Altın Şurubu Nedir? Bal Mı? Nerelerde Kullanılır Tadı Nasıl?

Altın Şurubu Nedir? Bal Mı? Nerelerde Kullanılır Tadı Nasıl?

Altın şurubu nedir sorusunu aslında elma şekeri nasıl yapılır dediğimizanda sorduk. Çünkü içerisine altın şurubu da konulduğunu ve kıvamını aslında bu şekilde aldığını öğrendik. Sonrasında da MaviBoncuğum olarak takipçilerimizin bu bilgiyi deedinmelerini istedik. Görünümü bala benzese de aslında altın şurubu bal değildir. Tatlandırıcı olarak tatlı, pasta gibi tariflerin uygulanmasında kullanılır.

Ülkemizde kullanımı yaygın olmasa da alışveriş sitelerinde bulabilir ve temin edebilirsiniz. Hazırlanması sırasında su, şeker ve sitrik asitin bir arada pişirilmesi yöntemi kullanılmaktadır. 100 yılı aşkın bir süredir kullanılmakta olan bu tatlı katkı maddesi ilk olarak İngiltere’de doğmuştur. Hatta kraliçe, Lyle’s marka altın şurubuna kraliyet onayını vermiştir.

Sonrasında farklı markalar tarafından da altın şurubu çıkartılmış ve market raflarını süslemiştir. Evde de yapılabilecek birmalzeme olmakla birlikte gelin altın şurubu nedir sorusunun yanıtlarını daha detaylı bir şekilde alalım. Çünkü ülkemizde de tatlıların yapımında bu katkı maddesine yakında çok sık yer verildiğine tanık olabiliriz.

Altın Şurubu Nedir?

Altın şurubu nedir? Kalın, sarı renkli bir sıvı olan altın şurubu, kamış ya da pancar şekerinin suda eritilerek içerisine limon suyu ya da krem tartar gibi bir asitli bileşenin eklenmesinin yan ürünü olarak tanımlanmaktadır. Tatlıların üzerine döktüğümüz şerbete benzetebilirsiniz. Ancak kıvamının biraz katı olması ve bal görünümünü almış olması önemlidir.

Altın Şurubu Bal Mı

Altın Şurubu Nedir

Altın şurubu kolayca donarak kristalleşmez. Dolayısı ile içerisine eklendiği tatlılar üzerinde rahat çalışılmasını olanaklı hale getirir. Altın şurubu nedir sorusuna yanıt verirken, onun pankekleri tatlandırmak ve fırınlamak, pekmezli turta yapmak… gibi alanlarda kullanıldığını da belirtmemiz gerekir. Tatlılara bu isim çok da yakışmaktadır.

Altın Şurubu Bal Mı?

Altın şurubu bal mı şeklinde bir soru,altın şurubunun görünüm olarak bala benzemesi dolayısı ile aklınızı karıştırabilir. Her ikisinin de benzer görünümde olması ve altın şurubunun yerine balın kullanılabilmesi, insanlarda böyle bir izlenim yaratmış olsa da altın şurubu evde, şeker kamışı ya da pancar kullanılarak yapılabilse de bal arıların çiçeklerden elde etmiş olduğu doğal bir tattır.

Altın şurubu bal mı sorusuna yanıt verirken her ikisinin aynı şey olmadığını ama altın şurubunun bal yerine kullanılabileceğini belirttik. Bal yerine altın şurubunun kullanıldığı zamanlar da bulunmaktadır. Bu tercih özellikle vejetaryen beslenmesinde yapılmaktadır. Çümkü bal bir vegan ürünü değildr.

Altın Şurubu Nerelerde Kullanılır?

Altın şurubu nerelerde kullanılır? Altın şurubunun kullanımı en çok, bir İngiliz lezzeti olan pekmezli turtada gerçekleştirilir. Altın şurubunun yanında limon, zencefil şurubu, zencefil, galeta unu ve yumurta da tarif içerisinde kullanılır. Herhangi bir tarifte mısır şurubu ya da bal malzemeler arasında yer alıyorsa ve elinizde yoksa, altın şurubunu kullanmayı tercih edebilirsiniz.

Altın şurubu nerelerde kullanılır sorusunun yanıtları arasında içeceklerin tatlandırılması da yer almaktadır. Çay, kahve ya da buzlu içecekleri altın şurubu ile tatlandırabilirsiniz. Bal kadar hızlı katılaşmaması bu noktada avantajdır. Krep, kesilmiş meyve, çörek, granola ve ılık ekmek üzerine altın şurubu dökerek tatlandırmanız da mümkün.

Altın Şurubu Evde Nasıl Yapılır?

Altın şurubu evde nasıl yapılır? Altın şurubu nedir sorusunun yanıtını verirken onu evde de yapabileceğinizi belirtmiştik. Ancak alışveriş sitelerindede bulabileceğinizi aktarmıştık. Bu aşamada maddeler halinde altın şurubu evde nasıl yapılır sorusunun yanıtlarını sizlerle paylaşalım…

• Yarım bardak şekerle üç yemek kaşığı suyu,altın rengini alıncaya kadar kısık ateşte pişirin.

• Ardından karışımın içerisine 2 bardak kaynar su ve yarım bardak daha şeker ilavesi yapın. Ve bir çay kaşığı da limon suyu ekleyin.

• Kaynayana kadar malzemeleri karıştırıp, ardından kısık ateşte 45 dakika daha pişmesine izin verin.

• Pişirdiğiniz altın şurubunu kavanozun içerisine koyun. Soğuduğunda kıvamının koyulaştığını göreceksiniz.

Altın Şurubunun Tadı Nasıl?

Altın şurubunun tadı nasıl sorusunun yanıtı da pek çok kişi tarafından merak ediliyor ve bala benzediği düşünülüyor. Ancak altın şurubunun kendine has bir tadı olmakla birlikte tereyağına benzetilmektedir. Karamel gibi hazırlanması ve içerisinde süt bulunmaması, altın şurubunun tadı nasıl diyenlerin aklını bu noktada karıştırmaktadır.

Altın Şurubu Nasıl Saklanır?

Altın şurubu nasıl saklanır? Altın şurubu nedir diyenler bu konuda da bilgi sahibi olmak isterler. Bu katkı malzemesini güneş görmeyen serin bir yerde, ağzı kapalı olarak 3 – 6 ay aralığında saklayabilirsiniz. Buzdolabına koyarsanız kristalleşmesine neden olur ve kullanımını zorlaştırırsınız.

Yorum Yapmak İstermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.