Koşer Tuzu Nedir Nerede Satılır Nasıl Kullanılır Ve Saklanır

Koşer Tuzu Nedir Nerede Satılır Nasıl Kullanılır Ve Saklanır

Koşer tuzu nedir? Bu sorunun yanıtı bugünlerde çok fazla araştırılıyor. MaviBoncuğum içerisinde geçtiğimiz günlerde paylaştığımız Pekmezli turta tarifinin içerisinde yer alması dolayısı ile biz de sizlere koşer tuzu hakkında bilgi aktarımında bulunmak istedik. Ülkemizde her ne kadar sık kullanılmasa da aslında yurt dışında bu tuzun, tuzların en iyisi olduğunu belirtenler var.

Bizler genellikle tiroid problemleri yaşamamak adına iyotlu tuz kullanımı gerçekleştiriyoruz. Canan Karatay hipotiroid diyeti başlıklı konumuzda da bu duruma zaten değinmiştik. Bunun yanında himalaya tuzu da kullanıyoruz ve bu tuzu daha çok sularımızın içerisine, içeriğinde bulunan mineraller dolayısı ile karıştırıyoruz. Bir de iyotsuz sofra tuzu var. Peki koşer tuzu nedir?

Koşer Tuzu Nedir?

Koşer tuzu nedir? Tuzlu suyun buharlaştırılması ile elde edilen iri tuz taneleri koşer tuz olarak tanımlanmaktadır. İçeriğinde hiç bir katkı maddesi bulundurmaması dolayısı ile doğal yapısı ile tanınır. Asıl adı kosher tuzdur. Geniş yüzeyi bulunmaktadır ve bu tuz tanecikleri kristale benzer yapıları ile tanınırlar.

Koşer Tuzu Nerede Satılır

Koşer Tuzu Nedir

Yahudi inancında çok fazla yer edinmiş olan koşer tuzunun taneleri sofra tuzuna göre daha büyük ve renk olarak da esmerdir. Lüks restoranlarda tercih edilmesinin yanında içeriğinde İyot bulundurmamaktadır. Sağlıklı olması ile bilindiğini de belirtmeden geçmemeliyiz.

Koşer tuzu nedir sorusuna yanıt verirken Amerika Birleşik Devletleri’ni ele aldığımızda, marketlerde çok sayıda farklı marka ile bu tuzun satıldığını görebiliriz. Ancak her markanın içeriği birbirinin aynıdır. Bu nedenle insanlara marka önerisinde bulunulmaz. Ancak şu belirtilir: Hangi marka koşer tuzu kullanmaya başlarsanız başlayın, sonrasında markada tutarlılık ve süreklilik sağlayın.

Koşer Tuzu Nerede Satılır?

Koşer tuzu nerede satılır? Koşer tuzu Yahudilerin koşer yemek kültürüne ait bir tuzdur. Dolayısı ile Yahudi ülkelerinde sertifikalı olarak bulunur ve büyük marketlerden rahatlıkla satın alınabilir. Türk yemek kültüründe ise bu tuz ile nadir karşılaşılır. Bu nedenle marketlerde ya da aktarlarda bulmakta zorlanabilirsiniz.

Koşer tuzu nerede satılır? Ülkemizde gurme ürünler satan özel mağazalarda bu tuzu bulmak mümkündür. Yabancı internetten alışveriş sitelerinden de temin edebilirsiniz ancak bu sitelerden almanız halinde genellikle elinize büyük karton kutuların içerisinde ulaşacaktır.Ancak içeriğinde bu tuzun bulunduğu tariflerin yapımı yaygınlaştıkça ülkemizde de ulaşılır olacaktır.

Koşer Tuzu Nasıl Saklanır?

Koşer tuzu nasıl saklanır? Koşer tuzun içeriğinde hiç bir katkı maddesi bulunmadığını, tamamen doğal olduğunu, herhangi bir kimyasal madde barındırmadığını bilgilerimizin başında da belirtmiştik. Dolayısı ile çok çabuk nemlenen bir yapıya sahiptir. Ambalajının açılmasından sonra hiç bir şekilde hava almayacağı kavanozların içerisinde saklanmalıdır.

Koşer tuzu nasıl saklanır sorusuna yanıt verirken şu bilgiyi de aktarmadan geçmemeliyiz: Diyelim ki tuzu paketinden çıkartıp kullandınız. Ardından yeniden aynı pakete koyma hatasını yapmamalısınız.

Koşer Tuzu Nasıl Kullanılır?

Koşer tuzu nasıl kullanılır? Koşer tuzu nedir sorusuna yanıt verirken de belirtmiş olduğumuz gibi lüks restoranlarda, dolayısı ile de et ve balık yemeklerinde bu tuzun kullanımı sıklıkla gerçekleştirilmektedir. Tanelerinin büyük olması dolayısı ile ete, sofra tuzuna göre daha kolay yapışır. Tavaya taşınması sırasında da herhangi bir tuz kaybı ortaya çıkmaz.

Koşer tuzu nasıl kullanılır
? Tavada et dilimi, rosto ya da pirzola pişirilmesi sırasında sıklıkla kullanılan koşer tuzu etin daha kolay pişmesini sağlayan bir yapıya sahiptir. Bununla birlikte deniz tuzunun kullanıldığı her yemekte de kullanılabileceğini belirtmemiz gerekiyor.

Ağızda kolay çözülmediği; taneleri büyük olduğu için yemeklere çok tuzlu bir tat vermeyen koşer tuzu çeşitli baharat ve soslarla harmanlanarak salataların içerisine de ilave edilebilir. Yahudi mutfağına özgü ekmek ve çöreklerin yapımında da kullanımı ile sık karşılaşılmaktadır.

Koşer tuzunun Faydaları

Koşer tuzunun faydaları hakkında bilgileri maddeler halinde şu şekilde sıralayabiliriz:

• İçeriğinde İyot bulundurmadığı için herhangi bir tansiyon problemine neden olmaz. Tansiyon hastaları da tüketebilir.

• Hipotiroid problemine bağlı çarpıntı, ellerde titreme ve zayıflık gibi problemlerin önüne geçer.

Koşer tuzunun faydaları arasında kalp ve damar sağlığını koruma etkisinden de söz etmek gerekir.

Koşer tuzu nedir sorusunun yanıtlarını öğrendiğinize ve koşer tuzunu daha yakından tanıdığınıza göre artık kullanımı hakkında daha fazla fikir sahibi olabilirsiniz.

Yorum Yapmak İstermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.