ONS Altın Nedir – Kaç Gram – Kaç Dolar – Nasıl Alınır?

ONS altın tabirini, özellikle altın fiyatları ile ilgileniyorsanız duymuş olmalısınız. Çünkü 1gram altınfiyatı, aslında ONS altın değeri baz alınarak hesaplanır. Bu nedenle hepimiz merak ediyoruz ONS altın nedir sorusunun yanıtını. Çünkü hafta sonları ve hafta içi 18:00 – 09:00 arasında altın fiyatları görülemiyor.

Bu saatler arasında bize gösterilen fiyat, son olarak 18:00’da alınan altın fiyatları. Ancak yurt dışında ONS altın sürekli değişkenlik gösteren değeri ile dikkat çekiyor. Bankalardan o saatlerde de altın alıp satabiliyorsunuz. Ama burada verilen fiyatlar alışta çok yüksek; satışta düşük.

O halde hafta sonları ya da hafta içi 18:00 – 09:00 saatleri arasında mecbur kalmadıkça altın almayın ya da satmayın. Ancak aynı durum kuyumcular için söz konusu değil. Bu noktada da altın alırken dikkat edilmesi gerekenler hakkında bilgi sahibi olmalısınız. Sahte altın çok…

İşte bu nedenle altın alım ve satımı konusunda en güvenilir yerler bankalar. Tabi fiziki altına ihtiyacınız yoksa; alacağınız altını sadece yatırım için almayı düşünüyorsanız… Gelin biz konumuzu daha fazla saptırmayalım; ONS altın hakkında bilgilerimizi paylaşmaya başlayalım.

ONS Altın Nedir?

ONS altın nedir sorusuna yanıt vermeye başlamadan önce, aslında ONS’un bir hesaplama cinsi olduğunu belirtmemiz gerekiyor. Yani aslında sadece altın değil, gümüş, yakut ve elmas için de geçerlidir vereceğimiz bilgiler. ONS, değerli taşların değerinin hesaplanmasında kullanılan birim niteliğindedir.

ONS Altın Ne Demek

ONS Altın Nedir

Altının ons fiyatı esas alınarak gram fiyatı belirlenir. Bu noktada 1 ONS altın kaç gram sorusunun yanıtını da bilmek gerekiyor.

1 ONS Altın Kaç Gram

1 ONS altın kaç gram sorusunun yanıtı sadece ülkemiz için değil, tüm dünya geneli için aynıdır. Buna göre:
1ONS altın = 31.10 gram altın olarak belirlenmiştir.
Yani eğer sizin elinizde 31.10 gram altınınız varsa 1 ONS altın sahibisiniz demektir.

ONS Altın kaç Gram Eder

1 ONS Altın Kaç Gram

Fakat bu değer zaman zaman farklılık gösterebilir. Neden derseniz, farklı çeşitlerde ONS’lar olduğunu söyleyebiliriz. En çok kullanılan ise Troya ONS’udur. Avrupa’nın en önemli ticaret merkezlerinde bu değer kullanılmaktadır. ONS altın değeri Orta Çağ’da da kullanılıyordu. Günümüzde de kullanılmaya devam ediliyor.

1 ONS Altın Kaç Dolar

1 ONS altın kaç dolar sorusunun yanıtını bilirseniz, altın fiyatları hesaplama konusunda zorluk yaşamazsınız. Ancak burada size, 1 ONS altın kaç gram sorusuna verdiğimiz gibi kesin bir yanıt veremeyiz. Çünkü bu değer sürekli değişmektedir.

ONS Altın Kaç Dolar

1 ONS Altın Kaç Dolar

ONS altın fiyatları, sürekli güncellenmektedir. Haftasonları olmasa da hafta içi her saat diliminde güncel fiyatlara dolar cinsinden ulaşabilirsiniz. Peki bu fiyatları baz alarak gram altın fiyatlarını nasıl hesaplayabilirsiniz? Bunun için kullanacağınız formülü sizlerle paylaşalım.

[Altın / ONS Değeri (Dolar cinsinden) x USD / TRY (Türk Lirası cinsinden)] / 31.10

Peki burada yapmaya çalıştığımız şey ne? İlk olarak, Dolar cinsinden belirlenmiş olan 1 ONS altın kaç TL eder sorusunun yanıtını buluyoruz. Ardından da bulmuş olduğumuz sonucu 1 ONS altının karşılığı olan 31.10’a bölüyoruz. Böylece 1 gram altın fiyatını hesaplamış oluyoruz.

Hal böyle olunca, ONS altın fiyatı Dolar cinsinden yüksekdiğinde de gram altın fiyatı yükseliyor; Dolar Türk Lirası karşısında değer kazandığında da gram altın fiyatı yükseliyor. Bu aşamada hangi değerin gram altın fiyatı üzerinde daha etkili olduğunu merak edebilirsiniz.

Dolar fiyatlarının burada en önemli kriter olduğunu belirtmek isteriz. Bunu 2011 yılı verilerine bakarak anlayabiliyoruz. O zaman 1 gram altın fiyatı 96 – 97 TL bandında imiş. Altın bu değerde iken 1 ONS altın 1643 Dolar civarındaymış. Sene 2022 olduğunda da 1 ONS altın 1860 Dolar civarında.

Ancak bugün 1 gram altın fiyatı 800 TL dolaylarında. Dolayısı ile Doların altın fiyatları üzerindeki etkisini tartışmaya gerek dahi yok. Altın fiyatları neden düştü sorusunu bir gün sorarsanız, Dolar fiyatlarına bakmanızı önerebiliriz.

ONS Altın Nasıl Alınır

ONS altın nasıl alınır, bu kavram hakkında bilgi sahibi olduktan sonra yanıtını almanız gereken en önemli sorulardan bir tanesi. Hepimizin bildiği gibi altın da yer altından çıkartılan kıymetli bir maden. Has altın anlamına da geliyor. Satışı öncesinde işlem gerekiyor.

ONS Altın Nereden Alınır

ONS Altın Nasıl Alınır

Ancak siz bunun yerine Borsa İstanbul kanalını kullanmayı da tercih edebilirsiniz. Burada Kıymetli Madenler Ve Kıymetli Taşlar kategorisi altından ONS altına ulaşabilirsiniz. Fiziki olarak almak istemeniz durumunda ise kuyumculara başvurmanız gerekecektir. Bu noktada altın alırken dikkat edilmesi gerekenler yine karşımıza çıkar.

Banka hesabından da ONS altın alımı gerçekleştirebilirsiniz. Bunun için ilk olarak Vadesiz Altın Hesabı açmalısınız. Ardından ONS altın alabilirsiniz. 31.10 gram altın almanız halinde de ONS altın almış olursunuz.

Anlık ONS Altın

Anlık ONS altın fiyatlarına, Bloomberght internet sitesi üzerinden erişim sağlayabilirsiniz. Burada aynı zamanda, altın fiyatlarının değişimine ilişkin bilgilere de ulaşabilir; yorumlar hakkında fikir edinebilirsiniz.

Yorum Yapmak İstermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.