Türk Kahvesi İle Bakılan Kahve Falı Bir Başkadır

Türk kahvesi aslında hayatımızda oldukça önemli bir yere sahiptir. Türk kahvesinin hayatımızdaki yerinin tartışılmamasının yanısıra, kahve falı bakanların baktıkları kahve falı da, Türk kahvesinin telvesinden bakılmaktadır. Yani Türk kahvesinden sık olarak söz etmemizin; ve belki de Türk kahvesinden bu denli söz etmemizin en önemli nedenlerinden bir tanesi kahve falıdır dersek yanlış bir şey söylememiş oluruz.

<

Misafirimiz geldiğinde ona genellikle, ortalama on ya da onbeş dakika sonra bir Türk kahvesi ikram ederiz. Kahveyi nasıl aldığını sormayı da ihmal etmeyiz elbette. Sade, orta, şekerli? Genellikle kilo almak istemeyen kişiler; ya da diyabet hastası olanlar sade kahve içerler. Onun dışında, herhangi bir sorunu olmayıp da şekeri çok sevenler de şekerli kahve içerler. Herhangi birisine, nasıl kahve alacağını sormamışsak da orta kahve yaparız genellikle. Ve eğer yapılan Türk kahvesini içen kişiler bayanlarsa, çok ciddi bir ortamda değilsek de; ve kahveleri çay bardağında değil de kahve fincanında ikram etmişsek, el alışkanlığıdır ya, hemen kahve falı kapatılır.
Nescafe içenlerin kahve falı kapatmaları gibi bir durum söz konusu olmadığı için de genellikle Türk kahvesinin tercih edilmesi; ve Türk kahvesinin de kahve fincanı ile ikram edilmesi durumu söz konusudur. Kahve falına baktıranlar, falcıya gitmemeleri sebebiyle, kahve falına bakan kişinin, kahve falı bakmayı çok iyi bilmesi ya da bilmemesi de önemli değildir. Kahve falı bakarken, kimileri gelin, kimileri ise bol miktarda hayvan görürler. Bir de kahve falı bakanlar, baktıkları kahve falında, ruyalar görürler. Bir kahve falı cümlesi: ”Sen ruyanda kötü birşeyler görmüşsün, ama inan ki bu ruyan çok iyi çıkacak…”
Türk kahvesi sadece kahve falında kullanılmaz elbette. Kahvenin faydaları arasında da pek çok şey sayılmaktadır. Örneğin Türk kahvesi, oldukça önemli bir uyarıcıdır. Bu nedenle, sınava giren öğrencilere içirilir. Bunun yanında, alkol alıp da sarhoş olmuş kişilere de şekersiz Türk kahvesi içirilmektedir. Ancak bu kişilerin içtikleri Türk kahvesi, genellikle kahve fincanında değil de çay bardağında yapılır ki daha çok Türk kahvesi içip, daha çabuk kendilerine gelsinler diye…
İlerleyen yazılarımızda, kahvenin faydalarından, Türk kahvesi nasıl yapılır’dan da sizlere bahsedeceğiz…


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.


Yandex.Metrica Gizlilik Politikası