Parçalı Güneş Tutulması Ne Zaman?

Parçalı Güneş Tutulması Ne Zaman?

Gökyüzünde, gezegenler, ay ve güneş ile yıldızlar sürekli bir hareket halindeler. Geçtiğimiz günlerde süper mavi ay tutulmasını yaşamıştık. Şimdi de parçalı güneş tutulması yaşayacağız. Peki parçalı güneş tutulması nedir? Parçalı güneş tutulması ne zaman? Merak ettiğiniz tüm bu soruların yanıtlarını ve daha fazlasını ilerleyen bölümlerde bulabilirsiniz.

Parçalı Güneş Tutulması Nedir?

Güneş tutulması, ayın, dünya ile güneşin arasına girmesi ile yaşanmaktadır ve bu durum oldukça doğal bir gökyüzü hareketidir. Üç farklı çeşidi bulunmaktadır: Tam güneş tutulması, halkalı güneş tutulması ve parçalı güneş tutulması, bu çeşitlerin isimleridir. Her birisi, ayın ve güneşin konumuna göre isim almaktadır. Ve güneş tutulması dünyanın belli bazı yerlerinde görülür.

Parçalı Güneş Tutulması Ne Zaman?

15 Şubat 2018 Perşembe günü gerçekleşecek olan bu gökyüzü olayında, güneşin %60’luk bir kısmı ay tarafından kapatılacak. Ancak bu durum ne yazık ki Türkiye’den izlenmeyecek. Antartika’nın Güneyinde, Güney Pasifik’te ve Güney Amerika’da gözlemlenecek olan parçalı güneş tutulması 18:55’te başlayıp 22:47’de sona erecek. Ancak en büyük noktasına 20:51’de ulaşacak.

2018’de iki tane daha güneş tutulması yaşanacak; ancak bunlar da Türkiye’den gözlemlenemeyecek. Güney Avustralya 13 Temmuz 2018’de yaşanacak olan güneş tutulmasını görebilecek. Kuzeydoğu Asya ve Kuzey Avrupa da 11 Ağustos 2018’deki güneş tutulmasını izleyecek.

Yorum Yapmak İstermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.