31 Ocak 2018 Süper Mavi Ay Tutulması

31 Ocak 2018 Süper Mavi Ay Tutulması

31 Ocak 2018’de; yani yarın, saatler 16:30’u gösterdiğinde, son 150 yılda hiç yaşanmamış, ilginç bir gök olayına şahitlik edeceğiz. Bir ay tutulması yaşanacak; ama bu ay tutulmasının adı Süper Mavi Ay Tutulması olacak… Pek çok kişi bu ismi ilk kez duymuş olmalı. Peki Süper Mavi Ay Tutulması nedir? Süper Mavi Ay Tutulmasında neler olacak? Ne gibi etkiler ortaya çıkartacak? Merak ettiğiniz tüm bu soruların yanıtlarını ve daha fazlasını sizlere anlatacağız. Süper Mavi Ay Tutulmasını, süper ay ve mavi ay olarak anlatıp, sonrasında bilgileri birleştireceğiz.

Süper Ay Nedir? Bütün gezegenler ve uyduların, dünya etrafındaki hareketleri elips şeklindedir. Yuvarlak bir şekilde dönmezler. Bu şu anlama gelir: hem gezegenler, hem de uydular dünyaya bazı zamanlar daha çok yaklaşırlar; bazı zamanlar da uzaklaşırlar. Ay için de geçerli olan bu durum, genellikle gözle görülmez. Ancak ay dünyaya en yakın olduğu zamanda dolunay şeklini alırsa, bu duruma Süper Ay adı verilmektedir.

Mavi Ay Nedir? Mavi her ne kadar bir renk olsa da, mavi ay, ayın mavi olacağı anlamını taşımıyor. Aynı ayın içerisinde yaşanan ikinci dolunaya mavi ay adı veriliyor. Sadece sembolik bir isim. Ocak ayının ikinci ay tutulması 31 Ocak 2018’de yaşanacak; ilki ise 2 Ocak 2018’de idi. Hal böyle olunca yarın mavi ay ortaya çıkacak. Ancak bu önemli bir durum değil.

Ay Tutulması Nedir? Dünya, güneş ve ayın aynı hizaya gelip, dünyanın güneş ile ay arasına gelmesi ve bunun sonucunda, ayın üzerine düşen dünyanın gölgesine ay tutulması adı verilmektedir.

Peki 31 Ocak 2018 ay tutulmasında ne olacak? Gerçekten süper mavi ay tutulması yarın mı yaşanacak? Hayır. Aslında ayın dünyaya olan gerçek uzaklığı 384.400 kilometre. Ay, 2 Ocak 2018’de gerçekleşen ay tutulmasında dünyaya 356.565 kilometre uzaklıktaydı. Bugün; yani 30 Ocak 2018 tarihinde bu mesafe 358.993 kilometre. Yani, asıl süper ay tutulması 2 Ocak 2018’de yaşandı. Ama yarın yaşanacak ay tutulmasında da ay dünyaya her zaman olduğundan çok daha yakın mesafede. Bu nedenle süper ay tutulması olarak isimlendirilmesi yanlış değil. Ama gerçek süper ay tutulması 29 gün önce yaşandı.

Yarın yaşanacak ay tutulmasına, kanlı ay tutulması diyenler de var. Bunun nedeni, ay tutulması sırasında ayın renginin kırmızı görünecek olması. Ancak bu çok özel bir durum değil. Dünya güneş ile ayın arasına girdiğinde, aya ulaşacak olan güneş ışınlarının yolu atmosferden geçiyor ve bunun sonucunda hafif kırılıyor. Bu durum, ayın üzerine kırmızı gölgelerin düşmesine neden oluyor.

31 Ocak 2018’de yaşanacak olan Süper Mavi Ay Tutulması, sadece Kuzey Amerika’da 150 yıl önce görüldü. Bunun haricinde, ay tutulması senede ortalama iki kere gerçekleşir. Mavi Ay ise 2.7 senede ortalama bir kere görülmektedir. Kısacası, ilgi çekmek için internet üzerinde paylaşılan rivayetlerden ibaret.

Peki yarın gerçekleşecek olan, ismi her ne kadar ihtişamlı olsa da kendisinde herhangi bir ihtişam bulunmayacak olan ay tutulması nerelerden gözlemlenecek? Türkiye’den görülmeyeceği kesin. Rusya, Büyük Okyanus, Kuzey Amerika, İskandinavya ve Asya, ay tutulmasının izlenebileceği yerler olacak. Bizler de muhtemelen televizyon ya da internetten izleyeceğiz.

Yorum Yapmak İstermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.