Arife Suyu Ne Demek? Arife Suyu İle Banyo Yapmak

Arife Suyu Ne Demek? Arife Suyu İle Banyo Yapmak

Arife suyu kavramı nesildennesile aktarılarak günümüze kadar gelen kavramlar arasında yer almaktadır. Kurban Bayramı 2022’nin de yaklaşması dolayısı ile önümüzde bir arife günü bulunuyor. Biz de sizlere ilerleyen bölümlerde bu gününasıl değerlendirebileceğinizle ilgili bilgilerden söz etmek istedik.

Arife suyu ile banyo yapmanın boy uzattığına inanılır. Saçları da uzattığı düşünülen arife suyunun böyle bir etkisi var mı? Sağlık anlamında bakıldığında hastalıklara şifa niteliği taşır mı? Arife suyunu nasıl değerlendirmek gerekir? Banyo yapmanın haricinde bu su ile başka neler yapılır?

Arife Suyu Ne Demek

Arife Suyu

Genel olarak bakıldığında arife suyunun, annelerimiz tarafından, bayrama temiz girmemiz adına banyoya girmemiz için kullandığı bir tabir olduğunu söyleyebiliriz. Aynı durum boy uzatması için de geçerlidir. Her arifede banyo yapan birinin boyunun bir yılda en az 2 santim uzaması söz konusu olacaktır. Ki böyle bir durum yoktur.

Kurban bayramı 2022 yılında 9 Temmuz’da kutlanmaya başlayacak. Arife de bayramdan bir gün önce olduğu için 8 Temmuz 2022 Cuma gününe denk geliyor. Peki arife suyuyla banyo yapmak için Cuma günü ekstradan, her zamanki yaptığımız banyonun haricinde yapmamız gereken bir şey var mı?

Eskiden insanlar banyolarını kurnadaki su ile yaparlardı. Sonrasında kurnalar yerini kazan ve kovalara bıraktılar. Duş alışkanlığı ise genele baktığımızda çok eskiye dayanmaz. Dolayısı ile eski zamanlarda büyüklerimiz suyu önce uygun ısıya ayarlar, sonrasında da bu suyun içerisine bir duaokuyup üflerlerdi.

Arife Suyu

Arife Suyu

Bu duanın Arife suyu duası olduğu düşünülse de aslında yapılan araştırmalar bunun bir gelenekten ibaret olduğunu gösteriyor. Ki zaten arife suyunun özel bir karışımı ya da hazırlanması adına kullanılan bir tarifi de yok. Arife suyunun, arife günü çeşmeden akan su olduğunu düşünebilirsiniz.

Arife Suyu Ne Demek

Arife suyu ne demek sorusuna yanıt verirken, arife suyu çeşmeden akan su olduğunu söyleyebiliriz. Özel bir karışımı ya da özel bir tarifi, kullanılması gereken herhangi bir malzemesi bulunmamaktadır. Ancak yine de bizler bu suyun bize verdiği enerjinin gücüne inanırız. Peki yanlış mı?

Eski bayramlarla ilgili geçmişten gelen kaç alışkanlığımız var? Kaç tane geleneğimiz sürüp gidiyor? Biliyoruz ki arife suyu diye bir şey yok.Peki böyle diye bayramdan önce banyo yapmayacak mıyız? Bayram ziyaretlerimizi hele ki bu sıcak yaz günlerinde terli terli mi yapacağız? Zaten çok sık banyo yapan insanlar değil miyiz?

Bu banyolardan birini de arife günü yapmak bize bir şey mi kaybettirir? Hem de böylece temizlenmiş, geçmişten gelen geleneklerimizden birini de devam ettirmiş oluruz. Sadece biliyoruz diye içimizdeki bu inancı atmalı mıyız? Bize bir zararı olmayacaksa hayır. Ancak sağlığımızın el vermediği zamanlarda arife suyu ile banyo yapmadık diye üzülmemiş oluruz.

Arife suyu ne demek sorusunun yanıtını bu şekilde verince biraz garip de gelmiş olabilir: aslında yumurta tavuktan çkmıyormuş gibi… Çünkü öyle büyüdük değil mi?

Arife Suyu İle Banyo Yapmak

Arife suyu ile banyo yapmak alışkanlığı günümüzenesilden nesile aktarılarak gelmiştir. Peki bu alışkanlık ne şekilde değerlendirilebilir? Hem de arife suyu diye bir şey yoksa? Geçmişte insanların su kaynakları günümüzdeki kadar zengin değildi. Dolayısı ile bu kadar çok banyo da yapılmıyordu.

Malumunuz her gün hamama gitmek zordur. Bununla birlikte İslam dini temizlik dinidir. Bayramlar ise insanların bir araya geldiği, kucaklaşıp öpüştüğü zamanlardır. Temiz olmak gerekir. İşte bu nedenle de geliştirilmiş olsa arife suyu ile banyo yapmak gayet yerinde bir alışkanlıktır.

Bayram namazına gidecek olanlar abdestlerini bu şekilde tam olarak almış olurlar. Ancak düşünüldüğü gibi arife suyunun hastalıklara şifa olması ya da boy uzatması gibi bir durum da söz konusu değildir. Bu banyoyu kendinize bir armağan gibi değerlendirmeye ne dersiniz?

Arife Suyu Duası

Arife suyu duası da tıpkı arife suyu gibi, aslında yoktur. Ancak banyo suyunuzun içerisine ihlas ve fatiha ile felak, nas ve Ayet’el Kürsi okursanız bu duaların da size şifa olacağına, sizi kötülüklerden koruyacağına inanırsanız, unutmamalısınız ki dinimizde dua ile Allah’a yaklaşırız. Sitemiz içerisinde buna yönelik bilgiler bulabilirsiniz.

Arife suyu duası ve daha pek çok dua, siz onlara inandığınız sürece hep varlardı ve var olmaya devam edecekler. Bayramınız kutlu; gönlünüz ferah olsun.

Yorum Yapmak İstermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.