Kış Uykusu Ne Kadar Sürer?

Kış Uykusu Ne Kadar Sürer?

Kış uykusu nedir, kış uykusuna hangi hayvanlar yatar ve kış uykusu ne kadar sürer gibi doğa ve hayvanlarla ilgili pek çok sorunun yanıtları çok kişi tarafından tam olarak bilinmemekle birlikte, aslında bu soruların yanıtlarını öğrenmek gerekir çünkü her gün farklı genel kültür yarışmaları düzenleniyor ve bu yarışmalarda hedefimiz para kazanmak olmasa bile kazanma zevkini yaşamayı seviyoruz. Kış uykusu da bu noktada eksik kaldığımız konular arasında yer alıyor olabilir. O zaman hemen bilgilerimizi edinmeye başlayalım…

Kış Uykusu Nedir?

Mevsimin kış olması hava koşullarını kötüleştirir ve havaların soğumasına neden olurken, bu durum bazı hayvanların bazı vücut fonksiyonlarının durması, bazı vücut fonksiyonlarının da yavaşlamasına neden olur. Bu durum kış uykusu olarak adlandırılmakta olup, aslında hayvanların daha ileriki hayatlarını sağlıklı şekilde idame ettirebilmeleri için kış uykusuna ihtiyaçları vardır.

Pek çok kişi, kış uykusu ne kadar sürer ve kış uykusuna hangi hayvanlar yatar sorusunun yanıtlarını arama motorları üzerinde araştırır. Ancak aslında kış uykusuna sadece hayvanlar yatmaz; bazı bitki ve ağaçlarda da kış uykusu durumu göze çarpmaktadır. Biz ise şimdilik sizlere, kış uykusuna hangi hayvanlar yatar sorusunun yanıtlarını vereceğiz.

Kış Uykusuna Hangi Hayvanlar Yatar?

■ Ayı: Pek çok farklı ayı türü bulunmakla birlikte, kış uykusuna her ayı türü yatmaktadır. Ancak kış uykusu ne kadar sürer sorusunun yanıtları türden türe değişkenlik göstermektedir. Ayıların alması gereken kalori miktarı günlük 4.000 iken, ayılar yaz aylarında günlük 30.000 kalori alırlar. Sonbahar aylarında ise reçineli bitkiler tüketirler. Bu bitkiler besinlerin sindirimini zorlaştırır. Yaz aylarında aldıkları fazla kaloriyi böylece kış uykusunda yakar ve vücutlarındaki yağları proteine dönüştürürler. Ayılarda kış uykusu ne kadar sürer sorusunun yanıtına gelince, genellikle 7 ay sürmekle birlikte, bazı ayı türlerine 5 ay kış uykusu da yeterli gelebilmektedir.

■ Kurbağa: Özellikle soğuk iklimlerde yaşayan kurbağaların kış uykusuna yatma durumları söz konusu. Bu noktada şunu anlayabiliyoruz ki: kurbağaların kış uykusuna yatıp yatmama durumları, yaşadıkları iklime göre değişkenlik gösteriyor. Yani Türkiye’de, kış uykusuna yatan kurbağaların varlığından haberdar olmamamız çok da garip değil.

■ Köpekbalığı: Özellikle okyanuslarda yaşayan bazı köpekbalığı türleri, havaların soğuması ve buna ek olarak okyanus suyunun da soğuması dolayısı ile yiyecek bulmakta zorlanıyor. Hal böyle olduğunda okyanusun derinliklerine inerek kış uykusuna yattıkları belirtiliyor.

■ Böcekler: Her böcek türü için geçerli olmasa da bazı böcek türleri için kış uykusuna yatma durumu söz konusu. Bunu anlamak aslında pek de zor değil; kış aylarında ortalıkta, yaz aylarındaki kadar sık böcek görmüyoruz. Söz konusu kış uykusuna yatan bu böcekler, bir sonraki yaz yeniden uyanıyor ve hayatlarına kaldıkları yerden devam ediyorlar.

■ Yarasa: Yarasalar zaten doğaları gereği karanlık ve serin yerleri severler. Ancak söz konusu bu serinlik, soğukluk anlamına da gelmemektedir. Kış uykusuna yatan yarasalar, soğuk kış günlerini karanlık mağaralarda ya da harabelerde geçirirler.

■ Yılan: Yılanları yaz aylarında kırsal kesimlerde sıklıkla görür, hatta onlardan pek çoğumuz korkarız. Bu mevsimlerde sık görülmelerinin sebebi sıcak havaları seviyor olmalarından ileri gelmektedir. Soğuk havayı sevmedikleri için ise kış aylarında toprağın alt kısımlarına iner ve burada kış uykusuna yatarlar.

■ Kemirgenler. Her kemirgen olmasa da pek çoğunun kış uykusuna yattığı bilinmektedir. Ne kemirgenler, ne de diğer kış uykusuna yatan canlılar ölmezler. Çünkü her canlının genetiğine iç güdüsel olarak, nasıl yaşamaları ve beslenmeleri gerektiği kodlanmıştır. Bu hayvanlar kış uykusuna yatmaları gerektiğini bilir, sonra da hayatlarına kaldıkları yerden devam ederler.

■ Kaplumbağa: Pek çok kaplumbağa da kış uykusuna yatmaktadır. Bu kaplumbağa türleri arasında su kaplumbağaları da yer almaktadır. Evinizde beslediğiniz su kaplumbağaları kış uykusuna yattığında, onları gömme hatasını yapmayın.

Yorum Yapmak İstermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.