Mavi Renk Ne Anlama Gelir?

Mavi Renk Ne Anlama Gelir?

Mavi renk… sitemizin isminden de anlayabileceğiniz gibi, mavi renk, renkler arasındaki favorim. Peki mavi renk ne anlama gelir, mavi renk neyi temsil eder, biz neden mavi renk severiz…? Hiç düşündünüz mü? Şu anda yazarken bile, mavi’nin, diğer renk isimlerinden daha yumuşak söylendiğini düşünüyorum, yani mavi ile bir gönül bağım var benim. Sizi bilemem. Gelin mavi renk hakkında bilgileri birlikte gözden geçirip, birlikte öğrenelim…

Mavi Renk Neyi Temsil Eder?
Mavi Renk Ne Anlama Gelir?

Deniz, ve gökyüzünün rengi Mavi’dir. Ufuklar da mavidir dolayısı ile, ve bu nedenle de uçsuz bucaksızdır… Uzak bakış; ve sınırsızlık, mavi renk ile simgelenmektedir. Vücutta boğaz bölgesini yansıttığı belirtilmektedir. Sakinleştirici bir renk olan mavi huzuru temsil eder. Belki de biraz olsun huzura ihtiyacımız olduğu için seviyoruzdur Mavi’yi…

Arapların inanışına göre mavi renk, kan akışının yavaşlamasını sağlamaktadır. Bu nedenle nazar boncuğunun da renginin mavi olduğu belirtilmektedir. Batı ülkelerinde ise köprü ayakları mavi’ye boyanmaktadır. Bunun açıklamasına gelince, bilindiği gibi intihar olayları en çok köprülerde gerçekleşir. Mavi kullanılarak sakinleşmesi hedeflenen insanların, intihar girişiminde bulunmalarını önlemek hedeflenmektedir.

Yapılan bir araştırmaya göre, maviye boyanmış olan okul duvarları içerisinde eğitim alan öğrenciler, diğer okullardaki öğrencilere göre daha az yaramazlık yaparlar. İş görüşmelerine giderken kullanacağınız mavi bir giysi, sizin hem o iş için kararlı olduğunuzu, hem de işinize bağlı olacağınız izlenimini karşı tarafa verir. Zaten mavi renk seven insanların güvenilir, ve sadık olduklarına inanılmaktadır.

Depresyon, üzüntü, hastalık da mavi renk ile simgelenen diğer unsurlardandır. Yiyecekler için mavi kullanımında ise dikkatli olmalısınız. Çünkü, mavi, iştah kapatıcı bir renk olarak bilinmektedir. Bu durum, zayıflamak isteyenler için iyidir, ama küçük çocuğunuz varsa, ve yemek yemediğinden şikayet ediyorsanız, ya da siz zayıfsanız, maviden biraz uzaklaşmanız gerekecektir.

Yatak odası dekorasyonu yaparken mavi renkten yararlanabilirsiniz; ama tercih etmeniz gereken mavi, açık tonlarda, canlı bir mavi olmalıdır. Sinir sisteminin rahatlamasını sağlayan bu renk, nadir olarak kişileri düşüncelere daldıran bir etki göstermektedir. Ama tercihinizi koyu mavi tonlarda yapacak olursanız, iç karartıcı etkisine maruz kalabileceğinizi belirtmeden geçmemeliyiz.

Bir odanın mavi renge boyanması; ve bu ortamda ders çalışan bir çocuk, oldukça başarılı olur. Halter kaldıran kişiler, mavi odalarda daha ağır kilolara ulaşabilirler. Üretim mavi ortamlarda daha fazladır. Bir yazının rengi Mavi olursa, akılda kalıcılığı daha yüksek olacaktır.

Yorum Yapmak İstermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.