Tırnak Sorunları Ve Nedenleri

Tırnak sorunlarını her daim kozmetik anlamda değerlendirmemek gerekir. Tırnak sorunları ve nedenleri zaman zaman bazı sağlık sorunlarının erken dönemde teşhis edilmesine yardımcı olmaktadır. Bu nedenle, tırnak sararması, beyaz noktalar… gibi sorunları, zamanla geçer diyerek ötelemek yerine, doktor kontrolünde çözülmesini beklemeliyiz. Peki genel olarak tırnak sorunları ve nedenleri arasında neler yer almaktadır? Hemen gözden geçirelim:

Tırnak Sorunları Ve Nedenleri

■ Beyaz Noktalar: Tırnak sorunları arasında yer alan beyaz noktalar genellikle Kalsiyum eksikliği olarak düşünülmektedir. Ancak eğer tırnak şiddetli bir darbe aldığında ya da tırnak mantarı problemlerinde de beyaz noktalar ile karşılaşılabilir. Beyaz noktalara ağrı ve kaşıntı da eşlik ediyorsa, tırnak sorunları arasında mantardan söz edilebilir. Ancak ağrı ya da kaşıntı yoksa, tırnağın aldığı bir şiddetli darbe akla gelebilir.

■ Tırnak kırılmaları: Tırnak sorunları ve nedenleri arasında tırnak kırılmaları, yetersiz ve dengesiz beslenmeden kaynaklanabileceği gibi, kimyasal maddelere uzun süre maruz kalmak da beraberinde tırnak kırılmalarını getirebilir. Folşk asit eksikliği ve C vitamini eksikliğinin de tırnak kırılmalarını gündeme getirebileceğini söyleyebiliriz. Eğer çok sık bu sorun ile karşılaşıyorsanız doktorunuza, bir Dermatoloğa başvurmalısınız.

■ Koyu Dikey Çizgiler: Tırnak sorunları arasında eğer dikey koyu çizgilerle karşı karşıya iseniz, bir dermatoloğa giderek bu sorunun nedenini araştırmasını istemelisiniz. Hemen endişelenmeyin; belki de önemli bir sorun değildir, ama kötü huylu tümör habercisi olabileceğini de düşünerek ihmal etmeyin.

■ Tırnak Etlerinin Kuruması: Tırnak etlerinin kuruması özellikle kış aylarında, tırnaklarınızın nemsiz kalması ile alakalıdır ki bu amaçla hazırlanmış yağlar bulunmaktadır. Bu yağlarla tırnak etlerinize günlük masajlar yaparak sorununuzu kısa süre içerisinde giderebilirsiniz.

■ Kaşık Tırnak: Kaşığın çukur olan kısmının şeklini tırnaklarınız alıyorsa ve aynı zamanda tırnaklarınızda incelme de varsa kaşık tırnak sorunundan söz edilebilmektedir. Kaşık tırnak genellikle Demir eksikliği anemisini işaret etmektedir. Bu nedenle kısa süre içerisinde doktora gitmeniz gerekmektedir.

■ Tırnak Kalınlaşması: Tırnakların genel itibari ile kalın olmaması gerekir. Böyle bir tırnak sorunu ile karşı karşıya iseniz, dolaşım sorunlarınız, mantar ya da akciğer hastalıklarınız bulunabilir.

■ Tırnak Oyulması: Çinko eksikliğini işaret ediyor olabilen oyuk tırnaklar, aynı zamanda sedef hastalığına da işaret ediyor olabilir.

■ Tırnak Sararması: Tırnaklarınıza çok fazla oje sürüyorsanız ya da yeterince tırnak bakımı yapmıyorsanız, tırnak sararması ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Tırnaklarınızın havasız kalmasından kaynaklanıyor olabilecek olan tırnak sararmasını gidermek için ojelerinizi sildikten sonra tırnaklarınızı özenle temizleyin.Gerekiyorsa dermatoloğunuzdan uygun tedavi yöntemlerini öğrenin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.


Yandex.Metrica Gizlilik Politikası