22 Kasım 2011’de Uygulanacak Güvenli İnternet Ve İnternet Filtreleri İçin DİKKAT!

22 Ağustos 2011’de uygulanması planlanan; fakat, 22 Ağustos 2011 tarihi sonrasında test aşamasına giren güvenli internet; bir başka ifadeyle internet filtreleri, yarın; yani 22 Kasım 2011 tarihi itibariyle hepimizin karşısına çıkacak. Kısacası, güvenli internet; ve internet filtreleri hakkında bilgi sahibi olmanız için son şansınız bu gün… Türkiye’de bulunan herkesin karşılaşacağı güvenli internet; ve internet filtreleri hakkında sizlere bilgi vermek istiyoruz. 22 Kasım 2011’de neler olacak?

<

22 Ağustos’ta uygulanacağı açıklanan internet filtreleri; ve güvenli internet ile ilgili, bizler de farklı sitelerimizde bir takım bilgiler paylaştık; bizim dışımızda da güvenli internet ve internet filtreleri ile ilgili bilgiler paylaşan kişilerin sayısı oldukça fazlaydı. Pek çok grup, Türkiye’nin internet filtreleri uygulamasına geçmemesi için, Türkiye’deki önemli internet sitelerine hacker saldırıları düzenledi. Fakat, internet filtreleri ve güvenli internet 22 Ağustos 2011 tarihinde test aşamasına girdi; 22 Kasım 2011; yani yarın da, internet filtreleri ve güvenli internet hepimiz tarafından uygulanmaya başlanacak. Peki internet filtreleri ile ilgili görüşler nelerdi?
Türkiye’nin, güvenli internet; ya da internet filtreleri uygulamasına geçmesinin, Türkiye’nin geri kalmış ülkeler arasında yer alacağını savunan bir takım görüşler vardı. Bu anlamda sürekli açıklamalar yapıldı; filtresiz internet paketlerinin seçilebileceği söylendi. Fakat internet filtrelerinin şu şekilde uygulanacağı düşünülüyordu: Türkiye’de bulunan internet sitelerine girmek; yurtdışında bulunan internet sitelerine girmek, internet filtrelerini seçmeyip standart pakette kalarak, hem Türkiye’deki; hem de yurtdışındaki internet sitelerine girmek… Ve bu, insanlara bu şekilde empoze edildi. Peki o halde aklınıza şu sorunun gelmesi normal: hangi sitenin Türkiye’de; hangi sitenin yurtdışında olduğunu nereden bileceksiniz? Türkçe olan her site Türkiye’de değil; bunu, internet ortamında çalışan bizler biliyoruz; ama internette bir şeyler okuyan insanlar bilmiyor; dolayısı ile bu şekilde uygulanacak olan güvenli internet ve internet filtreleri mantıksız… Peki nasıl olacak?
Biraz önce, bir test uyguladım; ve, güvenli internet için 22 Kasım 2011’de hangi paketi seçmeliyim şeklinde bir soruya cevap bulmaya çalıştım. Unutmayın, bir kaç saat sonra bununla hepimiz karşılaşacağız. Yanlış uygulama yapmamak için bunu önceden bilmemiz gerekiyor; çünkü bizlere ulaşan bilgilere göre, 22 Kasım 2011’de, internet girişi yaptığınızda, bir yere bağlanmadan önce, karşınıza güvenli internet seçenekleri çıkacak; ve internet filtreleri arasından seçim yapacaksınız. Bu nedenle yazımızı anlayana kadar okumanızı tavsiye ediyorum; ve anlayacağınız şekilde yazmaya da özen gösteriyorum, belirtmek isterim…
22 Kasım 2011’de, güvenli internet ve internet filtreleri için hangi güvenli internet paketini seçmeliyim şeklinde uygulanan testte, filtresiz aile panetinin seçilmesi gerektiğini gördüm. Bu teste göre, güvenli internet; ve internet filtrelerinin, Türkiye’de olan; ve Türkiye’de olmayan siteler; ve hem Türkiye’de; ve hem de yurtdışındaki internet siteleri şeklinde bir ayrıma tabi tutulmadığını da gördüm. İnternet filtreleri, 22 Kasım 2011’den itibaren şu şekilde uygulanacak: oyun sitelerine girmek istiyorsanız, sohbet sitelerine girmek istiyorsanız; ve sosyal medya sitelerine girmek istiyorsanız, filtresiz aile paketi seçeneğini işaretleyeceksiniz. Bu sizin, standart pakette olduğunuzu gösterecek; yani, internet kullanımınızda, 22 Kasım 2011 tarihinden sonra da hiç bir sınırlama olmayacak. Fakat, eğer, güvenli internet için, 22 Kasım 2011 tarihinde oyun sitelerine girmek istemediğinizi belirtirseniz, bir daha internetten okey tavla; ve benzeri oyunları oynayamayacaksınız. Sosyal medya sitelerinize girmek istemediğinizi belirtirseniz, bir daha, Youtube, Twitter, Facebook gibi sosyal paylaşım sitelerine giremeyeceksiniz. Sohbet sitelerine girmek istemediğinizi belirtirseniz, bir daha internetten chat sitelerine giremeyeceksiniz. Bu nedenle, internet filtreleri ile birlikte, güvenli internetin uygulamaya konulacağı 22 Kasım 2011 tarihinde, internete ilk girişi, çocuğunuzun değil de sizin yapmanızı öneririm. Güvenli internet için hangi paketi seçmeliyim şeklindeki sorunuza da, altını çizerek, filtresiz aile paketini seçmeniz gerektiğini belirtirim.
22 Kasım 2011 tarihinden itibaren Türkiye’de uygulanacak olan güvenli internet ve internet filtrelerinin, hepimiz için hayırlı olmasını dilerim. Güvenli internet uygulamasını gerçekleştireceğiniz ilk anda dikkatli olmanızın gerekliliğini tekrar tekrar vurgularım…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.


Yandex.Metrica Gizlilik Politikası