24 Kasım Öğretmenler Günü Kutlamaları

Bugün, 24 Kasım 2011 Öğretmenler günü. 24 Kasım Öğretmenler günü hakkında bilgiler vermek; ve öğretmenler günü ile ilgili bilgi sahibi olmak isteyen kişilere gerekli bilgileri vermek için hazırladığımız bu yazımızda, öğretmenler günü ile ilgili, 24 Kasım ile ilgili aradığınız bilgileri bulmanız amaçlanmaktadır.

<

24 Kasım öğretmenler gününün geçmişi, Atatürk’ün başöğretmenlik günlerine dayanmakla birlikte, ilk öğretmenler günü, 24 Kasım 1981 yılında kutlanmıştır. Yani 24 Kasım 2011 tarihini gösteren bu gün, öğretmenler gününün 30. senesi kutlanmaktadır. Atatürk ile öğretmenler günü arasındaki bağlantıdan sizlere kısaca söz etmek isteriz…
Atatürk’ün başöğretmenliği, 11 Kasım 1928 tarihinde, Bakanlar Kurulu’nun yapmış olduğu toplantı ile verilmiştir. Atatürk, ulus okullarında; yani Millet Mekteplerinde, yazı tahtasının başına geçmiş; ve dersler vermiştir. Atatürk’ün, Ulus Okulları Başöğretmenliği ünvanını Bakanlar Kurulu toplantısında almasının nedeni bundan ileri gelmektedir.
Atatürk’ün öğretmenlere söylediği sözler, Atatürk’ün öğretmenlere verdiği önemi açıkça ortaya koymaktadır. Atatürk’ün öğretmenlere söylediği sözlere bakacak olursak:
Ulusların Kurtulmasını Sağlayacak Olanlar, Sadece Ve Sadece Öğretmenlerdir.
Öğretmenler, Yetişecek Olan Yeni Nesil, Sizin Eseriniz Olacaktır…
Atatürk öğretmenlere vermiş olduğu değeri bu sözleri ile ifade ederken, ilk öğretmenler gününün kutlanması da, Atatürk’ün doğumunun 100. senesi olan, 1981 senesinin 24 Kasım gününde gerçekleştirilmiştir.
Öğretmenler günü kutlamalarının gerçekleştirildiği 24 Kasım tarihinde, öğretmenlerin önemi, ve toplum içinde bulundukları yer ile ilgili bilgiler verilmektedir. Biliriz ki, şu anda yazımızı okuyan herkesin bir öğretmeni vardır; okuma yazmayı kendisine öğreten kişinin bin yıl kölesi olacağını söyleyen atasözleri bulunmaktadır; ki bu atasözü dahi, öğretmenlerimizin önemini bizlere, en güzel şekilde vurgulamaktadır.
Öğretmenler günü kutlamalarında, öğretmenlerin yaşadığı sorunların dile getirilmesi de büyük önem taşıyan bir etkinlik olarak karşımıza çıkmaktadır. Öğretmenler günü kutlamalarında, eğitim öğretim adına hizmet vermiş olan kişilerin, anılması da gerçekleştirilen etkinlikler arasında yer almaktadır. Öğretmenler günü kutlamalarında gerçekleştirilen etkinliklerden bir başkası da, öğretmenlerin, gençlerin yetişmesindeki katkılarının anlatılmasıdır. 24 Kasım öğretmenler gününde yapılan bir başka şey de, öğretmenlik mesleğine yeni başlamış olan kişilerin öğretmen andı içmeleridir…
Öğretmenler günü ile ilgili olarak, ünlü isimlerin söylemiş olduğu bazı sözleri de sizlerle şu şekilde paylaşmak isteriz:
Sokrates: Dünyada Her Şeye Bedel Biçebilmek Mümkündür; Ama Öğretmenlerin Eserlerine Değer Biçmek Olanaksızdır.
Diyojen: Yeryüzündeki En Onurlu Meslek Öğretmenliktir.
Hz. Ali: Benim İçin Bir Harf Öğreten Kişinin; Ben Bin Sene Kölesi Olurum.
Atatürk: Bir Sınıfta, Cumhurbaşkanı Varsa; Ve O Sınıfta Bir de Öğretmen Bulunuyorsa, Cumhurbaşkanının Yeri Öğretmenden Sonra Gelmektedir.
Addison: Bir Heykeltraşın Mermere Yaptığını, Bir Öğretmen Çocuğa Yapmaktadır.
Ruffuni: Bir Öğretmeni Kandile Benzetebilirsiniz, Kendisini Tüketir Ama Çevresindekileri Aydınlatır…
Bu ve bunun gibi pek çok söz, öğretmenlerimizin anlatılması imkansız olan değerleri hakkında bizlere kısaca bilgi vermektedir. Tüm öğretmenlerimizin, 24 Kasım 2011 öğretmenler gününü en içten dileklerimizle, MaviBoncugum.Com ekibi olarak kutlar, 24 Kasım öğretmenler günü kutlamalarının en güzel şekilde gerçekleşmesini temenni ederiz…

Latest Comments
  1. beya

    Süper site

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.


Yandex.Metrica Gizlilik Politikası