Yılbaşı Hakkında Genel Bilgiler Ve Farklı Kültürlerde Yılbaşı Kutlaması

2012 yılbaşının kutlanmasına sayılı günler kala, biz de sizlere yılbaşı hakkında bir takım bilgiler vermek istedik. Yılbaşı nedir? Yeni yıl nedir? Yılbaşı kutlaması hangi ülkelerde nasıl kutlanır? Yılbaşı diğer dillerde ne demektir? İşte bu sorunun cevabı ve çok daha fazlası, yazımızın ilerleyen bölümlerinde sizlerle paylaşılacak…

<

Yılbaşı nedir? Yeni yıl nedir? Yılbaşı ya da yeni yıl olarak adlandırılan olay, bir yılın bitmesi; ve yeni bir yılın başlaması anlamını içerisinde bulunduran bir durumdur. Yılbaşı kutlaması; ya da yeni yıl kutlaması, bir yılı takvim ile başlatan; ve takvim ile bitiren kültürler tarafından gerçekleştirilmektedir. Bir Ocak günü başlayarak 31 Aralık günü tamamlanan zaman dilimine bir yıl adı verilmektedir.
1 Ocak tarihi, Gregoryen takvimini kullanan pek çok ülke; ve Türkiye için yılbaşını; yani yeni yılı oluşturmaktadır. Yılbaşı kutlaması, İsa’nın doğumunun, Hristiyan ültürü tarafından kutlanmasından çok daha farklı bir kutlamadır. Noel ve yılbaşı kutlamasının birbirine karıştırılmaması gerekmektedir. Yılbaşı kutlaması ile Noel kutlamasını karıştıran ülkeler de bulunmaktadır. Yılbaşı kutlaması ile Noel kutlamasının tatilleri bazı ülkelerde birleştirilmektedir. Yılbaşı kutlamasında ağaç süslemesi yapan; ve yılbaşı kutlamasında birbirine hediyeler alan kişiler, aslında durumu yanlış değerlendirmektedirler. Ağaç süslemesi; ve hediyelerin alındığı dönem, Noel kutlamasında gerçekleştirilmektedir.
Miladi takvimde, Türkiye dahil pek çok ülke için yılın ilk günü 1 Ocak tarihidir. 1 Ocak tarihi, Türkiye de dahil pek çok ülkede, yılbaşı ya da yeni yıl olarak kutlanmaktadır.
Hicri takvim kullananlar ise, bir yılı 354 gün olarak yaşarlar. Hicri takvim kullananlar, Muharrem ayının birinci gününde yıl başını kutlarlar. Ve Hicri takvim ile yılbaşı kutlayan ülkeler, yılbaşını her sene, 11 gün daha erken kutlarlar. 2008 yılına bakıldığında, hicri takvim kullananların, iki sefer yılbaşı kutlaması; ya da yeni yıl kutlaması gerçekleştirdikleri görülmektedir.
Musevi olanlar ise, yılbaşı kutlamasını Roşaşana olarak adlandırırlar. Roşaşana, İbranice’de yılbaşı anlamına gelmektedir. Roşaşana kutlayan Museviler, önce Hamursuz Bayramını kutlarlar, Hamursuz bayramından 163 gün sonra da Roşaşana; yani yılbaşı kutlamasını gerçekleştirirler.
Yılbaşı, Doğu Ortadoks Kilisesi’nde 14 Ocak’ta kutlanır. 14 Ocak, İsa’nın sünnet yıldönümüne de gelmektedir. Jülyen takvimini kullanan kişiler 14 Ocak’ta yılbaşı kutlaması gerçekleştirirken, güncellenmiş Jülyen takvimini benimseyenler ise yılbaşını 1 Ocak’ta kutlamaktadırlar.
Çin’de ise yılbaşı kutlaması, her yıl, yeni kameri ayının ilk gününde kutlanmaktadır. Yani, Çin’de kutlanan yılbaşı hakkında kabaca bilgi sahibi olmak istediğimizde, Çin’de yılbaşının, ilkbahar aylarında kutlandığını söyleyebiliriz. Bizim takvimimize göre, Çin’de yılbaşının kutlandığı dönem: 21 Ocak – 21 Şubat tarihleri arasında bir güne denk gelmektedir. Çin yılbaşı, Çin’in en önemli bayramı olarak kutlanmaktadır.
İran takvimine göre yılbaşı kutlaması gerçekleştirenler ise, gerçekleştirdikleri yılbaşının adına Norous; ya da Nevruz demektedirler; ve nevruz, genel olarak 20 Mart – 21 Mart tarihlerinde kutlanmaktadır.
Laos’ta yılbaşı, Kamboçya’da yılbaşı; ve Tayland’da yılbaşı kutlaması, genellikle 13 Nisan – 15 Nisan tarihleri arasında kutlanır. Tayland’ta yılbaşı kutlaması, su dökülerek gerçekleştirilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.


Yandex.Metrica Gizlilik Politikası