Telefonda Sesli Yazma Sesli Klavye Nasıl Ayarlanır?

Telefonda Sesli Yazma Sesli Klavye Nasıl Ayarlanır?

Telefonda sesli yazmaaslında her telefon kullanıcısı için önemli bir özellik. Ve bu özellikten pek çok kişinin haberi bile yok. Bazen bir bakıyorsunuz ki bazı arkadaşlarınız size çok kısa zamanda mesaj gönderiyor. Ve bu mesaj içerisinde, o kadar kısa zaman içerisinde yazabileceğine inanmadığınız çok fazla karakter var. Peki ama arkadaşınız bunu nasıl yapıyor?

Acaba klavyesi mi çok hızlı? 10 parmak mı yazıyor? Bu soruların en doğru yanıtını arkadaşınızdan, ona sorarak alabilirsiniz. Ve arkadaşınız size genellikle telefonda sesli yazma özelliğini kullandığını söyler. Bu özelliği siz de kullanmak ister ama nasıl yapabileceğinizi bilemezsiniz.

Telefonda Sesli Yazma

Telefonda Sesli Yazma

Aslında klavyenin üzerinde mikrofon işaretini görürsünüz. Ama bu işarete bastığınızda söylediğiniz kelimeleri yazmak yerine, genellikle Türkçe olmayan karakterler yazar. Dolayısı ile sizin telefonunuzun sesli yazma özelliğini desteklemediğini düşünebilirsiniz. Ancak aslında durum tam olarak öyle değil.

Samsung marka bir telefonunuzun olduğunu düşünelim. Genellikle sesli yazmak istediğiniz zaman İngilizce olarak bir şeyler yazar. Bu yazılanların, sizin yazmak istediklerinizle alakası bile yoktur. Çünkü telefonunuzun tüm ayarları Türkçe olsa bile Samsung klavye henüz Türkçe’yi desteklemiyor.

Bu da beraberinde size, İngilizce, Almanca… gibi farklı seçenekler sunuyor. İyi de bunun bir yolu olmalı… Hatta emin olun ki var. Samsung klavyeyi iptal etmek ve yolunuza Google klavye ile devam etmek. Ancak bunu sadece sesli mesaj için kullanabilirsiniz. Ki telefonunuzda bu durum sesli giriş olarak geçer.

Nasıl yapabileceğinizi maddeler halinde anlatalım.

• Telefonunuzun Ayarlar menüsüne gidin.
• Buradan Genel Yönetim’e dokunun.
• Klavye Listesi Ve Varsayılan butonuna dokunun.
• Burada Samsung Klavye’yi devre dışı bırakın.
•Google Sesle Yazma’yı ise aktifleştirin ve Otomatik olarak ayarlı olmasına dikkat edin.

Telefonda Sesli Yazma Nasıl Yapılır

Telefonda Sesli Yazma

Bu ayarları yapmanız halinde problem yaşamadan mesajlarınızı telefona sesli olarak yazdırabilirsiniz.

Telefonda Sesli Yazma Nasıl Yapılır?

Telefonda sesli yazma nasıl yapılır sorusunun yanıtını biraz önce anlatmış olduk. Ancak eğer Google Asistan aktif değilse, sesle yazabilme şansına yine sahip olamazsınız. Bunu nasıl yapabileceğinizi anlatacağız. Ancak öncesinde şunu belirtelim: Yazmış olduğunuz şeyler telefonunuzda kalır; Google sunucusuna gönderilmez.

Noktalama işaretleri siz sesli olarak telefona yazdırırken, telefonunuz tarafından otomatik olarak konur. Ancak konmasa bile siz, sesli yazarken klavyenizi de kullanabilir ve noktalama işaretlerini koyabilirsiniz. Her şey iyi hoş demek ki. Peki telefonda sesli yazma nasıl yapılır?

• İlk olarak nereye yazmak istiyorsanız oraya girin. WhatsApp olur, Faceboo, Gmail, İnstagram… olur; fark etmez.
• Sonrasında metin yazacağınız yere dokunarak ekrana klavyenizin gelmesini sağlayın.
• Klavyenin üst tarafında Ayarlar işaretini göreceksiniz. Çark işaretidir. Oraya dokunun.
• Buradan, Sesle Yazma’ya gidin.
• Asistan Sesle Yazma özelliğini etkinleştirin.

WhatsApp’ta Sesli Yazma Nasıl Yapılır?

WhatsApp’ta sesli yazma nasıl yapılır sorusunun yanıtı için ilk olarak, biraz önce belirtmiş olduğumuz ayarları yapmış olmalısınız. Sonrasında telefonunuzdan WhatsApp’a girebilir ve mesaj yazmak istediğiniz kişiyi bulabilirsiniz.

Sonrasında her zamanki gibi mesaj yazmak için ekrana dokunun ve klavyenin açılmasını bekleyin.Bu an itibari ile tek ihtiyacınız olan klavyenin üzerinde bulunan mikrofon işaretine tıklamaktan ibaret. Böylece yazmak istediğiniz şeyi telefonunuza söylemeniz yeterli. O sizin yerinize yazacaktır.

Size kalan tek şey ise yazılan mesajı karşı tarafa göndermek. Böylece mesaj yazmak için zaman kaybı yaşamanıza da gerek kalmayacak. Ki zaten sitemiz içerisinde bu gibi pratik bilgileri sizlere her zaman aktarmaya çalışıyoruz.

Sesli Klavye Nasıl Ayarlanır?

Sesli klavye nasıl ayarlanır sorusunun yanıtı için, biraz önce vermiş olduğumuz bilgilerin haricindeekstra hiç bir çaba sarf etmenize gerek yok. Hatta öyle ki Google Sesle Yazma özelliğini aktif ederken dil seçmek zorunda bile değilsiniz. Çünkü Otomatik olması halinde dahi işleminiz Türkçe dil desteği ile sorunsuzca yapılacaktır.

Sesli Arama Özelliği Nasıl Açılır?

Sesli aramaözelliği nasıl açılır sorusuna yanıt almak için yapmanız gereken şeylerden ilki, telefonunuzun Rehbet kısmına girmek.Ardından üst taraftan Arama işaretine dokunun. Ve klavyenin bu şekilde ekrana gelmesini sağlayın. Ardından da tıpkı WhatsApp’ta olduğu gibi klavyenin üzerinde yer alan mikrofona dokunun.

Bu aşamada aramak istediğiniz kişinin rehberde kayıtlı olan adını yazmanız yeterli olacak ve o kişi karşınıza çıkacaktır. Her zamanki Telefon işaretine dokunarak onu arayabilir ve konuşmaya başlayabilirsiniz.

Yorum Yapmak İstermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.