Tam Ay Tutulması Nedir? Tam Ay Tutulmasında Ay Ne Renk Olur?

Tam Ay Tutulması Nedir? Tam Ay Tutulmasında Ay Ne Renk Olur?

Tam ay tutulması nedir? Bugünlerin yanıtı en çok araştırılan soruları arasında yer alıyor. Çünkü 8 Kasım 2022 Salı günü 14:02’de ülkemizden izlenemeyecek olsa da bir tam ay tutulması gerçekleşecek. Ve pek çok olumsuz sonucunun olacağına inanılıyor.

8 Kasım 2022 ay tutulmasından sonra neler olacak?
8 Kasım 2022 ay tutulmasının burçlara etkileri

Hal böyle olunca hepimiz merak ediyoruz: tam ay tutulması nedir? MaviBoncuğum olarak sizlere bu konuda bilgi aktarımında bulunacağız. Ki daha önce diğer ay tutulması türlerine de değinmiştik.

Kanlı ay tutulması nedir?
Parçalı ay tutulması

Tam Ay tutulması, Ay’ın rengi dolayısı ile halk arasında Kanlı Ay tutulması olarak da bilinmektedir. Şimdi ise artık konumuza dönebiliriz.

Tam Ay Tutulması Nedir?

Tam ay tutulması nedir? Dünya Güneş ile ay arasına girer ve gölgesi ayı kaplarsa tam ay tutulması gerçekleşir. Gözlemciler tutulmanın tam olduğu anda ay’ın renginin kırmızıya döndüğünü görebilirler. Bu durum 8 Kasım 2022 Salı günü Türkiye saati ile 14:02’de gerçekleşecek. Ancak ülkemizden izlenemeyecek.

Tam Ay Tutulmasında Ay Ne Renk Olur

Tam Ay Tutulması Nedir

Tam ay tutulması nedir sorusuna yanıt verirken ay,dünya ve güneşin aynı hizaya geldiğini de belirtmek gerekir.  Bu durum sadece dolunay zamanlarında ve güneş tutulmasından sonra gerçekleşir. Pek çok kişi “Güneş tutulması daha yeni olmuştu; ay tutulması nereden çıktı?” şeklinde sorular yöneltiyor. Ancak bu durum hep bu şekilde olur da bizler unutabiliriz.

Bildiğimiz gibi ay’ın kendi ışığı bulunmuyor. Ve dünyaya güneşten aldığı ışınları yansıtıyor. Dünya da güneş ile ay arasına girdiğinde yani ay tutulmasında ay karanlıkta kalıyor. Ancak yüzeyine dünyanın gölgesi düşüyor. Dünyanın Ay’a göre üç farklı gölgesi bulunuyor.

1) Daha koyu olan orta kısım gölgesi
2) Dış kısım gölgesi
3) Orta kısmın ötesinde kısmen gölgeli alanı

Tam ay tutulması gerçekleştiğinde ayı, daha koyu olan orta kısım gölgesi kaplar.

Tam Ay tutulmasının gerçekleşmesi için ise iki şart bulunmaktadır. Bunlardan birinin Dolunay evresinde olması olduğunu biraz önce belirtmiştik. Diğer şart ise Ay’ın ay düğümlerinden birinde ya da çok yakınında olması gerekir. Ancak bu şekilde ay, Dünya ve Güneş, düzya da düze yakın bir çizgide hizalanabilir.

Tam Ay Tutulmasında Ay Ne Renk Olur?

Tam Ay tutulmasında Ay ne renk olur? Tam Ay tutulması gerçekleştiğinde Dünya, Ay ile Güneş arasına girdiği ve Güneş’in Ay’a yansıttığı ışığı kestiği için Ay karanlıkta kalır. Fakat yine de çıplak gözle baktığınızda Ay2ı görebilirsiniz. Peki bu nasıl olur? Çünkü dünya güneş ışığını alır ve Ay’a kendisi yansıtır.

Tam Ay tutulmasında Ay ne renk olur? Güneş ışığı Dünya atmosferinden geçtiğinde Dünya yüzeyine doğru kırılır ve bir kısmı dağılır. Bu arada filtreleme durumu söz konusu olur ve turuncu, kırmızı gibi renkler atmosferden geçer. Tam Ay tutulması olduğunda Ay bu nedenle kırmızımsı turuncu bir renkle parlar.

Tutulma sırasında Ay’ın renginin kırmızı olması dolayısı ile halk dilinde ondan Kanlı ay tutulması olarak da bahsedilmektedir. Tam ay tutulması nedir sorusunun yanıtını, onun rengine bakarak da anlayabilirsiniz.

Yorum Yapmak İstermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.