Atatürk İnkılapları Nelerdir? Atatürk İnkılapları Kısaca

Atatürk İnkılapları Nelerdir? Atatürk İnkılapları Kısaca

Bu yazımızda sizlere, Atatürk inkılapları nelerdir sorusunun yanıtları arasında yer alan Atatürk inkılapları kısaca açıklanacaktır. Atatürk inkılapları hakkında siz de, 10 Kasım 2012 dolayısı ile merak içerisinde iseniz, zaman kaybı yaşamadan, Atatürk inkılapları kısaca sizlere anlatmak istiyoruz. Atatürk inkılapları ile ilgili bilgilerimizi hemen sizlere aktarmaya, ve Atatürk inkılapları nelerdir sorusunun yanıtlarını vermeye başlayalım:

Atatürk inkılapları arasında yer alan siyasi devrimlerin ilki saltanatın kaldırılmasıdır, ve saltanatın kaldırılması, 1 Kasım 1922’de gerçekleştirilmiştir. 29 Ekim 1923 tarihinde Cumhuriyet kurulmuş, ve Türkiye’nin yönetim şekli Cumhuriyet olmuştur. 3 Mart 1924’te ise halifelik kaldırılmıştır.
Atatürk inkılapları nelerdir sorusunun yanıtları arasında yer alan Atatürk inkılaplarından toplumsal olanları ise şu şekildedir: 1926 senesi ile 1934 seneleri arasında, kadınlarla erkeklere eşit haklar verilmiştir. 25 Kasım 1925 tarihinde şapka, ve kıyafet devrimi gerçekleştirilmiştir. Bundan beş gün sonra ise, tekkeler, zaviyeler; ve türbeler kapatılmıştır. 21 Haziran 1934’te soyadı inkılabı gerçekleştirilmiş olup, 26 Kasım 1934’te de ünvan, ve lakaplar kaldırılmıştır. 1925; ve 1931 seneleri arasında, ulusal uzunluk ölçüleri, takvim, ve saat kullanılmaya başlanmıştır.
Atatürk inkılapları arasında yer alan hukuk alanındaki devrimler ise şunlardır: Mecellenin kaldırılması, 1924 ile 1937 seneleri arasında gerçekleştirilmiştir. Aynı dönemde laik hukuka da geçilmiş, ve Türk Medeni Kanunu, ve diğer kanunların çıkartılması için zemin hazırlanmıştır.
Atatürk inkılapları arasında yer alan eğitim ve kültürel alandaki inkılaplar şu şekildedir: 3 Mart 1924’te öğretim birleştirilmiştir. Yeni Türk harflerinin kabulu 1 Kasım 1928 tarihinde gerçekleşmiştir. Türk Dil Ve Tarih Kurumu 1931 – 1932 seneleri arasında kurulmuştur. 31 Mayıs 1933 tarihinde Üniversite öğretimi ile ilgili düzenlemeler gerçekleştirilmiştir. Güzel sanatlarda da bu alanda yenilikler yapılmıştır.
Atatürk iinkılapları nelerdir diyenler için son olarak ekonomi alanındaki inkılapları sayacak olursak: İnsanların çiftçiliğe özendirilmesi, aşar vergisinin kaldırılması, örnek çiftlikler kurulması, Sanayi Teşvik Kanunu’nun çikarılması ile birlikte yeni sanayilerin kurulması, ülkenin yeni yollarla donatılması, ve, birinci kalkınma planı, ve ikinci kalkınma planının hazırlanması…

Yorum Yapmak İstermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.