İdari İzin Nedir?

İdari İzin Nedir?

Arefe günü resmi tatilmi sorusunun yanıtı, Ramazan bayramı 2018‘in yaklaşması ile birlikte herkesin aklında olan bir soru idi. Ancak Arefe gününün yarım gün tatil olduğu açıklandı. Yani 14 Haziran 2018’de 13:00 itibari ile Ramazan bayramı 2018 tatili başlayacak. Ancak eğer idari izin söz konusu olur ve kurumlar çalışanlarına bu hakkı tanırlarsa, arefe günü de tatil olacak. Peki idari izin nedir? İdari izinden kimler yararlanır? İşte merak ettiğiniz soruların yanıtları:

İdari İzin Nedir?

657 sayılı kanun kapsamında yer alan devlet memurlarının yararlanabileceği bir izin türüdür idari izin. Arefe günü resmi tatilmi sorusunun yanıtı olarak da biraz önce belirtmiş olduğumuz gibi, çalışanlarla kurum arasında yapılan anlaşma ile kurumun arefe günü tatil edilmesi idari izin olarak bilinmektedir. Çünkü arefe günü Ramazan bayramı 2018 için resmi tatil ilan edilmemiştir. Sadece idari izin olursa tatil hakkından yararlanılabilir.

İdari İzinden Kimler Yararlanır?

İdari izin verilmesi halinde, sadece devlet memurları değil, devlet sanatçıları, belediye çalışanları, devlet sahne sanatçıları… bu izinden yararlanabilirler. Aslında bunu daha küçük kapsamda ele aldığımızda, bir kişinin çalıştığı kurum, idari izin verecek olursa, o kişi bu izinden yararlanma hakkına sahiptir.

Resmi tatil olmayan idari tatil, Bakanlar Kurulu kararı ile ilan edilen tatildir. Söz konusu çalışma gününün tatil edilmesi anlamını taşımaktadır. Özel sektör çalışanlarının idari tatil ile ilgilerinin bulunmadığını da belirtmeden geçmemeliyiz.

Yorum Yapmak İstermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.