Uzaktan Eğitimde Başarılı Olmanın Yolları

Uzaktan Eğitimde Başarılı Olmanın Yolları

Uzaktan eğitimde başarılı olmanın yolları, özellikle koronavirüs hastalığının var olduğu bugünlerde ebeveynler tarafından araştırılıyor. Ancak aslında yeni bir eğitim sistemi olmayan uzaktan eğitimde başarıyı artırma yolları özellikle üniversite çağındaki gençler tarafından zaten bu döneme kadar sıklıkla araştırıldı. Ve emin olun bundan sonra da uzaktan eğitime devam edilecek… Bu durum sadece ilköğretim ve lise öğürencileri için söz konusu olmayabilir. Ancak üniversite eğitimi için en çok tercih edilen eğitim yöntemlerinden bir tanesi uzaktan eğitim… Çalışanlar, derecelerini yükseltip maaşlarını arttırmak için üniversiteye gidemeseler de uzaktan eğitim alabiliyorlar örneğin. Evli ve çocuklu kadınların da tercih ettiği bir yöntem olan uzaktan eğitime, üniversite çağındaki gençler de dahil oluyor. Ve evet, başarılı olmak sınıf ortamında olduğundan daha zor. En azından karşınızda, tatlı dilinizle, ricalarınızla ikna edebileceğiniz bir öğretmeniniz yok. Peki bu kadar sözünü ettiğimiz uzaktan eğitim nedir? Uzaktan eğitimde başarılı olmanın yolları nelerdir?

Uzaktan Eğitim Nedir?

Pek çok kişi tarafından düşünülenin aksine uzaktan eğitim ne bir açık öğretim ne de örgün eğitimin yanında uygulanan ikinci sınıf bir eğitim sistemidir. Aksine uzaktan eğitim, en çağdaş, teknolojik yöntemler kullanılarak, öğretim üyesi ve öğrencinin bilgisayar karşısında bir araya geldiği, zamandan ve mekandan bağımsız, bilgilerin öğrenci tarafından tekrar tekrar izlenerek pekiştirilebileceği bir eğitim sistemidir. Öğretim üyesinin eğitim vermek; öğrencinin ise eğitim almak için kampüse gitmesine, bunun için sabah sıcak yatağından kalkıp yoğun trafiğe maruz kalmasına, kendisine bunun için plan oluşturmasına gerek duyulmayan eğitim yöntemidir. Pek çok avantajı vardır. Tek dezavantajı sosyalleşmeyi engellemesi olabilir ki bunun için de insanların ders sonrası istedikleri gibi sosyalleşmelerine hiç bir engel yoktur.

Uzaktan eğitimde başarılı olmanın yollarını ilerleyen bölümlerde sizlere çok detaylı bir şekilde aktaracağız. Ancak uzaktan eğitimde başarıyı artırmanın yollarını anlatmadan önce uzaktan eğitimin avantajlarına kısaca değinelim isterseniz…

Uzaktan Eğitimin Avantajları

Öğrenci merkezli bir eğitim sistemi olan uzaktan eğitim, tüm öğrencilere fırsat eşitliği sunmakla birlikte, fiziksel engelli öğrencilerin de herkes gibi eğitim almasını sağlar. Zaman ve mekandan bağımsız olarak alınabilen uzaktan eğitim, bölgesel ve coğrafi engellerin tamamını ortadan kaldırmasının yanında çok geniş bir öğrenci kitlesine aynı anda ulaşabilir. Geleneksel eğitimin fırsatlarından yararlanamayan herkes için çok gelişmiş araçlarla eğitim olanağı uzaktan eğitim sayesinde sağlanır.
Uzaktan Eğitimin Avantajları

Uzaktan eğitimin avantajları arasında, çalışarak para kazanmak ya da kariyerinde ilerlemek durumunda olan insanların, eğitim olanaklarına 7/24 erişim sağlama imkanından da söz etmek gerekir. Eğitime askerlik, evlilik ya da çocuk gibi herhangi bir nedenle ara vermiş olursanız olun, kaldığınız yerden devam edebilme olanağına uzaktan eğitim ile sahip olursunuz.

Kimi insanlar tek başına öğrenmeye alışkındır. Uzaktan eğitimin avantajlarından en önemlisi ise belki de budur. Her öğrencinin kendi tarzında eğitim almasını sağlar. Bunun yanında bilgiye ulaşmanın en kolay yoludur. Yüz yüze eğitimde ortaya çıkan barınma, beslenme, ulaşım… gibi harcamaların hiç biri uzaktan eğitimde olmadığı gibi, öğrenciler isterlerse öğretim üyeleri ile birebir iletişime de geçebilirler.

Uzaktan Eğitimde Başarıyı Artırmanın Yolları

Sizlere biraz sonra aktaracağımız, uzaktan eğitimde başarılı olmanın yollarını üniversite eğitimi almakta olan kişiler kendi kendilerine uygulayabilirler elbette. Ancak koronavirüs hastalığının neden olduğu uzaktan eğitim sürecindeki ilk öğretim öğrencilerine ebeveynlerinin destek olması, uzaktan eğitimde başarıyı artırmanın yollarını uygulamak adına daha etkili olacaktır. Peki nedir bu yöntemler?
Uzaktan Eğitimde Başarıyı Artırmanın Yolları

■ Uzaktan eğitimde başarıyı artırmanın yollarından ilki, cep telefonu ve tablet kullanımını sınırlandırmaktır; özellikle de eğitim saatlerinde… Okula giden öğrenciler, rutinin ne olduğunu özümsemekle birlikte, evde ders almaya başladıkları an itibari ile kendilerini tatilde varsayıp, derslere daha az katılım sağlıyor. Dolayısı ile tablet ve cep telefonları onlara, binlerce oyun ve iletişim olanağı sunmaları dolayısı ile çok cazip geliyor. Bu nedenle ilk yapılması gereken şey, bu cihazların öğrencilerin elinden alınmasıdır. Tabii ders saatlerinde…

■ Büyümekte olan çocuklar yüz yüze eğitimde sadece ders almayıp, duygusal olarak da gelişmektedirler. İlkokul aşklarınızı hatırlayın; samimi arkadaşlarınızı, birbirinizle ettiğiniz kavgaları ya da birbirinize yaptığınız şakaları… Okul sürecinden alınarak uzaktan eğitime tabi tutulan çocuklar ise şu anda tüm bunlardan mahrumlar. Dolayısı ile duygularını dile getirmeleri için onlara fırsat verin. Aksi halde duygusal problemleri nedeniyle, uzaktan eğitimde başarılı olmanın yollarını ne kadar uygulasalar da başarıları bir yerde eksik kalacaktır.

■ Çocukların, uzaktan eğitimi tatil olarak görmelerinin önlenmesi adına onlarla ebeveynlerin konuşması çok önemlidir. Bu durumun koronavirüs hastalığından dolayı ortaya çıktığı,eğitim sürecinin devam ettiği, koronavirüs hastalığının sadece uzaktan eğitime değil maske takmaya, çocuklar için saat kısıtlaması ile dışarı çıkmaya; lokantaların kapanmasına…neden olduğunu ama bunların hepsinin geçeceği ona güven verecek şekilde anlatılmalıdır.

Uzaktan Eğitimde Başarılı Olmanın Sırları

■ Uzaktan eğitimde başarılı olmanın yollarından bir diğeri de ödevleri yapmaktır. Günümüzde öğretmenler, öğrencilerine uzaktan eğitim dahi olsa ödev veriyor ve bu ödevleri belirli saatlerde yetiştirmelerini istiyorlar. Bu süreçte çocuklarına yardımcı olması gereken ebeveynler, birlikte çalışma planı oluşturarak çocuklarına destek olmalı; başarılı olmaları halinde ise onları ödüllendirmelidir. Çocuğunuz gibi siz de tatil moduna girerseniz işiniz çok zorlaşır. Öğretmenin olmadığı yerde siz varsınız…
Uzaktan Eğitimde Başarılı Olmanın Yolları

■ Okula gitmediği için uyku düzeni; buna paralel olarak da beslenme düzeni değişen çocuk için uzaktan eğitimde başarılı olmanın yolları araştırılıyorsa, hem uyku; hem de beslenme açısından eksiğin giderilmiş olduğundan emin olunmalı ve çocuk derse hazır şekilde bilgisayarın başına geçmelidir. Uykusuz ve aç yetişkinler bile işlerine odaklanamazken, çocukların derse odaklanmaları beklenemez; hem de grup halinde olmaları gerekirken tek başlarına oldukları dönemlerde…

■ Uzaktan eğitimde başarıyı artırmanın yollarından bir diğeri de çocuğa çalışma ortamının sağlanmasının gerekliliğidir. Çalışma masası, masasında kitabı, defteri ve kaleminin hazır bulunması gereken çocuğun etrafında, uzaktan eğitim sırasında dikkatini dağıtacak hiç bir obje bulunmamalıdır. Çalışma odasına ders sırasında hiç kimse girmemeli ve evde temizlik ya da sohbet, uzaktan eğitim sırasında kesinlikle yapılmamalıdır.

■ Teneffüs sırasında da tablet kullanmaması gereken çocuklar için uzaktan eğitimde başarılı olmanın yolları arasında, teneffüs saatlerinde hareket etmesini sağlamak, acıktıysa bir şeyler yemesini sağlamak, fiziksel ihtiyaçlarını gidermesine yardımcı olmak… gibi detaylardan söz etmek gerekiyor. Aksi halde derse olan ilgisi azalacaktır. Tıpkı okul ortamının sağlanması oldukça önemlidir.

■ Çocuğa anlamadığı yerlerde yardımcı olmalısınız. Ancak bunu, onu eleştirerek, başka çocuklarla karşılaştırarak ya da sesinizi yükselterek yapmaya çalışmayın kesinlikle. Siz çocuğunuzu öğretmeninden emanet aldınız unutmayın; geri vereceksiniz. Bu noktada onun psikolojisini bozmayın.

Uzaktan Eğitimde Başarılı Olmak İçin Yapılması Gerekenler

■ Uzaktan eğitimde başarılı olmanın yollarından bir diğeri de çocukla ev içerisinde ailece etkinlikler düzenlemektir. Arkadaşlarıyla yapamadığı şeyleri sizinle yapabilmesi gereken çocukla, ne yapabileceğinizi ve ne zaman yapabileceğinizi planlayın. Ve bir başka şeyin de bu planınızın önüne geçmesini kesinlikle engelleyin.

■ Uzaktan eğitimde başarılı olmanın yollarından sonuncusu ise çocuğun öğrenme ve başarma yeteneğine uygun taleplerinizi ona iletmektir. Yani beklentilerinizin, çocuğun yapabileceklerinden fazla olmasının kesinlikle önüne geçin. Aksi halde çocuk kendini kötü hissedecek ve başaramadığı hissine kapılacaktır.

Yorum Yapmak İstermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.