Tropikal İklim Ve Tropikal İklimin Özellikleri

Tropikal İklim Ve Tropikal İklimin Özellikleri

Son zamanlarda, yaz aylarının kavurucu sıcaklarını, nemle karışık yaşarken, bir de, ani gelen şiddetli yağmurlarla, evden nasıl çıkmamız gerektiğini şaşırmış durumdayız. Bir taraftan hortumları videoya kaydetmek isteyenler, bir taraftan, araçlarını suyun içerisinden kurtarmaya çalışanların sayısı bir hayli fazla. Bunun nedeni ise, tahmin edersiniz ki bu durumların hiç birisine alışkın olmadığımızdan kaynaklanıyor, yaşanan ani doğa olaylarını tuhaf karşılıyoruz… Uzmanlara göre ise, ani hava değişimlerinin nedeni, ülkemizin artık tropikal iklime geçiş yapıyor olması… Yani bundan sonra böyle olacak; ani hava değişimlerina hazır olmalıyız… Peki tropikal iklim nedir? Tropikal iklimin özellikleri nelerdir? İsterseniz zaman kaybetmeden, tropikal iklim hakkında bilgi edinmeye başlayalım…

Tropikal iklim nedir? Sıcaklık ortalamasının yıl içerisinde 20 derecenin üzerinde bulunduğu, yazları yağışlı, kışları kurak olan iklim türüdür. Tropikal iklimin diğer adı ise savan iklimidir.
Tropikal iklimin özellikleri hakkında bilgi sahibi olmak istediğimizde ise, Genellikle çöl iklimi ile ekvatoral iklimin görüldüğü yerlerin ortasında gözlemlendiğini görebiliriz. Kuzey; ve güney enlemlerinde, 10 – 20 derece arasında görülen tropikal iklimde, yaz ayları yağışlı, kış ayları ise kuraktır. Tüm senenin sıcaklık değerlerine bakıldığında, ortalamanın yirmi derecenin üzerinde olduğu belirlenmektedir.
Tropikal iklimin özellikleri hakkında bilgilerimizi aktarmaya devam ederken yıllık yağış ortalamasına baktığımızda ise, 1000 – 1200 mm arasında değişiklik gösterdiğini belirtebiliriz. Savan bitki örtüsü hakimdir. Akarsuların, ve yer altı sularının yer yüzüne çıktığı yerlerde ise ormanlara rastlanır. Savanların boyları uzun, ve aynı zamanda gür, uzun süreli yeşil kalan ot toplulukları olduklarını belirtmemiz gerekmektedir.

Yorum Yapmak İstermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.