Zeytinyağı Nasıl Üretilir? Zeytinyağı Yapımı İle İlgili Bilgiler

Bu yazımızda sizlere zeytinyağı yapımı ile ilgili bilgiler vermeye çalışacağız. Zeytinyağı nasıl çıkarılır, ve zeytinyağı nasıl üretilir gibi soruların yanıtlarını yazımız içerisinde bulacak, ve zeytinyağı yapımını öğrenebileceksiniz. Zeytinyağının faydaları hepimiz tarafından biliniyor. Peki ya zeytinyağı nasıl üretilir, zeytinyağı nasıl çıkarılır? İşte zeytinyağı yapımı hakkında merak ettiğiniz her şey:

Zeytinyağı nasıl çıkarılır? Zeytinyağı nasıl üretilir? Zeytinyağı yapımı:
Öncelikle, zeytinyağı yapımında kullanılacak olan zeytinlerin toplanması gerekmektedir. Daha sonra ise, bu zeytinlerin kabukları, ve yapraklarının temizlenmesi işlemi gerçekleştirilir. Bunun ardından ise yapılması gereken şey, zeytinlerin yıkanmasını sağlamaktır. Zeytinlerin zeytinyağı yapımı için hazır hale getirilmesinin sonrasında ise, zeytinlerin çok güçlü bir şekilde ezilmesi, ve hamur haline getirilmesi gerekmektedir. Bu hamur ise daha sonraki aşamada çok kuvvetli bir şekilde yoğurulmalıdır. Yoğurma işlemi sırasında zeytin hamurunun içerisine azar azar su da eklenir; ve bu sayede zeytinyağı moleküllerinin ortaya çıkması olanaklı hale getirilir. Zeytinyağı yapımı sırasında gerçekleştirilen yoğurma işleminin en az yirmi, en fazla da kırk dakika gerçekleşmesi gerekmektedir. İşlemin daha fazla yapılması, hem zeytinyağının kalitesini düşürmekte, hem tadının yabancılaşmasına neden olmaktadır, hem de aynı zamanda zeytinyağının elde edilme miktarı azalmaktadır.
Yoğurma işleminin sonrasında, zeytinyağı yapımında sıkma aşamasına gelinmektedir. Bu aşamada zeytin hamuru sıkılır, ve posası alınır, yağ, ve su ise bir yerde toplanmasından sonra ayrıştırma işlemine tabii tutulmaktadır. Bu işlemin sonrasında artık zeytinyağı yapımı tamamlanmıştır, ama, zeytinyağı nasıl yapılır, ve zeytinyağı nasıl üretilir sorusunun yanıtı için rafine, koku giderme; ve ağartma işlemleri gerçekleştirilebilmektedir. Bunun sonrasında ise, zeytinyağının 18 derecelik ısıda, ve çelik kapların içerisinde saklanması, bozulmaması için önerilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.


Yandex.Metrica Gizlilik Politikası