Tansiyon Nasıl Ölçülür? Tansiyon Ölçerken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Bu yazımızda sizlere, tansiyon ölçümü ile ilgili bilgiler vereceğimizi belirtmemiz gerekmektedir. Tansiyon nasıl ölçülür; ve tansiyon ölçerken nelere dikkat etmeliyiz şeklindeki soruların yanıtlarını yazımız içerisinde bulabileceğinizi belirtmemiz gerekmektedir. O halde, doğru tansiyon ölçümü yapabilmeniz için hemen, tansiyon nasıl ölçülür, ve tansiyon ölçerken nelere dikkat etmeliyiz sorusunun yanıtlarını aktarmaya başlayalım:

Tansiyon nasıl ölçülür? Tansiyon ölçerken nelere dikkat etmeliyiz? Tansiyon ölçümünün her şeyin öncesinde sol koldan yapılmasının gerekliliğine dikkat etmek gerekmektedir. Sonrasında ise şunu bilmelisiniz ki, tansiyon ölçümünün, hem sol; hem de sonrasında sağ koldan yapılarak aradaki farkın bulunması önemlidir. Peki tansiyon nasıl ölçülür? Tansiyon ölçerken nelere dikkat etmeliyiz?
Tansiyon ölçümünün yapılacağı kolun kalp seviyesinde, ve düz bir şekilde tutulması; bunun sonrasında da desteklenmesi gerekmektedir. Bunun sonrasında artık, steteskop diyaframı; ve manşetin, kol üzerine doğru bir şekilde yerleştirilmesi gerekmektedir. Ardından, manometrenin ibresinin sıfır olup olmadığı kontrol edilir, değilse sıfır olarak düzeltilir.
Farzedelim ki ilk denemede, tansiyon ölçümü başarısız oldu. Hemen yeniden tansiyon ölçümü yapılmamalı, en az yarım dakika beklenmeli; bu arada manşet içerisinde bulunan hava boşaltılmalıdır.
Tansiyon ölçerken nelere dikkat etmeliyiz diyenler, tansiyon ölçerken dikkat edilmesi gerekenler arasında, manşet uzunluğunun kola uygun olduğuna da dikkat edilmesi gerekmektedir. Tansiyon ölçümü yapılacak olan kolda ödem; ya da herhangi bir yara bulunmamalıdır. Eğer ki herhangi bir istenmeyen durum söz konusu ise, tansiyon ölçümü öncesinde kola bir gazlı bez sarılmalı, manşet gazlı bezin üzerine yerleştirilerek tansiyon ölçümü yapılmalıdır.
Tansiyon ölçerken dikkat edilmesi gerekenlerden bir diğeri ise, kişinin, tansiyon ölçümü öncesinde yeterince dinlenmiş olmasıdır. Nefes nefese yorulmuş olan; ya da aşırı sinirli haldeki bir kişinin tansiyon ölçümü yapılmadan önce bir süre dinlenmesi gerekmektedir. Tansiyon ölçerken yaparken dikkat edilmesi gerekenlerden bir diğerinin ise, tansiyon ölçümü yapılacak olan tansiyon aletinin sağlam olup olmadığının bilinmesi, ve doğruluğunun düzenli olarak kontrol edilmesi gerektiğini unutmamalısınız. Tansiyon ölçümü yapacak olan tansiyon aletinin civalı olmasına özellikle dikkat edilmesi gerektiği de unutulmamalıdır, civalı tansiyon aletleri genel olarak tercih edilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.


Yandex.Metrica Gizlilik Politikası