Parfüm Tarihi Ve Parfüm Tariflerinden Örnekler

Parfüm Tarihi Ve Parfüm Tariflerinden Örnekler

Bu yazımızda sizlere, parfüm tarihi, ve parfüm tarihçesi hakkında bilgiler vermeye çalışıyoruz. Parfüm kullanımı hepimizin gündelik hayatında çok sık gerçekleştirdiği bir eylem iken, parfüm tarifi; ve parfüm tarihçesini bilmemek, ve parfüm hakkında bilgi sahibi olmamak olmaz öyle değil mi? O halde, hep birlikte parfüm hakkında bilgi edinelim; parfüm tarihi; ve parfüm tarihçesini öğrenelim:

Parfüm hakkında bilgi verirken, çok eski dönemlere kadar gitmemiz gerekecektir. Çünkü parfüm tarihi eskilere dayanır. Eski dönemlerde insanların, parfüm olarak kutsal yağlardan yararlandıkları belirtilmelidir. Parfüm tarihçesine baktığımızda, Asurluların, Sümerlerin, ve Babillerin, sunaklarda kokulu yağları yaktıklarını; ve saç bakımını da bu kokulu yağlar ile güzelleştirdiklerini belirtmemiz gerekmektedir. Erkeklerin de takma sakal kullandığı bu dönemlerde, kokulu yağlar; ve parfümlerden yararlanarak sakallarını güzel kokuttukları belirtilmelidir. Kartacalılar; veFenekeliler ise, parfümü ticaret aracı olarak değerlendirmekteydiler. Mısırlılar ise, parfüm tarihçesine baktığımızda, en değerli; ve pahalı parfümleri üreten uygarlık olarak karşımıza çıkmaktadırlar.
Parfüm tarihi hakkında bilgi verirken, eski dönemlerin en değerli parfüm aromasının sakız ağacı kabuğundan elde edildiğini belirtmemiz gerekmektedir. Sakız ağacı ise, Doğu Afrika ile, Arabistan’ın Güney kıyılarında sık olarak yetiştirilmekteydi. Akgünlük de bir diğer değerli parfüm malzemesiydi, ve akgünlük kullanımını Mısırlılar, dişlerini korumak için çiğneyerek de gerçekleştirirlerdi.
Parfüm tarihi; ve parfüm tarihçesi ile, parfüm hakkında bilgi verirken belirtmeliyiz ki, eski medeniyetlerin bazılarında, parfüm üretimi, çiçekler; ve yapraklar kullanılarak gerçekleştirilir, ve güzel kokular elde edilirdi. Parfüm tarihi, ve parfüm tarihçesi hakkında bilgi verirken, eski dönemlerde uygulanan parfüm tariflerinden bir tanesini de sizlerle paylaşalım:
Parfüm tarifleri arasında yer alan bir örnek: değişik bitkilerin çiçeklerinden ve yapraklarından elde edilen karışım, öncelikle bir müddet, 30 ya da 40 derece sıcaklıkta bekletilir, sonrasında ise bir çuvaldan geçirilerek bir esanslı yağ elde edilirdi. Parfüm tariflerinden bahsederken, hayvan yağlarından da parfüm elde edildiğini belirtmemiz gerekir. Bitkilerin çiçekleri ve yapraklarının kullanıldığı parfüm tariflerinde, hayvan yağlarının tamamen doymuş hale gelinceye kadar çiçek ve yapraklarla karıştırıldığı belirtilmektedir. Parfüm tarifleri eğer zeytinyağı ile elde edilmiş ise, şarap içerisine ilave edilerek tüketildiği de, parfüm tarihçesini araştırırken karşımıza çıkan bir diğer konudur.

Yorum Yapmak İstermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.