Soba Zehirlenmesi Nasıl Önlenir?

Soba Zehirlenmesi Nasıl Önlenir?

Bu yazımızda sizlere soba zehirlenmesi hakkında bilgi vererek, soba zehirlenmesi nasıl önlenir; ve şofben zehirlenmesi nasıl önlenir şeklindeki soruların yanıtlarından söz edeceğiz… Her sene, soba zehirlenmesi; ya da şofben zehirlenmesi haberi almadan günlerimiz geçmiyor. Bunlara geçtiğimiz günlerde ana haber bültenlerinde yer alan, şofben zehirlenmesi dolayısı ile anne; ve üç çocuğunun hayatlarını kaybetmeleri de eklendi… Sonrasında eve gelen baba, önce kızının cansız bedeni ile, sonrasında da eşi, ve diğer iki çocuğunun cansız bedeni ile karşılaşmış, haber içimizi ürpertmişti… Bu nedenle, soba zehirlenmesi; ve şofben zehirlenmesi hakkında bilinçlenmeliyiz… İşte bilmemiz gereken o detaylar…

Soba Zehirlenmesi Nasıl Önlenir?

Karbonmonoksit gazı, tadı; rengi, kokusu olmayan, dolayısı ile, sobadan sızmasına karşın fark edilmeyen bir gazdır. Solunum yolu ile vücuda alındığı andan itibaren kana karışmaya başlar. Kanda bulunan karbonmonoksit gazının, oksijen alımını önleme özelliği bulunmaktadır. İşte soba zehirlenmesi bu nedenle ortaya çıkar… Genellikle lodosun kuvvetli olduğu zamanlarda ortaya çıkan soba zehirlenmesi daha çok, bilinçsiz kullanım, yanlış yakıt tercihi; ve ihmal dolayısı ile ortaya çıkar. Bu nedenle, soba zehirlenmesi nasıl önlenir sorusunun yanıtları çok önemlidir…

• Kullanmakta olduğunuz sobaya ait bazı belgelerin bulunması gerekmektedir… Kalite belgesi, garanti belgesi… Garanti belgesi olan sobanın, garanti süresinin ne zaman dolacağının da bilinmesi önemlidir… Malum günümüzde pek çok cihaz, garanti süresinin sona ermesi ile birlikte hatalar vermeye başlar. Sanki belirli bir süreye göre programlanmış gibidirler. Bu nedenle, bakım; temizleme işlemlerine çok dikkat edilmesi önemlidir.

• Sobanın içerisinde kullandığınız yakıtın, izin belgesi bulunan satıcılardan temin edilmesi önemlidir. Ama sadece bununla da kalmayıp, alınacak olan yakıtın standartlara uygun olup olmadığı da kontrol edilmelidir.

• Sobayı yakarken içini aşırı doldurmamalısınız. İçi aşırı dolan sobanın, hem duman yolu daralacaktır; hem de ısı dağılımında denge olmayacağı için bacanın çekiş gücü zayıflayacaktır. Bu nedenle, yakıt miktarında dikkatli olunması gerekir.

• Soba sönmeye yakın iken, içerisine yakıt ekleneceğinde, bu yakıtın, tutuşması zor olan türden tercih edilmemesi gerekmektedir. Aynı anda fazla yakıt kullanılmamasının gerekliliği, sobanın sönmesine yakın da dikkat edilmesi gereken detaylardandır.

• Uyuyacağınız zaman, yatmadan önce sobanın içerisine kesinlikle yakıt eklememelisiniz.

• Kömür sobası kullanıyorsanız; ve sobanın iyi ısıtmadığından şikayetçi iseniz… Tüm bunlara ek olarak sobayı alttan tutuşturuyorsanız, karbonmonoksit zehirlenmesi için davetiye çıkartıyorsunuz demektir. Bu şekilde yapmak yerine, sobayı üstten tutuşturmanız gerekmektedir.

Şofben Zehirlenmesi Nasıl Önlenir?

Pek çok kişi, şofben zehirlenmesinin genellikle gaz kaçaklarından olduğunu düşünür. Oysa ki durum tam olarak bu şekilde değildir. Şofbenin kullanıldığı ortamı yeteri kadar havalandırmamanız durumunda şofben zehirlenmesi ile karşılaşırsınız. Oksijenin az olması, şofbenin yetersiz yanmasına, dolayısı ile karbonmonoksit gazının ortaya çıkmasına neden olur.

• Şofben zehirlenmesini önlemek için ortamın düzenli temiz hava alabilmesi adına, havalandırılması gerekmektedir.

Yorum Yapmak İstermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.