Küresel Isınma Nedir? Küresel Isınma Hakkında Bilgi

Bu yazımızda sizlere küresel ısınma hakkında bilgiler vermeye çalışacağız. Küresel ısınma nedir sorusunun yanıtını, küresel ısınma nedir kısaca bilgilerini öğrenebileceğiniz yazımız içerisinde, günümüzde etkilerini sıklıkla gördüğümüz küresel ısınma ile ilgili çok detaylı bilgiye sahip olabileceğinizi belirtmemiz gerekmektedir. İsterseniz, küresel ısınma hakkında bilgi vermeye, küresel ısınma nedir sorusunun yanıtı ile birlikte, zaman kaybetmeden başlayalım:

Küresel ısınma nedir? Küresel ısınma nedir kısaca tanımlamak istersek: insanlar olarak bizlerin, gökyüzüne bir takım gazlar gönderdiğimizi hatırlamamız gerekir: deodorantlar, egzoz dumanları bu gazların en önemli örnekleri arasında aklımıza gelmektedir. İşte bu gazlar, bir sera etkisinin oluşmasına neden olmaktadır. Oluşan sera etkisi ise, atmosferdeki sıcaklığın artmasını olanaklı hale getirmekte, ve küresel ısınmayı oluşturmaktadır.
Küresel ısınma nedir sorusunun yanıtları arasında yer alan küresel ısınmayı daha detaylı bir şekilde anlatmak ister, ve küresel ısınma hakkında bilgi vermek istersek, küresel ısınma nedir sorusunun yanıtını, küresel ısınma nedir kısaca konusundan daha ayrıntılı vermemiz gerekir, birlikte bakalım:
Küresel ısınma nedir? Dünyamız güneş ışınları tarafından ısıtılmaktadır, güneşten gelen ışınların ise, yeryüzünden yeniden güneşe doğru yükseldiğini unutmamamız gerekmektedir. İşte bu durum, dünyanın soğumasına neden olur, fakat böyle bir durum söz konusu değildir, ozon tabakası adı verilen bir gaz katmanı, bazı ışınların dünyaya ulaşmasını engellerken, bazı ışınların da dünyadan uzaklaşmasını engellemektedir. Bu nedenle, dünya yeterli bir sıcaklık değerinde kalmaktadır. Oysa, bazı etkenler, ozon tabakasının hasar görmesine neden olmuş durumdadır, ve bu hasar da, ne yazık ki, zararlı ışınların dünyaya ulaşmasına, dünyadaki yararlı ışınların da gökyüzüne yükselmesine neden olmaktadır. İşte küresel ısınma adı verilen olay bu şekilde gerçekleşmektedir.
Küresel ısınmanın nedenlerine bakmak istersek, aklımıza ilk olarak ormanların azalması gelmelidir. Nüfusun çok hızlı bir şekilde artışı, bunun yanında, tüketim gereksiniminin fazlalaşması… küresel ısınmanın nedenleri arasında kendilerine önemli bir yer edinmiş bulunmaktadırlar.
Küresel ısınma hakkında bilgi verirken şu noktaya dikkat çekmek de gerekir ki: 1960 senesinden bu yana, küresel ısınma değerlerinde çok hızlı bir artışın söz konusu olduğunu belirtmemiz gerekmektedir. Küresel ısınma, artık öyle bir hal almıştır ki: ne yazık ki artık, geri dönüşü olmayan bir yerlere doğru gidişimizin gerçekleşmesine neden olmaktadır…

Yorum Yapmak İstermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.