Tombala Nedir Tombala Nasıl Oynanır Tombala Hakkında Bilgi

Tombala Nedir Tombala Nasıl Oynanır Tombala Hakkında Bilgi

Tombala nedir sorusunun yanıtı pek çok kişi tarafından bilinir. Ancak tombala nasıl oynanır sorusunun yanıtını herkes bilmeyebilir. Bu nedenle sizlere ilerleyen bölümlerde tombala hakkında bilgi aktarımında bulunacağız. Pek çoğumuz, yılbaşında ne yapılır sorusuna yanıt olarak tombalayı veririz. Çünkü yaşlılarımız da, çocuklarımız da tombala oynayabilecek durumdadır. Yani buradan şu sonucu çıkartabiliriz: Oynanması basit bir oyundur tombala. Ve kumar değildir aslında. 10 kuruşla, 25 kuruşla, hatta 5 kuruşla bile oynayabilirsiniz. Amaç kazanana bir ödül vermektir. Bu nedenle yılbaşı gecesi öncesinde marketlere, manavlara gidilir, 5 TL’ler, 10 TL’ler bozdurularak 5 – 10 kuruş haline getirilir, çünkü yılbaşında lazım olacaktır. Bu kısa bilginin sonrasında, sizler için tombala hakkında bilgilerimizi arttırmaya başlayabiliriz.

Tombala Nedir?

Yılbaşında ne yapılır sorusunun en geleneksel yanıtı: Tombala oynamaktır. Biraz önce vermiş olduğumuz bilgiden de anlayabileceğiniz gibi herkes tombala oynayabilir. Peki o halde temel soru: Tombala nedir? Bir adet bez torba, taşlar ve oyun kartları ile oynanan oyuna genel olarak tombala adı verilmektedir. Bez torba olmasının gerekliliği şundan kaynaklanır: söz konusu torbanın içerisine, 1 – 90 arası sayıların yazılı olduğu taşlar atılacaktır. Ve sonrasında da bu oyun taşları çalkalanır. Karıştırmaktır amaç. Bu esnada, tam da oyuna konsantre olmuşken, duyduğunuz sesin sadece taş sesi olmasını istersiniz değil mi?

Oyun kartlarının üzerinde ise yine 1 – 90 aralığında yer alan 15 farklı sayı yazılıdır. Bu sayılar, zamanı geldikçe, yem adı da verilen küçük kağıtlarla kapatılır. Hangi sayının kapatılacağına gelince, biraz önce hazırlamış olduğunuz bez torba sallandığında ve sonrasında bir taş çekildiğinde hangi sayı çıkarsa, o sayının üzeri oyun kartında, söz konusu yem ile kapatılır. Gazeteler tombalayı yılbaşı hediyesi olarak okurlarına verirler; ama söz konusu yemleri vermezler. Onları sizin, evinizde bulunan kalın kağıt ya da kartonları küçük kareler şeklinde keserek hazırlamanız gerekir.

Tombala hakkında bilgi verirken, tombala nedir sorusunun yanıtını aktardık, ama bu esnada kısaca tombala nasıl oynanır sorusuna da yanıt verdik. Detaylarına ise şimdi bakacağız.

Tombala Nasıl Oynanır?

Tombala hakkında bilgi verirken, tombala nasıl oynanır sorusunun yanıtına sıra geldiğinde, sizlere detaylı bir şekilde, maddeler halinde yanıt verelim…

■ Tombala kartlarını, oynayacak kişi sayısına göre dağıtın. Örneğin elinizde 21 tane tombala kartı var, 10 kişi tombala oynayacaksınız. Herkese iki tane kart verin, bir kişi de üç kart alsın. Kimin kaç kart alacağının önemi yok aslında. Çünkü herkes aldığı kartın sayısı kadar para verecek. Biz her bir kartın 10 kuruş olduğunu var sayalım. İki kart alanlar 20 kuruş, üç kart alanlar ise 30 kuruş vermeli ve verilen bu paralar toplanarak kasada bekletilmeli. (Çocukların takip etmesi zor olabileceği için onlara tek kart da verebilirsiniz.) Tabi bir de herkese yem dağıtılması gerekiyor. Yemler paralı değil ama…

■ Biz 21 kart olarak örnek verdiğimiz için kasada toplanan para 10 kuruştan 2.1 TL olmuş olmalı. Şimdi bu parayı 3’e bölmelisiniz. Çünkü tombalanın üç farklı kazananı, üç farklı ikramiyesi olmaktadır. Bunlardan biri birinci çinko, diğeri ikinci çinko, sonuncusu da tombaladır. Birinci çinkoyu yapanlara 50 kuruş, ikinci çinkoyu yapanlara 70 kuruş, tombalayı yapanlara da 90 kuruş verebilirsiniz. İkramiyeler bölündüğüne göre, şimdi sıra, söz konusu çinkolar ve tombalanın nasıl yapıldığına geldi.

■ Her bir tombala kartında 15 sayı ve üç satır var. Her bir satırda beş sayı bulunuyor. Hangi satır olduğu önemli değil; ama torbadan çekilen taşlarda, ilk olarak herhangi bir satırda beş sayının üzerini yemlerle kapatmış olmanız gerekiyor. Bu durum birinci çinko olarak adlandırılıyor. İkinci satır da kapandığında ikinci çinko yapılmış oluyor. Tombala kartında bulunan 15 sayı da tamamen kapatıldığında tombala yapılmış oluyor. Birinci çinkoyu yapan kişinin, “Birinci çinkooo” diye bağırması gerekiyor. Sonrasında sayıları okuması, taşları çeken kişinin de o sayıların gerçekten çıkıp çıkmadığını kontrol etmesi gerekiyor. Aynı durum ikinci çinko ve tombalada da aynı şekilde cereyan ediyor. Oyun sonunda kasadaki para, belirtildiği şekilde kazananlara paylaştırılıyor.

Peki yılbaşında ne yapılır sorusunun ilk yanıtı neden tombaladır? Tombala hakkında bilgilerimizi paylaşırken siz de anlamış olmalısınız ki bu oyunun oynanması çok basit olmakla kalmayıp, aynı zamanda da her yerde satılmaktadır ve fiyatı çok uygundur. Gazeteler tarafından ücretsiz dahi dağıtılmaktadır. Ama hiç bulamazsanız evde kendiniz dahi tombala hazırlayabilirsiniz. Bu nedenle en sık tercih edilen yılbaşı oyunudur tombala.

Eski Yorumlar
  1. Alper
  2. Anonim
  3. Anonim
  4. Gkerim
  5. Name
  6. İSİMSİZ
    • arda

Yorum Yapmak İstermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.