Güneş Tutulması Nedir Ne Zaman Saat Kaçta 2022 Etkileri

Güneş Tutulması Nedir Ne Zaman Saat Kaçta 2022 Etkileri

Güneş tutulması 2022 yılında ilk kez 30 Nisan Cumartesi günü gerçekleşecek. Pek çok kişinin korkarak beklediği, astrologların ise 12 burç için ayrı ayrı yorum yaptığı bu doğa olayında genellikle depremler oluyor. Bu tutulma için de Temmuzayına kadar çok dikkatli olunması gerektiği uyarısında bulunuluyor.

Ayın dünya ile güneş arasına girmesi şeklinde gerçekleşen güneş tutulması sırasında güneşin görünen yüzü dünyadan bakıldığında kararıyor. Her tutulma her ülkeden de izlenemiyor. Örneğin 30 Nisan 2022 Cumartesi akşamı gerçekleşecek olan tutulmayı izlememeniz öneriliyor.

Başarılı astrologlar tarafından verilen bilgilere göre güneş tutulmasının izlenmesi, etkilerinin daha yoğun şekilde hissedilmesine neden oluyor. Bununla birlikte yine de izlemek istemeniz halinde mutlaka en azından güneş gözlüğü kullanmanız gerekiyor.

Peki ülkemizden izlenemeyecek bu doğa olayı için sizleri izlememeniz konusunda neden uyarıyoruz? Çünkü yaşadığımız ne ilk; ne de son tutulma olacak. Dolayısı ile yapmış olduğumuz uyarıları sonraki tutulmalar için rahatlıkla değerlendirebilirsiniz.

Güneş tutulmasının gerçekleşmesi için oluşması gereken bazı şartlar var. Bu şartların belki de en önemlisi ise güneş, ay ve dünyanın aynı yörüngede bulunmasının gerekliliği. Ve bunun yanında ayın da yeni ay evresinde olması gerekiyor. Ay, dünya ve güneş eğer her zaman aynı yörüngede olsalardı yılda 12 sefer güneş tutulmasının gerçekleşmesi gerekirdi.

Ay, güneş ile dünya arasına girerek güneşin yuvarlağını ne kadar kapatırsa, güneş tutulmasının çeşidi de buna görebelirleniyor. Örneğin bazen tam güneş tutulması; bazen ise parçalı güneş tutulması oluyor. Parçalı güneş tutulmasında ay,güneşin yuvarlağının bir kısmını kapatıyor.

Güneş tutulmasının burçlara etkileri ise tamamen astrolojinin konusuna dahil. Güneş tutulmasının burçlara etkileri nelerdir sorusunun yanıtlarını sizlere farklı başlıklar altında aktardık. Astrolojiye meraklıysanız bu konuları da gözden geçirebilirsiniz.

Güneş Tutulması Ne Zaman 2022?

Güneş tutulması ne zaman 2022 sorusunun yanıtı, yılın ilk tutulması için 30 Nisan 2022 Cumartesi akşam 23:27… Toplamda 4 saat sürecek olan tutulma sırasında ay, güneşin %64’lük bir kısmını kapatacak. Ve tutulmanın süresi ortalama 4 saat olacak.

Güneş Tutulması

Güneş Tutulması Ne Zaman 2022

Güneş tutulması ne zaman 2022 sorusunun yanıtını biliyor olsak da, bu olayı ülkemizden izleyemeyeceğiz. Hatta öyle ki 25Ekim tarihinde gerçekleşecek olan tutulmaları izleme şansımız olmayacak. 30 Nisan gerçekleşecek olan tutulma, Antartika’nın bazı bölgeleri ile Pasifik ve Atlantik okyanuslarından izlenebilecek.

Güneş Tutulması Saat Kaçta 2022?

Güneş tutulması saat kaçta 2022 sorusunun yanıtı için 23:27’den söz edebiliriz. Ancak bu saat tutulmanın sadece başlangıç saatidir. 4 saat sürecek olan yılın ilk tutulması 03.27’de sona erecek.

30 Nisan 2022 Güneş Tutulması

30 Nisan 2022 güneş tutulması, Mayıs ayının başladığı saatlerde de devam ederek, aslında 1 Mayıs’a da etki etmiş olacak. Öyle ki Nisan ayının bitmesine 33dakika kala başlayacak olan tutulmanın 3.5 saati ise Mayıs ayında gerçekleşmiş olacak.

Güneş Tutulması Nasıl Olur?

Güneş tutulması nasıl olur sorusuna yanıt bulmak için ilk olarak ay ve güneşin aynı yörüngede dünya ile birlikte bulunmaları gerektiğini bilmeliyiz. Bununla birlikte ay yeni ay evresinde olmalı. Bu şartlar gerçekleştiğinde ay, dünya ile güneş arasına girdiğinde tutulma olayı gerçekleşmiş oluyor.

Güneş Tutulması Nedir?

Güneş tutulması nedir sorusunun yanıtının gerçekleşebilmesi için her şeyin öncesinde ay yeni ay evresinde olmalıdır. Bunun yanında güneş ve dünya ile aynı yörüngede bulunmalı ve onlarla dik olarak çakışmalıdır. Tam bu sırada güneş tutulması gerçekleşir. Ve bu durum yılda sadece iki sefer denk gelebilir.

Güneş Tutulması

Güneş Tutulması Nedir

Tutulmanın olması halinde güneşin dünyadan görünen yüzü kararır. Ayın gölgesi ise dünyaya dik olarak gelir. Aynı bölgede sadece 4 sakika süren tutulmanın üç farklı çeşidi bulunmaktadır. Tam, parçalı ve halkalı tutulmalar, güneş tutulmasının çeşitleri arasında yer alırlar.

Güneş Tutulması Kaç Yılda Bir Olur?

Güneş tutulması kaç yılda bir olur sorusuna yanıt almak adına bir kaç yıl beklenmesine gerek yoktur. Çünkü tutulma,güneş için yılda iki sefer gerçekleşir. Ancak ülkemizde her tutulma izlenemediği için insanlar tutulmaların sık gerçekleşmediğini düşünmektedirler.

Güneş Tutulması Etkileri

Güneş tutulmasıetkileri her tutulma için farklı şekillenir. Aslında bu olay kadersel döngü olarak da nitelendirilebilir. 30 Nisan 2022’de gerçekleşecek olan güneş tutulmasını Uranüs de yakından takip edecek. Bu durum da bize sürprizlere açık olmamız gerektiği mesajını veriyor.

Çok sarsıcı değişimler, umulmadık karşılaşmalar bu tutulma ile birlikte hayatlarımıza misafir olabilir. Bununla birlikte pek çok güneş tutulmasında olduğu gibi bu tutulmada da deprem bekleniyor. Özellikle İstanbul’da bulunanların Mayıs, Haziran ve Temmuz aylarında bu konudadikkatli olmaları uyarısında bulunuluyor.

Yorum Yapmak İstermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.