Fitre 2012 Ve Fitre Ne Kadar Bilgileri İle Daha Fazlası

Fitre 2012 Ve Fitre Ne Kadar Bilgileri İle Daha Fazlası

2012 senesinin ramazan ayının sonlarına yaklaştığımız bugünlerde, bu yazımızda sizlere fitre 2012 ile ilgili bilgilerden bahsetmeye çalışacağız. Fitre nedir, fitre kimlere verilir sorularının yanıtları ile birlikte, fitre 2012 için, Diyanet tarafından açıklanmış olan fitre ne kadar sorusunun yanıtını da sizlere iletmeye çalışacağız. Yani yazımız, fitre 2012 için oldukça geniş, ve kapsamlı… İşte fitre 12 bilgileri:

Fitre nedir? Fitre nedir sorusunun yanıtını fıtır sadakası olarak verebiliriz, ancak, fitre nedir sorusunun yanıtını daha geniş olarak vermemiz doğru olacaktır. O halde soralım: fitre nedir? Bir kişi, kendi ihtiyaçlarını karşılayabiliyor; bunun dışında borçları var, fakat borçlarını da zamanında ödeyebiliyorsa; bunun haricinde hayatını idame ettirecek olan paranın içerisinden, muhtaç olan kişilere, fitre ne kadar sorusunun yanıtı kapsamında, ramazan ayı içerisinde vereceği miktara, fıtır sadakası, ya da fitre adı verilmektedir. Fitre nedir sorusunun yanıtını bir de şu şekilde verebiliriz: ramazan ayı içerisinde, maddi olarak durumu iyi olan kişinin, kendisinden kötü durumda; hatta fakir olan kişilere vermiş olduğu sadakaya fitre adı verilmektedir.

Fitre ne zaman verilir sorusunun yanıtını da fitre 2012 bilgileri kapsamında sizlerle paylaşalım, ve soralım: fitre ne zaman verilir? Fitre ne zaman verilir sorusunun yanıtının, ramazan ayı içerisinde gerçekleşmesi oldukça makbuldür. Bunun yanında, fitre ne zaman verilir sorusunun yanıtını, bayram günü, ya da sonrası şeklinde de verebilirsiniz; ancak, yeniden belirtiyoruz: fitre ne zaman verilir sorusunun yanıtını, ramazan ayı şeklinde vermek mantıklıdır.

Kimler fitre verir sorusunun yanıtı ile, fitre 2012 bilgilerimize devam edelim: kimler fitre verir? Dini açıdan zengin bulunan kişinin, hem kendisinin, hem de, ergenlik çağına gelmemiş olan çocuklarının fitresini vermesi önerilmektedir. Bir çocuk fakirse; ve babası ölmüş ise, babasının babası; yani dedes, çocuğun fitresini verebilmektedir. Bunun yanında, bir erkeğin, karısının fitresini vermesi, ya da zengin olan çocuklarının fitresini vermesi gibi bir durum söz konusu değildir. Bir insanın, annesinin; ya da babasının fitresini vermek gibi bir zorunluluğu bulunmamaktadır. Kimler fitre verir sorusunun bir diğer yanıtı da şu şekildedir: bir erkek, aynı evde yaşadığı, ve evin gelirini tek sağlayan kişinin kendisi olduğunu biliyorsa, eşinin, ve de çocuklarının fitrelerini verebilir. Ancak, çocuklar aynı evde değillerse, ve baba bu çocukların fitrelerini vermeyi istiyorsa, öncelikle çocuklarından izin almalı, sonrasında onların fitrelerini vermelidir.

Fitre nasıl hesaplanır sorusunun yanıtını da, fitre 2012 bilgileri kapsamında sizlere aktaralım: Fitre nasıl hesaplanır? 1460 gram buğday, 2920 gram arpa, 2920 gram kuru üzüm, ve 2920 gram hurmanın, o seneki fiyatları toplanarak elde edilen miktar, o seneki fitre nasıl hesaplanır sorusunun yanıtı olduğu gibi, o seneki fitre ne kadar sorusunun da yanıtı niteliğindedir. Fitre 2012 için fitre ne kadar sorusunun yanıtına bakacak olursak: fitre ne kadar sorusunun yanıtı fitre 2012 için 8.5 TL olarak, Diyanet İşleri tarafından açıklanmıştır. Fitre ne kadar sorusunun yanıtını para olarak değil de, bu gıda maddelerini vererek de yanıtlayabilirsiniz.

Fitre kimlere verilir sorusunun yanıtına gelince, fitre kimlere verilir sorusunun yanıtı fakirler şeklinde verilmektedir. Fitre nasıl verilir sorusunun yanıtına bakacak olursak: fitre nasıl verilir sorusunun yanıtı için öncelikle niyet etmek gerekmektedir. Fitre kime verilir sorusunun yanıtını aynı kişi üzerinde verebilir, ve bu kişiye birden fazla kişinin fitresini verebilirsiniz. Fitre nasıl verilir sorusunun yanıtında, kişinin, gıda maddelerine mi, yoksa paraya mı ihtiyacı var bakar; ve buna göre ihtiyacı olanı verirsiniz, fakat, o kişiye verdiğiniz şeyin fitre olduğunu söylemeniz gerekmemektedir. Bir kişinin fitresinin birden fazla kişiye bölünmesi gibi bir durum da söz konusu değildir.

Fitre veren bir kişinin orucu kabul olunurken, bunun yanında, günahlarının affolması, ve kabir azabından korunması da dilenmektedr.

Yorum Yapmak İstermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.