Zeytinyağı Nasıl Muhafaza Edilir?

Bugünlerde, herkes yeşil zeytin; ve siyah zeytin yapmakta, zeytinyağı satın almaktadır. Ve zeytinyağının anne sütü kadar değerli olduğu ile ilgili haberleri de sürekli ekranlarda görüyoruz. Hal böyle olunca, zeytinyağı nasıl saklanır; ve zeytinyağı nasıl muhafaza edilir sorusunun yanıtları hepimiz tarafından merak edilmektedir. Yazımızın ilerleyen bölümlernde sizlere, zeytinyağını saklama koşulları hakkında bilgilerden söz edeceğiz…

Zeytinyağı Nasıl Muhafaza Edilir?
Zeytinyağı Nasıl Saklanır?

• Zeytinyağını saklama koşullarından söz etmeden önce şunu belirtelim, belki şarabın yıllanmışı makbuldür, ama aynı durum zeytinyağı için geçerli değil. Zeytinyağının tadını, renk, ve kokusunu kaybetmemesi adına en çok 1.5 sene saklanma süresi bulunmaktadır. Bu nedenle, bir senelik gereksiniminizi karşılayıp, önümüzdeki yıl yeniden zeytinyağı almayı düşünebilirsiniz.

• 1.5 senelik zaman diliminden daha fazla bekleyen zeytinyağının, renginin açılmaya başladığını görebilirsiniz. Bu bir bozulma unsuru olmasa da, tercih edilmemektedir.

• Işık da zeytinyağını saklama koşulları arasında dikkat edilmesi gereken başka bir detaydır. Parlak ışık, gün ışığı, güneş ışığı… gibi unsurlar zeytinyağının özellikle tadının acılaşmasına neden olmaktadır. Pek çok kişi acı zeytinyağının makbul olduğunu söylese de, siz bu yanlış inanışa aldanmayın, bizim sözünü ettiğimiz tad bozulması bir mayhoşluktur.

• Çok sıcak yerler de zeytinyağının saklanması için uygun yerler olmayacaktır. Bu unsur zeytinyağının asitlenmesine neden olur. Bu nedenle, kalörifer, soba… gibi sıcak ortamlara yakın yerlerde bulundurulmaması gereken zeytinyağının, olabildiğince soğuk, 18 dereceden düşük yerlerde saklanması önerilmektedir.

• Zeytinyağını, zorda kalmadıkça buzdolabında saklamanız önerilmemektedir, çünkü donmalara neden olur. Bununla birlikte, buharlaşma, yağınıza sıvı bir kıvam da verir, ve orjinalliğini koruyamayan zeytinyağı yine de bozulmaz. Son günlerde, yağınızın doğal olup olmadığını anlamak için buzdolabına koymanız, bu sayede donup donmadığına bakmanız önerilmektedir. Donan zeytinyağının doğal olduğu belirtilmektedir.

• Zeytinyağının hava ile temas etmemesine de dikkat etmeyi unutmamalısınız. Kapağını sıkıca kapatmanız gereken bir şişede saklamanızın önerildiği zeytinyağı şişede azaldıkça, üzerine yağ eklemeniz önerilmektedir.

• Plastik şişeler, uzun süreli zeytinyağı saklamak için uygun değildirler. Kısa sürede bir problem bulunmaz. Bununla birlikte, şişenin çöpe atılmaya uygun koyu renk, ve cam olmasının daha çok önerildiğini de belirtmemiz gerekir. Böylece yağınızı ışığa karşı da korumuş olursunuz…

• Eğer zeytinyağının içerisinde tortular olduğunu, ve bulanık bir renk bulunduğunu görüyorsanız, bu yağı en çok altı ayda tüketmelisiniz. Ama tüketemeyeceğiniz durumda, dibe çöken tortuyu bırakıp, zeytinyağını başka bir şişeye almanız önerilmektedir.

• Zeytinyağını saklama koşullarından bir diğeri de, yağ şişesini, keskin kokulu diğer yiyecek, ya da içeceklerin yanında bulundurmamanızın gerekliliğidir. Aksi halde, zeytinyağının kokuyu hemen çekebilme özelliği bulunduğunu bilmelisiniz…

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.


Yandex.Metrica Gizlilik Politikası