Tüketici Hakları Nelerdir?

İçimizde hiç kimse yoktur ki alışveriş yapmıyor olsun… Hepimiz, her gün; belki de gün içerisinde bir kaç sefer alışveriş yapıyoruzdur. Alışveriş yapan kişi tüketicidir. Ve yapılan bu alışveriş sonucunda bir takım haklarımız doğmaktadır. Tüketici hakları ne zaman kabul edilmiştir; dilerseniz konumuza buradan başlayalım, sonrasında ise, tüketici hakları nelerdir sorusunun yanıtını hep birlikte öğrenelim…


Tüketici hakları ne zaman kabul edilmiştir? Tüketici hakları, 23 Şubat 1995 tarihinde kabul edilmiştir.
Tüketici hakları hangi kanun içerisinde yer almaktadır? Tüketici hakları, 4077 sayılı kanunda yer almaktadır. Tüketici haklarının yasal olarak ismi: Tüketicinin korunması hakkında kanun… Tüketicinin korunması hakkında kanun kim tarafından kabul edilmiştir? Türkiye Büyük Millet Meclisi… Tüketici hakları; ve tüketicinin korunması hakkında kanun hangi amaçları gütmektedir? Tüketici hakları ile ilk olarak ekonomik çıkarların korunmasını amaçlamaktadır. Tüketici hakları aynı zamanda, tüketicinin sağlığını ve güvenliğini de hedeflemektedir. Tüketicinin korunması hakkında kanunun amaçlarından bir diğeri de, tüketici olan kişilerin zararlarının tazmin edilmesinin amaçlanmasıdır. Tüketici haklarının amaçlarından bir başkası da, tüketicilerin aydınlatılmasını; ve eğitilmesini sağlamaktır. Tüketicinin korunması hakkında kanunun amaçlarından bir diğeri de, tüketicilerin, çevresel tehlikelerden korunmalarıdır.
Tüketici hakları ile ilgili detaylı ve gerekli bilgilerin alınmasının sonrasında, tüketici hakları nelerdir sorusunun yanıtını hep birlikte bulmaya çalışabiliriz…
Ayıplı mallar için tüketici hakları: Ayıplı mallar için tüketici hakları arasında ilk sırada, ayıplı bir mal aldığınızda, bu ayıbın farkına 15 gün süresince vardığınız anda, aldığınız ayıplı malı, ayıbı olmayan başka bir mal ile değiştirme, paranızın iadesini isteme, ayıptan kaynaklı malın kaybettiği değerin bedelinin malın fiyatından düşürülmesi, ayıplı malın ücretsiz tamir edilmesini isteme… gibi tüketici haklarına sahip olduğunuzu bilmeniz gerekmektedir. Ayıplı mallar için tüketici hakları bunlarla sınırlandırılmış olmasına karşın, siz, satın almış olduğunuz malın ayıbını, 15 gün içerisinde fark etmemiş iseniz, satıcı firma, satmış olduğu malın ayıbını gizlemiş ise, bu durumda, tüketici haklarının süresi 15 günden 2 seneye kadar çıkmaktadır. Ayıplı mallar için tüketici haklarının geçerli olmadığı durumların bulunduğunu da unutmamalısınız. Siz bir mal almışsanız; ve satın aldığınız bu ayıplı malın üzerinde ”özürlü” yazısı bulunuyorsa, böyle bir durumda, ayıplı mallar için tüketici haklarının hiç birinden yararlanamayacağınızı bilmelisiniz.
Tüketici hakları nelerdir sorusu için verilebilecek yanıtlardan bir başkası da, tüketici haklarında, satın alınan maln etiketinin olması zorunluluğudur. Bir mal alacağınızda, alacağınız malın üzerinde, ürünün cinsinin, fiyatı; ve menşeinin yazılı olduğu bir etiketin bulunmasına dikkat etmelisiniz. Eğer ki malın üzerinde etiket bulunmuyorsa, tüketici hakları gereği satıcıyı uyarmanız gerekmektedir. Eğer satıcı, sizin uyarılarınıza karşın yine de etiket bulundurmamakta ısrar ediyorsa, bu satıcıyı bulunduğunuz belediyeye şikayet etmeniz gerekmektedir.
Tüketici hakları nelerdir sorusunun bir başka yanıtı da garanti belgesi ile ilgilidir. Satın alacağınız ürün bir sanayi malı ise, bu malı üreten; ya da ithal eden; ve satan firmaların, malın yanında bir de garanti belgesi bulundurmaları gerekmektedir. Garanti belgesinin geçerlilik süresi en az bir sene olmalıdır. Garanti belgesi, satın alınan ürünün tüm parçalarını içermek durumundadır. Garanti belgesine bazı parçaların dahil edilip, bazı parçaların dahil edilmemesi gibi bir durum söz konusu değildir. Ürünün garanti belgesi, tüketici hakları gereği tüketiciye mutlaka, ürünün satıcı firması tarafından verilmek durumundadır. Varsayalım ki satın aldığınız ürünün bozulması gibi bir durum söz konusu. Garanti belgesi bulunan ürünü, üretici firma; ya da servisine garanti belgesi kapsamında verirsiniz. Hem üretici firma; hem de servis, garanti belgesi bulunan bir ürünü, hiç bir ücret talep etmeden tamir etmek durumundadır; fakat, ürünü siz kullanırken bozduysanız; ya da düşürdü, ıslattı iseniz; ve bozulma sebebiyle garanti belgesini kullanmayı düşünüyorsanız, bu durumun da tüketici hakları kapsamında olmadığını; ve bununla birlikte, garanti belgesinin böyle durumlarda geçerliliğinin bulunmadığını bilmeniz gerekmektedir. Garanti belgesi bulunan bir ürünü, tüketici hakları gereği tamire verdiğinizde, ürününüzün en geç 30 gün içerisinde size geri teslim edilmesi gerekmektedir. Bu geçen 30 gün zarfında da, garanti belgesinin süresinin işleyişi durdurulur; ve örneğin 12 ay olan garanti belgeniz, 13 ay şeklinde işlemeye devam eder. Bununla birlikte, garanti belgesi ile birlikte tamire verdiğiniz ürünün 30 gün içerisinde tamirinin gerçekleşmemesi durumunda, ürününüzü yenisi ile değiştirilmesini talep etmek, tüketici hakları kapsamında sizin hakkınızdır. Garanti belgesi bulunan bir ürün, aynı arızayı arka arkaya iki sefer verirse; ya da, yine garanti kapsamında, dört sefer farklı arızalar verirse, garanti belgesi bulunan ürünü, yenisi ile, ücretsiz değiştirilmesini isteme hakkına da, tüketici hakları kapsamında sahip olursunuz. Tüketici hakları dahilinde, garanti belgesi ile ilgili bilmeniz gereken bir diğer konu da, garanti belgesi olan ürünü, mutlaka kendi yetkili servisine tamir ettirmenizin gerekliliğidir. Herhangi bir kişi, garanti belgesi olan ürününüzü tamir etmeyi denerse, ürününüz garanti kapsamından çıkabilir; servisine tamir ettirdiğiniz garanti belgesi bulunan ürünün de tamirine dair belge almak durumundasınız.
Tüketici hakları nelerdir sorusunun yanıtlarından bir diğeri de taksitli satışlar için verilmelidir. Taksit ile ürün alışverişi yaptığınızda, elinize bir miktar para geçerse, gidip taksitinizin tamamını; ya da bir kısmını ödemeyi talep edebilirsiniz. Tüketici hakları gereği, böyle bir durumda, satıcı firma, sizin taksitle alışveriş yapmanız sebebiyle uyguladığı faizde, gerektiği kadar indirim yapmak zorundadır. Taksitle alışveriş yaptığınızda, tüketici hakları kapsamında, yaptığınız taksitli alışveriş için imzaladığınız sözleşmenin bir kopyası satıcıda; bir kopyası da sizde kalmak durumundadır. Tüketici hakları kapsamında, imzalanan sözleşmede yazması gereken şeyler: satın aldığınız ürünün peşin fiyatı, satın aldığınız ürünün taksitli fiyatı, satın aldığınız ürünün hangi faiz oranından faizlendirildiği, taksitlerin hangi aralıklarla ödeneceği, taksitlerin ödenmesi halinde uygulanacak olan gecikme faizi oranı…
Kapıdan alışveriş yapan kişiler için tüketici hakları nelerdir? Kapıdan alışveriş yapmanız durumunda, yaptığınız alışveriş ile satın aldığınız ürünü yedi gün deneme şansına sahipsiniz. Eğer, yedi günün sonunda, ürünü iade etmek isterseniz notere gidip, satıcı firmaya bir ihtarname göndermeniz gerekiyor. Gönderdiğiniz ihtarnamenin sonrasında satıcı firma gelip ürünü geri almak, sizden aldığı peşinatı size geri vermek; bununla birlikte senetlerinizi de size iade etmek durumundadır. Tüketici hakları kapsamında, satın aldığınız ürün için satıcı firmaya, yedi gün içerisinde ihtarname göndermediğiniz takdirde, satın almış olduğunuz ürünü kabul etmiş sayılırsınız. Kapıdan alışveriş yaparken şuna dikkat etmelisiniz: Kapıdan pazarlama yapan firmalar, eğer art niyetlilerse, size imzalattıkları sözleşmenin tarihini geri bir tarih olarak belirleyebilirler; böyle bir durumda, siz ürünü satın aldıktan bir gün sonra dahi notere gidip ihtarname gönderseniz, ürünü zaten bir ay kadar önce almış gibi görünüyorsunuz; ve tüketici haklarından hiç bir şekilde yararlanamıyorsunuz.
Tüketici hakları, banka; ya da diğer finans kuruluşlarından kredi aldığınız durumlarda da geçerlidir. Tüketici hakları geçerlliğinin korunması için, aldığınız kredinin sözleşmesinin bir kopyasının da sizde bulunması gerekmektedir. Faiz oranlarında, kesinlikle, kriz ya da benzeri durumlarda bir artış yapılamamaktadır. Tüketici hakları kapsamında bu sözleşme işe yarayacaktır. Tüketici hakları kapsamında, aldığınız kredilerin bir kısmını önceden ödemeyi isteyebilirsiniz. Bu durumda, tüketici hakları gereği, banka tarafından uygulanan faizde indirim yapılması gerekmektedir.
Tüketici haklarına güvenerek kampanyalardan ürün alışverişi yaptığınızda, aldığınız ürünün zamanında teslimi, kampanya fiyatı ile satın alımı; ve aynı ürünün size verilmesi konusunda haklarınız bulunmaktadır…

Latest Comments
  1. erkan

    çok iyi

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


Yandex.Metrica Gizlilik Politikası