Pilates Bandı Nedir Pilates Bandı Nasıl Seçilir Ne İşe Yarar

Pilates Bandı Nedir Pilates Bandı Nasıl Seçilir Ne İşe Yarar

Pilates bandı nedir sorusu pek çok kişi tarafından yanıtı merak edilen konular arasında yer alıyor. İnternet ortamında çok uygun fiyatlara satın alınan bu bantların farklı boy ve genişlikleri, farklı renkleri ve sertlik dereceleri bulunuyor. Hal böyle olunca da özellikle pilates yapmaya yeni başlayanlar nasıl seçim yapmaları gerektiği konusunda tereddütte kalıyor.

Sertlik derecesi rengi ile doğru orantılı olan pilates bandının rengi açıktan koyuya doğru değişiyor. Sarı ve tonu olan bantların sertliği az iken renk koyulaştıkça sertlik derecesi de artıyor. Peki pilates bandı nedir ne işe yarar ve nasıl kullanılır?

Pilates Bandı Nasıl Seçilir

Pilates Bandı Nedir

Direnç bandı, direnç lastiği, pilates lastiği… gibi farklı isimleri bulunan pilates bandı hem spora yeni başlayanlar hem de profesyonel sporcular tarafından direnç antrenmanları sırasında kullanılıyor. Üretimi elastikiyeti güçlü kauçuk malzemeden gerçekleştiriliyor. Hareket türünün farklılığına göre tek bant kullanılabilirken farklı bantların aynı anda kullanımı da söz konusu olabiliyor.

Standing Hamstrings Curls ve Standing Leg Abduction gibi farklı hareketlerin yapılması sırasında kullanılan pilates bandının iki ucunun kapalı bir daire şeklinde olması gerekiyor. Ancak satın aldığınızda açık olan bantları da uçlarından birbirine düğüm atarak bir daire şekline getirebilmeniz mümkün.

Boyutları genellikle 25 – 30 santim arasında değişen pilates bantları bacak egzersizleri için kullanılacak ise 25 santimin dar olacağını belirtmemiz gerekiyor. Genel olarak önerilen boyut ise 30 santim şeklinde belirtiliyor.

Yapılan egzersizlerin çeşitlendirilmesi, sonuçta başarı elde edebilmek adına büyük önem arz ediyor. Pilates bandı ise bu noktada hareketlerin çeşitlendirilmesi açısından büyük önem arz ediyor. Ancak tek aracın bu olmadığını da belirtmeden geçmemeliyiz. Peki sporda çeşitlilik neden önemli? Çünkü vücudumuz akıllı bir yapıya sahip.

Pilates Bandı Nedir

Pilates Bandı Nedir

Sürekli aynı hareketi yaparak onu geliştirebilmemiz mümkün değil. Ancak farklı hareketlerin yapılması, etkin sonuçları beraberinde getiriyor. Bunu saç dökülmesi sorunu yaşadığınızda farklı şampuan kullanmanız gibi de düşünebilirsiniz.

Pilates Bandı Nedir?

Pilates bandı nedir sorusuna yanıt vermek istediğimizde, bu bandın bir spor aleti olduğunu söyleyebiliriz. Dayanıklı bir kauçuk malzemenin kullanılması ile üretilen bu bantlar direnç bandı olarak da bilinir ve aslında egzersizlerinizi çeşitlendirmek adına kullanılırlar. Vücudunuzun gelişimine katkı sağlamaları durumu söz konusudur.

Vücut geliştirme konusunda sizi zorlayacak makineler ya da büyük ağırlıkların altına girmek zorunda değilsiniz aslında. Ve artık bunu biliyor olmanız güzel. Pilates bandının başı ve sonu belli olmadığı için sizin daha özgür egzersiz yapmanızı olanaklı hale getirmesi de mümkün.

Farklı sertlik derecelerine sahip olan bu bantların sertlik dereceleri renkleri ile orantılı olarak değişiyor. Şöyle ki: açık renk bantlar daha az sert iken, renk siyaha doğru gittikçe sertlik derecelerinde de artış söz konusu oluyor. Ağırlık egzersizlerine göre, hareketlerinizin açılarını belirlemeniz ve kontrolü ele almanız aslında bu bantlarla daha kolay oluyor.

Sitemiz içerisinde daha önce zayıflama taytı hakkında bilgileri sizlerle paylaşmıştık. Bu taytların etkisini arttırmak adına pilates bandını da egzersiz listenize mutlaka dahil etmelisiniz. Artık pilates bandı nedir sorusunun yanıtını bildiğinize göre, bu bandın nasıl seçileceği konusunda bilgilerimizi de sizlerle paylaşabiliriz.

Pilates Bandı Nasıl Seçilir?

Pilates bandı nasıl seçilir sorusuna yanıt verirken özellikle kaliteli ürünleri tercih etmeniz önerisinde bulunarak bilgilerimizi aktarmaya başlayalım. Satın aldığınız bandı kullanırken herhangi bir sakatlanma yaşamak istemezsiniz. Dolayısı ile ürünü alırken herhangi bir delik ya da yırtık olmadığını dikkatli bir şekilde kontrol etmelisiniz.

Pilates bandı nasıl seçilir sorusunun yanıtını tüm egzersizleri yapabilmek adına düşünmelisiniz. Bu noktada alacağınız pilates bandı tüm sertlik seviyelerine sahip olmalı hem de kapalı ve açık olarak kullanılabilmelidir. Bunun için de kapı aparatı adı verilen aparata sahip olmanız büyük önem arz etmektedir.

Pilates bandını kullanarak farklı antrenmanlar yapmalısınız. Bu sayede hem formda hem de daha dinamik olabilmeniz söz konusu olacaktır. Aynı anda size üç farklı etki katacak olan pilates bandı ile daha dengeli, güçlü ve aynı zamanda da sıkı bir vücuda sahip olmanız olanaklı hale gelecektir.

Ellerinizi daha çok kullanmanızı olanaklı hale getiren pilates bandı nedir sorusunun yanıtı, size hareketlilik sağlayan bir spor aletidirşeklinde verilebilir. Çünkü bir pilates bandını bileğinize dolayarak bile çok sayıda farklı hareket formunu kendiniz için uygulanabilir hale getirebilirsiniz.

Yorum Yapmak İstermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.