Trafik Cezası Nasıl Sorgulanır?

Trafik Cezası Nasıl Sorgulanır?

Trafik cezası hiç bir sürücünün karşılaşmak istemediği bir durum olmasına karşın, gerek yanlış yere park yapmak, gerek hız sınırını aşmak, gerek kırmızı ışıkta geçmek ya da emniyet kemerini takmamak… gibi sebeplere bağlı olarak pek çok sürücünün başına gelebilen bir durumdur. Trafik cezası nasıl sorgulanır sorusunun yanıtları insanlar için, özellikle E-Devlet kullanımı sonrasında daha kolay bir hale gelmiştir. Trafik cezası nasıl ödenir sorusunun yanıtı da elbette aynı şekilde. Peki E-Devlet, trafik cezası için nasıl kullanılır? Trafik cezası nasıl sorgulanır, trafik cezası nasıl ödenir? Bu soruların yanıtlarını ilerleyen bölümlerde sizlere aktaracağız. Bayram dönüşü, eğer size bir trafik cezası yazıldı ise zamanını geçirmeden ödemelisiniz. Aksi halde, faiz binebileceğini ve borcunuzun artabilme ihtimalini de göz ardı etmemelisiniz.

Trafik Cezaları Nasıl Sorgulanır?

E-Devlet üzerinden trafik cezası sorgulamak için ilk olarak E-Devlet giriş kapısına ulaşmanız, sonrasında da farklı giriş seçeneklerine ulaşmanız gerekmektedir. Elektronik imza, mobil bankacılık, E-Devlet şifresi, kimlik kartı… şeklinde farklı giriş seçenekleri arasında en yaygın olanı E-Devlet şifresi ile giriştir. Bunun için PTT şubelerinden size en yakın olana giderek, 2 TL karşılığında E-Devlet şifrenizi alabilirsiniz. Ardından bu şifreyi, E-Devlet girişi yaparak değiştirmeniz, kolay tahmin edilemeyecek ve bir başkası tarafından ulaşılamayacak bir şifre belirlemeniz gerekmektedir. Trafik cezası sorgulama işlemi için biz bu adımları gerçekleştirerek, E-Devlet girişinizi gerçekleştirdiğinizi var sayıyoruz.

E-Devlet’te E-Hizmetler menüsü altından Emniyet Genel Müdürlüğü’nü seçmeniz gerekiyor. Burada, Araç Plakasına Yazılan Ceza Sorgulama’yı tıklamalısınız. Sonrasında, aracınızın plakasına yazılmış olan trafik cezasını rahatlıkla burada görebileceksiniz.

E-Devlet kullanımı gerçekleştirmiyorsanız, bir E-Devlet şifreniz yoksa, Gelir İdaresi Başkanlığı’na giderek sorgulama yapmanız gerekecektir. Üst menüden E-işlemler’e tıklayın. Altta yer alan Borç Sorgulama ve Ödeme’nin üzerine gelin ve yan menüde belirecek olan Trafik Para Cezası Sorgulama Ve Ödeme’ye tıklayın. Burada karşınıza bir giriş ekranı çıkacak. Bu ekrandan giriş yaparak, sizden istenen bilgileri doldurmanız halinde, trafik cezası sorgulama işleminizi gerçekleştirmiş olacaksınız.

Trafik Cezası Nasıl Ödenir?

Trafik cezası ödemelerinizi isterseniz elden, PTT şubelerine nakit olarak gerçekleştirebilirsiniz. Ki pek çok kişi bunun en sağlam yöntem olduğunu düşünür; özellikle de internet kullanımını tam olarak bilmeyenler. Ancak internet üzerinden, Gelir İdaresi Başkanlığına girerek de ödemelerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Bunun için kredi kartınızda limit bulunması yeterli koşuldur.

Eğer adınıza kesilmiş bir trafik cezası bulunuyorsa ve siz bunu ilk 15 gün içerisinde öderseniz, %25 ceza indirimi hakkından yararlanırsınız. Ancak cezanızı geciktirmeniz halinde, %5 gecikme zammının da cezanıza ekleneceğini unutmamalısınız.

Trafik kurallarına uyarak, hem trafik canavarı olmaz; hem de bir trafik cezasına maruz kalmazsınız.

Yorum Yapmak İstermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.