Şeb-i Arûs Nedir? Mevlana Ve Ölüm Hakkında Bilgiler

Şeb-i Arûs Nedir? Mevlana Ve Ölüm Hakkında Bilgiler

2014 yılının Aralık ayının ilk gününde, sizlere Şeb-i Arûs hakkında bilgi aktarımında bulunmak istedik. Çünkü, önümüzdeki hafta itibari ile, televizyonlarda, haber bültenleri de dahil olmak üzere pek çok yerde Şeb-i Arûs törenleri hakkında bilgiler görmeye başlayacaksınız. Her sene düzenlenen Şeb-i Arûs törenleri için bu sene de yine, ülkemizin farklı şehirlerinden Konya’ya, Mevlana’ya turlar düzenlenecek. Peki Şeb-i Arûs nedir? Şeb-i Arûs törenleri neden düzenlenir? Gelin zaman kaybetmeden bu bilgilerin aktarımını gerçekleştirmeye başlayalım…

Şeb-i Arûs Nedir?

Şeb-i Arûs Farsça kökenlidir. Arapça’da Şeb-i Urs olarak isimlendirilmektedir. Şeb kelimesinin anlamı Gece’dir. Urs ise Düğün anlamına gelmektedir. Arus kelimesi ise Urs’tan türetilmiştir, ve Gelin anlamına gelmektedir. Böyle baktığımızda, Şeb-i Arûs kelime anlamı olarak, Gelin Gecesi, ya da Düğün Gecesi şeklinde ifade etmektedir. Mevlana’nın ölüm gecesi ile birlikte, sonraki seneler Şeb-i Arûs törenlerinde Mevlana’nın aşığına olan kavuşması kutlanmaktadır.

Aslında ölüm, bazılarımız için, dünyadan ayrılışı simgelediğinden dolayı hüzündür. Kutlanmaz, dualarla anılır. Ancak Mevlana’nın, özellikle Gazel; ve rübailerinde, yani genel olarak eserlerinde görürüz ki, onun amacı Cenab-ı Hakk’a kavuşmaktır. Ölümü ile birlikte, bu kavuşma gerçekleşmektedir. Bu nedenle mevleviler, Şeb-i Arûs törenleri ile; ve Şeb-i Arûs ile birlikte, Mevlana’nın ölüm yıldönümünü kutlamaktadırlar.

Mevlana’nın ölüm ile ilgili bir sözü bulunmaktadır, şu şekildedir: “Bize ölüm, ebedi bir düğündür…” Sultan Veled ise, Mevlana’nın oğludur, ve onun da ölüm ile ilgili şöyle bir sözü bulunmaktadır: “Aşıklara Ölüm Düğündür…” Bu sözlerden şu sonucu çıkartabiliriz: bizim pek çoğumuz, ölümü kötü olarak değerlendirir; ve ölmemek için direnirken, Mevlana, ve oğlu, ölümü düğün olarak nitelendirmektedirler. Bu da, kaçmayı, üzülmeyi gerektiren bir durumun olmadığını bizlere belgelemektedir.

Ölümden Korkulur Mu? Mevlana Ölüm Hakkında Ne Düşünüyordu? Mevlana Nasıl Öldü? Mevlana’nın Ölümü —>

1 2 3

Yorum Yapmak İstermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.