Sevgilime Güvenemiyorum Ama Seviyorum – Ne Yapmalıyım Neden

Sevgilime Güvenemiyorum Ama Seviyorum – Ne Yapmalıyım Neden

Sevgilime güvenemiyorum… Ne kadar kötü başlayan bir cümle; öyle değil mi? Çünkü biz farkında olmasak da bir insana güvenmekle başlar her şey. Şuna emin olun: Eğer hayatınızda kalıcı bir birlikteliğinizin olmasını isiyorsanız şöyle bir gerçek var:

Eğer isterseniz güvendiğiniz insanı sevebilirsiniz. Ancak sevdiğiniz her insana ne yazık ki güvenemezsiniz. Ve emin olun bir ilişkinin en temel ihtiyaçlarından biridir güven. Kazanması çok zordur. Bir kere kaybederseniz ise bir daha kazanmanız zor da değil, neredeyse imkansızdır.

Peki güven neden kaybedilir? Sevgilime güvenemiyorum şeklinde başlayan cümlenin temelinde ne yer almaktadır? İlk olarak bu sorunun yanıtlarını alıp,sonrasında da neler yapabileceğimize bakalım isterseniz…

Sevgilime Neden Güvenemiyorum?

Sevgilime neden güvenemiyorum, aslında oldukça önemli bir soru.Ve bu sorunun yanıtını ilk olarak kendinize, dürüst bir şekilde vermelisiniz. Sonrasında problemi çözebilip çözemeyeceğiniz hakkında daha net fikir sahibi olabilirsiniz. O halde, işte sevgiliye güvenememe sebepleri…

Sevgilime Güvenememe Sebepleri Nelerdir

Sevgilime Neden Güvenemiyorum

■ Eğer birlikte olduğunuz insan,size sizden önce yaşadığı ilişki hakkında gerçekleri söylemezse ve sonra bir anda bu gerçekler gün yüzüne çıkarsa, ona olan güveninizi kaybedebilirsiniz. Bu durum öyle bir hal alır ki siz işi paranoyaya dahi çevirebilirsiniz. Dolayısı ile psikolojiniz bozulur.

Olayın bu aşamalara gelmemesi için ilişkilerde tarafların birbirlerine karşı dürüst olmaları çok önemlidir.

■Güvenin sarsılmasının bir diğer nedeni de aldatılmak. Takdir edersiniz ki aldatılan kişi, her şeyin öncesinde ilişkinin hala devam edip etmediğini düşünür. Bunun birtık ilerisi, ilişki bitmiş dahi olsa yeniden başlayıp başlamayacağıdır. Ardından dayeni bir aldatılma vakasının olup olmayacağı merak edilir.

Bu aşamada birlikte olduğunuz insana çok büyük görev düşüyor. Her şeyin öncesinde sizi,ilişkinin bittiğine inandırabilmeli. Yaşayacağınız patlamalara sabırla tahammül etmeli. Arama ve sormalarınıza sabırlı cevaplar vermeli… Ama yine de olmuyorsa, ilişkinizi bitirebilirsiniz. Sonuçta partnerinizin dedektifliğini yapmak için onunla birlikte değilsiniz.

■ Sevgilime neden güvenemiyorum sorusunun yanıtlarından bir diğeri de yaşanılan eski olumsuz deneyimlerdir. Böyle bir durumda birlikte olduğunuz insanın hiç bir suçu yoktur. İşin kötüsü, hayatınızda o değil de bir başkası da olsa aynı güvensizliği yaşarsınız. Sütten ağzı yananın yaptığı gibi…

Bu da hem bir başkasının işlediği günahın bedelini masum birinin ödemesine neden olur hem de sizin hayatı kendiniz için zindan etme sebebinizdir. Aslında biz sadece ilişkilerde değil, hayatın her anlamında bu gibi durumlarla karşılaşabiliriz. Patronunuzla soprun yaşadınız diye çalışmayacak mısınız?

Eğer eski ilişkilerinizde yaşadığınız bir olumsuzluk sizin hayatınızda travma etkisi yarattı ise bunu bir psikolog yardımı ile çözebilirsiniz.Ama ilişkilerinize yansıtmanız doğru davranış şekli değildir. Ve mutlaka bundan kaçınmalısınız.

Yaşadığınız tecrübelerden ders edinirken, her insanın kişiliğinin farklı olduğunu aklınızdan çıkarmamalısınız. İnsanları kendi içlerinde ayrı ayrı değerlendirmeyi öğrenirseniz bu iş tamamdır.

Sevgilime Güvenemiyorum Ama Seviyorum

Sevgilime güvenemiyorum ama seviyorum da bir diğer can sıkıcı durum. Güvenmiyor ve sevmiyorsanız ayrılırsınız, olur biter. Ama hem güvenmeyip hem de seviyorsanız, ayrılamazsınız da güvenmediğiniz için mutlu da olamazsınız. Peki böyle bir duruma ne sebep olur ve nasıl çözülür?

Sevgilime Güvenemiyorum Ama Hala Seviyorum

Sevgilime Güvenemiyorum Ama Seviyorum

■ Sevgilisine güvenemeyen insanın kendi özgüven problemi de olabilir. Bu durumda tıpkı biraz önce olduğu gibi, yine karşı tarafın suçu yoktur. Yine işlemediği bir suçun bedelini ödeyecektir. Dolayısı ile eğer böyle bir durumla karşı karşıya iseniz ona yetemeyeceğinizi düşünürsünüz.

Ve bunun sonucunda sizi aldatacağına kesin gözüyle bakarsınız. Bu düşünce sizi mutlu etmeyeceği gibi, birlikte olduğunuz insanı da sanki sizi aldatmaya zorlar. Buna gerek var mı? Eğer böyle bir durum varsa ilk olarak kendinize neden güvenmediğinizi, neden yetersiz hissettiğinizi düşünün.

Ardından da yetersiz olduğunuzu düşündüğünüz alanlarda, düzelmeye yönelik çalışmalar yapın. Eğer bunu başaramıyorsanız bir uzman psikologdan yardım alabilirsiniz. Fakat unutmayın: Size yetersiz olduğunuzu söyleyen biri olmadığı sürece bu sizin kendi düşüncenizdir. Diğer insanların adına karar vermiş gibi olmayın.

■ Sevgilime güvenemiyorum ama seviyorum şeklindeki şikayetlerin nedenlerinden bir diğeri de onun size karşı olan ilgisizliği olabilir. Sizi duygusal anlamda tatmin etmeyen bir insana güvenemeyebilirsiniz. Sizi anlamıyorsa da aynı şekilde… Ancak bu sorunu kendi içinizde yaşarsanız bir değişim ile de karşılaşmazsınız.

Yapmanız gereken şey, onunla bu konuda konuşmak ve ilgisizliğinin sebebini sorgulamaktır. Ardından ondan beklentilerinizi açık bir dille söylemelisiniz. Bu sorunu çözemiyorsanız, daha fazla büyümesine izin vermeden bir ilişki terapistine de gidebilirsiniz.

Sevgilime Güvenemiyorum Ne Yapmalıyım?

Sevgilime güvenemiyorum ne yapmalıyım yanıtını aradığınız en önemli ve can alıcı sorulardan bir tanesi. Ancak yapılabilecekler aslında zor değil ve ilişki kurtarır. Peki nelerdir?

Sevgilime Nasıl Güvenebilirim

Sevgilime Güvenemiyorum Ne Yapmalıyım

■ Aklınıza gelen olumsuz düşüncelere engel olamayabilirsiniz. Ancak bu düşüncelerin aklınızda büyümesine engel olursunuz. Gözünüzün önünde, sevgilinizin bir başkası ile olduğunu canlandırmayın. Bu sizin için faydalı bir tutum değildir. Hatta size zarar verir. Hayal ile gerçeği sakın karıştırmayın.

■ Yaşadığınız ilişkinin tamamen sizin istediğiniz gibi olacağı yanılgısına düşmeyin. Olmaz çünkü. Yetiştirdiğiniz çocuk, hatta bitki bile sizin istediğiniz gibi olmaz. Bu düşünce aklınızda kesinlik yanılgısını oluşturur. Karşınızdaki insanı sıkar; hatta boğarsınız. İlişkiniz bu şekilde yürümez. İlişkinizin kendi karakteri olduğunu unutmayın.

■ Kişisel alanınızı koruyun ve sevgilinizin kişisel alanına da saygı gösterin. Sürekli onunla olmak istiyorsanız bu işte bir sorun var demektir. Aileniz, arkadaşlarınız ve hobilerinize de zaman ayırmalısınız. Tabi ki o da… Aksi halde iyi olmazsınız. Siz iyiolmazsanız ilişkiniz de hastalanır…

■ Yaşayacağınızı ön gördüğünüz ama henüz yaşamadığınız sorunları yaşarmış gibi çözmeye çalışmayın. Kaygılı olmayın. Terk edilmekten korkmayın. İlişkinizi tadında yaşayın. Ki terk edilirseniz de ne yapmanız gerektiğine o zaman karar verirsiniz. Terk edileceğinizi düşünerek terk etmeyin.

■ Sevgilinizin aklından geçenleri okumaya çalışmayın. Söylemediği şeyleri sormayın. Her söylediğinin altında bir şey aramaktan vazgeçin. Belki susarak rahatlayan biriyle birliktesiniz. Keyfini bozmayın. 6. his diye bir şeyin olduğuna, akıl okuma yeteneklerinizin bulunduğuna inanmayın.

■ Sevgilinizi güvenilir ya da güvenilmez olarak değerlendirmeyin. Güvenilmez olduğu konular bulunabilir. Ama güvenilir olduğu konular da vardır. Kesinlikle genelleme yapmayın. Aksi halde üzülen siz olursunuz.

■ Sevgilime güvenemiyorum ne yapmalıyım dediğiniz noktada aptal yerine konmaktan korkmayın. Siz mutlu olmak için çabalayın. O sizi aptal yerine koyuyorsa, bu sizin aptal olduğunuzu değil ama onun değersiz olduğunu gösterir. Siz sevdiğiniz insan için risk alın ve mutluluğa oynayın.

Yorum Yapmak İstermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.