Su Tasarrufu Yapmak İçin Neler Yapmalıyız?

Her yaz kuraklık hakkında bir şeyler söylüyor, kış aylarının gelip yağmur, ve karların barajları doldurması ile ise rahat bir nefes alıyoruz. Su kesintisi yapıldığı zamanlarda, bir müddet daha suların verilememesi halinde durumumuzun nasıl olacağına dair felaket senaryoları yazsak da, su tasarrufu yapmaya dair pek de çaba sarf ettiğimiz söylenemez. Peki, su tasarrufu yapmak için neler yapmalıyız? Su tasarrufu nasıl yapılır? Yazımızın ilerleyen bölümlerinde sizlere su tasarrufu yapmanın yollarından söz etmeye çalışacağız…

Su Tasarrufu Yapmak İçin Neler Yapmalıyız?
Su Tasarrufu Nasıl Yapılır?

Günlük hayatımızda bol bol meyve – sebze tüketmeli, hem de bunları olabildiğince çiğ, ve kabuklu yemeliyiz, öyle değil mi? Ve tüm bu sebze – meyvelerin yetiştirilmesinde bir takım kimyasal ilaçlara başvuruluyor. Peki su tasarrufu yapmak isterken, bu sebze – meyveleri nasıl yıkamalıyız? Bir kap alıp, içerisine su doldurarak, sebze meyvelerimizi yıkamalı, hatta gerekli olduğunda içerisine bir miktar tuz, ve sirke eklemeliyiz. Bir kaç sefer yıkamamız gereken sebze – meyvelerin yıkanmalarında kullandığımız, kap içerisindeki suyu ise, çiçek sulama, yerleri silme, lavobo temizleme… gibi amaçlarla bir kova içerisinde biriktirmeliyiz.

Su tasarrufu yapmanın yolları arasında yer alan bir diğer şey de, gün içerisinde ellerimizi sık sık yıkarken, dişlerimizi fırçalarken, gerekmedikçe musluğu kapalı tutmamızdır. Ellerimizi ıslatıp, sonrasında sabunlarken musluğu kapatabiliriz. Bu durum bize hem su tasarrufu yaptırır, hem de su faturamızın azalmasını olanaklı hale getirir. Aynı durum, diğer pek çok su ile yapılan uygulama için de geçerli elbette…

Banyo sırasında küveti kullanıp, içerisine su doldurduktan sonra boşa akıtmak yerine, vücudunuzun sadece gerekli yerlerine, gerekli zamanlarda duş tutarak da su tasarrufu yapabilir, su faturasından da yine aynı zamanda tasarruf edebilirsiniz.

Araba temizliği sırasında su tasarrufu nasıl yapılır derseniz, eğer arabanızı yıkamanız gerekiyorsa, bunu sizin yapmamanızı, bu işi profesyonel olarak yapan firmalara yaptırmanızı önerebiliriz. Aksi halde, bez ile arabanızı silmeniz, size su tasarrufu yaptıracaktır.

Günümüzde, yeni üretilen beyaz eşyalar, hem elektrik tasarrufu, hem de su tasarrufu yapacak şekilde tasarlanmaktadırlar. Bu nedenle, eğer zamanı geldi ise, çamaşır makinesi, ya da bulaşık makinesi değişikliği yapacağınızda bu detaylara dikkat etmeniz gerektiğini belirtebiliriz.

Elde bulaşık yıkadığımızda, ne kadar çok bulaşık deterjanı kullanırsak, bulaşığın o kadar güzel temizlendiğini düşünüyor olabiliriz. Ancak, bu durum, o bulaşığı durulamak için çok su kullanmak anlamına gelmektedir. Mümkünse bulaşıklar bulaşık makinesinde yıkanmalı, ya da, çabuk durulanabilme özelliğine sahip olan bulaşık deterjanları kullanılmalıdır.

Musluğunuzu açtığınızda az su akıtacak şekilde ayarlatmak da su tasarrufu yapmanın yolları arasında yer almaktadır.

Evinizin su tesisatını da sık sık kontrol ettirmenizde fayda bulunuyor. Bir problem olduğunda, örneğin güneş enerjisinin su kazanı patladığında, bu durumu hemen fark etmeniz ancak bu şekilde olanaklı olacaktır.

Bir düğmeye bastığınızda, ya da tek bir sefer çektiğinizde içerisinde bulunan suyu boşaltan sistemleri kullanıyorsanız, mekanızmanın tamamen değil de, yarısına kadar dolu olmasını sağlayarak da su tasarrufu yapabileceğinizi unutmamalısınız…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.


Yandex.Metrica Gizlilik Politikası