlamaları ile kutlanıyor. Peki sizler bu kutlamalara nasıl dahil olabilirsiniz? Öğretmenlerinizi nasıl mutlu edebilirsiniz?

24 Kasım Öğretmenler Günü Kutlamaları

24 Kasım öğretmenler günü kutlamaları için yapılabilecekleri maddeler halinde şu şekilde sıralayabiliriz:

Öğretmenler Günü Hakkında Bilgiler

24 Kasım Öğretmenler Günü Kutlamaları

• Öğretmeninize bir çiçek ya da farklı birhediye alıp üzerine bir kart iliştirebilirsiniz. Bu karta bir teşekkür mesajı ya da bir şiir yazabilir ve öğretmeninize ulaştırabilirsiniz. Burada önemli olan hediyenin küçüklüğüya da büyüklüğü değil, sizin yaratıcılığınızdır. Böylece öğretmeniniz size bir şeyler öğrettiğini görür; emeklerinin boşa gitmediğini anlayıp mutlu olur.

• Öğretmenlerinizin yanına gidemiyorsanız onları telefonla arayın ve hayatınız ile kariyeriniz üzerinde ne denli etkileri olduğunu onlara anlatın. Bu özel günlerde sizin tarafınızdan hatırlanmak onlar için çok büyük bir armağan olacaktır.

• Sınıftaki veliler kendi aralarında bir grup oluşturup, öğretmenler için özel bir parti hazırlayabilirler. Bu sırada öğretmenlere hediyeler verilebilir. Öğrenciler tarafından şarkılar söylenip şiirler okunabilir. Burada etkinliği veliler de düzenlemiş olsa öğretmenlerin eserleri olan öğrenciler ön plana çıkmalıdır.

24 Kasım Öğretmenler günü kutlamaları içerisindeen etkili yöntemler arasında öğretmenlere saygı ve sevginin hissettirilmesi de yeralmaktadır. Bununla birlikte velilerin de çocuklarının öğretmenlerini, göstermiş oldukları sabır ve verdikleri emek dolayısı ile kutlamaları önerilir.

• Öğrenciler ve aileleri bir video çekip, öğretmenleri için sosyal medyada paylaşabilirler. Bu oldukça kalıcı ve etkileyici kutlamalar arasında yer almaktadır.

• Okul içerisinde bir etkinlik düzenleyerek öğretmen ve öğrencilerin rol değiştirmeleri sağlanabilir. Öğretmenlerin öğrenci; öğrencilerin ise öğretmen oldukları bu etkinlikte öğrenciler en sevdikleri öğretmenleri gibi davranabilirler. Bu çok eğlencelive bol kahkahalı bir etkinlik olacaktır.

Öğretmenler Günü Hakkında Bilgiler

Öğretmenler günü hakkında bilgiler de tıpkı yapılacak kutlamalar kadar önemlidir. 24 Kasım öğretmenler gününün geçmişi Atatürk’ün başöğretmenlik günlerine dayanmakla birlikte, ilk öğretmenler günü 24 Kasım 1981 yılında kutlanmıştır. Yani 24 Kasım 2022 tarihini gösteren bu gün, öğretmenler gününün 41. senesi kutlanmaktadır. Atatürk ile öğretmenler günü arasındaki bağlantıdan sizlere kısaca söz etmek isteriz…

Atatürk’ün başöğretmenliği, 11 Kasım 1928 tarihinde Bakanlar Kurulu’nun yapmış olduğu toplantı ile verilmiştir. Atatürk, ulus okullarında; yani Millet Mekteplerinde, yazı tahtasının başına geçmiş ve dersler vermiştir. Atatürk’ün, Ulus Okulları Başöğretmenliği ünvanını Bakanlar Kurulu toplantısında almasının nedeni bundan ileri gelmektedir.

Atatürk’ün öğretmenlere söylediği sözler, Atatürk’ün öğretmenlere verdiği önemi açıkça ortaya koyar. Bu sözlerden bazılarını şu şekilde sıralayabiliriz:

• Ulusların Kurtulmasını Sağlayacak Olanlar, Sadece Ve Sadece Öğretmenlerdir.

• Öğretmenler, Yetişecek Olan Yeni Nesil, Sizin Eseriniz Olacaktır…

Atatürk öğretmenlere vermiş olduğu değeri bu sözleri ile ifade ederken, ilk öğretmenler gününün kutlanması da Atatürk’ün doğumunun 100. senesi olan, 1981 senesinin 24 Kasım gününde gerçekleştirilmiştir. Öğretmenler günü hakkında bilgiler verirken neden 24 Kasım’ın seçildiğini de bu şekilde anlatabiliriz.

Öğretmenler günü kutlamalarının gerçekleştirildiği 24 Kasım tarihinde, öğretmenlerin önemi ve toplum içinde bulundukları yer ile ilgili bilgiler verilmektedir. Biliriz ki şu anda yazımızı okuyan herkesin bir öğretmeni vardır. Okuma yazmayı kendisine öğreten kişinin bin yıl kölesi olacağını söyleyen atasözleri bulunmaktadır ki bu atasözü dahi, öğretmenlerimizin önemini bizlere en güzel şekilde vurgular.

Öğretmenler gününde, öğretmenlerin yaşadığı sorunların dile getirilmesi de büyük önem taşıyan bir etkinlik olarak karşımıza çıkar. Eğitim öğretim adına hizmet vermiş olan kişilerin, anılması da gerçekleştirilen etkinlikler arasında yer almaktadır. Bugün gerçekleştirilen etkinliklerden bir başkası da öğretmenlerin, gençlerin yetişmesindeki katkılarının anlatılmasıdır.

Öğretmenlik mesleğine yeni başlamış kişilerin Öğretmen andı içmeleri de 24 Kasım Öğretmenler gününde gerçekleştirilir.

Öğretmenler günü ile ilgili olarak, ünlü isimlerin söylemiş olduğu bazı sözleri de sizlerle şu şekilde paylaşmak isteriz:

• Sokrates: Dünyada Her Şeye Bedel Biçebilmek Mümkündür; Ama Öğretmenlerin Eserlerine Değer Biçmek Olanaksızdır.

• Diyojen: Yeryüzündeki En Onurlu Meslek Öğretmenliktir.

• Hz. Ali: Benim İçin Bir Harf Öğreten Kişinin; Ben Bin Sene Kölesi Olurum.

• Atatürk: Bir Sınıfta, Cumhurbaşkanı Varsa Ve O Sınıfta Bir de Öğretmen Bulunuyorsa, Cumhurbaşkanının Yeri Öğretmenden Sonra Gelmektedir.

• Addison: Bir Heykeltraşın Mermere Yaptığını, Bir Öğretmen Çocuğa Yapmaktadır.

• Ruffuni: Bir Öğretmeni Kandile Benzetebilirsiniz, Kendisini Tüketir Ama Çevresindekileri Aydınlatır…

Bu ve bunun gibi pek çok söz, öğretmenlerimizin anlatılması imkansız olan değerleri hakkında bizlere kısaca bilgi vermektedir. İşte 24 Kasım Öğretmenler günü kutlamaları bu nedenlerle çok önemlidir.

Eski Yorumlar
  1. beya

Yorum Yapmak İstermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.