Şeker Nasıl Saklanır? Toz Şeker Ne Kadar Dayanır?

Şeker Nasıl Saklanır? Toz Şeker Ne Kadar Dayanır?

Şeker nasıl saklanır, un nasıl saklanır sorusunun yanıtından sonra yanıtı en çok merak edilen sorular arasında yer alıyor. Çünkü şeker fiyatları sürekli zamlanıyor. Ve bazen marketler diğer şekerlere göre fiyatı yarı yarıya düşük olan bir markaya stoklarında yer veriyor. Hal böyle olunca insanlar olabildiğince fazla şeker almaya çalışıyorlar.

Kimilerimiz 5 kilo, kimilerimiz 4 paket yani 20 kilo şeker alıyor ve nasıl olsa kullanılacak ve o zamana kadar şekere yeniden zam gelecektir. Dolayısı ile uygun fiyatla alalım ve saklayalım mantığını benimsiyorlar. Tam da bu noktada insanın aklı karışıyor: Mevsim yaz ya aldığımız böcekler karıncaların istilasına uğrar ya da böceklenirse?

Toz Şeker Evde Nasıl Saklanır

Şeker Nasıl Saklanır

Hiç merak etmeyin. Siz bulduğunuz zaman uygun fiyatlı şekerlerden alabildiğiniz kadar alın. Tadlarında diğer şekerlerden hiç bir fark olmadığını belirtelim: rahatlıkla çayınızda ya da keklerinizde veya kurabiuelerinizde kullanabilirsiniz. Biz size ilerleyen bölümlerde şeker nasıl saklanır sorusunun yanıtlarını vereceğiz. Onu doğru bir şekilde muhafaza edebilecek ve bir sorun yaşamayacaksınız.

• Şekeri saklamak için kullanacağınız kabın plastik değil de cam olmasına dikkat edin. Çünkü plastik kap içerisinde saklanan sadece şeker değil pek çok gıda maddesi bozulma riski ile karşı karşıyadır. Bu nedenle saklama süreniz uzun olacaksa cam kap kullanmayı tercih etmelisiniz.

• Cam kavanoz içerisine şekeri koyduktan sonra kapağını da sıkıca kapatmanız çok önemli. Kapağı açık bir kap içerisinde bekleyen şekerin kısa sürede bayatlaması durumu söz konusu olacaktır.

Şeker Nasıl Saklanır

Şeker Nasıl Saklanır

• Sıcaktan ve nemden en çok etkilenen gıda maddeleri arasında ilk sırayı şeker alır. Dolayısı ile şekeri sakladığınız yerin ocağın ya da doğalgaz peteklerinin yakını olmamasına dikkat etmelisiniz. Evinizde kiler gibi bir yer varsa, burası şekerin saklanabileceği en uygun yer olacaktır.

Şeker Nasıl Saklanır

Şeker nasıl saklanır sorusuna yanıt verirken, serin ve kuru bir yerde saklamanız önerisini bir kez daha yinelemek isteriz. Bu durum özellikle küp şeker için çok önemlidir. Eğer saklama koşullarına uymazsanız küp şekerin üzerinde farklı bir yapının oluştuğunu görebilirsiniz.

• Bazı kişiler şekeri, serin ve kuru bir yerde saklamanın gerekliliğini bildiklerinden, buzdolabını ve hatta derin dondurucuyu tercih ederler. Ancak siz bu yanılgıya kesinlikle düşmeyin. Çünkü aşırı soğuk ortamda şeker olduğundan çok daha çabuk bayatlayacaktır.

• Şekeri cam kavanoz içerisinde saklamanın en uygun saklama yöntemi olduğunu belirtmiştik. Peki bunu yaparken dikkat etmeniz gereken bir detay var mı? Evet var. Şekeri kavanozun içerisine doldurdunuz ve kavanozun kapağını sıkıca,hava almayacak şekilde kapatacaksınız. Ama durun! Önce şekerin üzerine bir kağıt havlu ya da peçete serin.

Ardından kapağı kapatın. Böylece oluşabilecek nem şekere sirayet etmeden önce kağıt havlu ya da peçete tarafından emilecektir. Bu da şekerinizin neme maruz kalmamasını sağlayacak en önemli unsurlardan biri niteliğindedir.

Şeker nasıl saklanır sorusunun yanıtlarını vermeye devam ederken pakette saklayacağınız şekerin tamamını bitirmezseniz, fiziksel koşullardan çabuk etkileneceğinin bilgisini desizlerle paylaşmadan geçmemeliyiz. Bu nedenle ilk olarak paketlerden birini bitirip, sonra diğer paketleri açmalısınız.

• Şekerin nemlenmemesi için kabın içerisine defne yaprağı koyan ya da koymanızı söyleyen bazı kişilerle karşılaşabilirsiniz. Ancak bunu şeker için değil de un için yapmanızı önerebiliriz. Çünkü şekerinizin tadı da kokusu da bu şekilde değişecektir. Defnenin güzel ama ağır bir kokusu vardır ve çayınızda ya da kekinizde bu koku yabancı kalır.

Toz Şeker Evde Nasıl Saklanır?

Toz şeker evde nasıl saklanır sorusunun en uygun yanıtı şekeri cam kavanoz içerisine almaktır. Ardından üzerini kağıt havlu ya da peçete ile kapatarak oluşabilecek nemi almasını sağlayabilirsiniz. Ve sonrasında kapağını sıkıca kapatacağınız kavanozunuzu serin ve kuru biryerde saklamalısınız ki bunun için en uygun ortam, eğer evinizde varsa kiler odanızdır.

Evde böyle bir oda yoksa da şekeri kesinlikle doğalgaz ya da ocağın yanında konumlandırarak saklamayın.Toz şeker evde nasıl saklanır konusunda ne kadar dikkatli olursanız o kadar uzun ömürlü şeker saklama olanağına sahip olacağınızı unutmamalısınız.

Toz Şeker Ne Kadar Dayanır?

Toz şeker ne kadar dayanır? Aslında şekerin tüm türlerinin yıllarca dayanabilme özellikleri bulunmaktadır. Burada dikkat edilmesi gereken tek konu, şekerin doğru koşullarda saklanmasının gerekliliğidir. Plastik poşetlerde, hava almayacak şekilde saklamanız halinde bir şeker yıllarca bozulmadan muhafaza edilebilir.

Şekerlerin Yapışmaması İçin Ne Yapmalı?

Şekerlerin yapışmaması için ne yapmalı sorusuna yanıt arıyorsanız onun nemlenmesini önlemeniz gerekiyor. Peki bu nem nasıl olur? Şekeri doğalgaz ya da ocak gibi sıcak alanlarda saklarsanız ya da çayınıza batırdığınız kaşıkla kavanoz içerisinden şeker alırsanız şekerlerin birbirine yapışmasına sebep olmuş olursunuz.

Hatta şekeri çay dolu bardağa koyarken bile çayın buharı kaşığa, kaşık da şekere taşınabilir. Dolayısı ile boş bardağa şeker atmayı; sonrasında üzerine çay doldurmayı tercih etmelisiniz.Şekerlerin yapışmaması için ne yapmalı konusunda sahip olmanız gereken dikkat, sizin şekerinizin bozulmasını önlemek adına büyük öneme sahiptir.

Toz Şeker Böceklenir Mi?

Toz şeker böceklenir mi sorusuna yanıt arayan çok sayıda kişi bulunmasına karşın bu konuda bilgi bulabilmek biraz zor. Dolayısı ile şekerin böceklenmediği şeklinde yanlış bir düşünceye kapılmamalısınız. Çünkü toz şeker böceklenir ve bu böceklerin de rengi beyaz olduğu ve böcekler çok küçük olduğu için de onları fark etmek oldukça zordur.

Hepimiz karıncalanan şekerlerden haberdarız. Karıncanın da böcek olduğu bilgisi yanlış sayılmaz. Ancak biraz önceki tarif etmiş olduğumuz beyaz, bit kadar küçük böceklerin ayırt edilebilmesi karıncadan çok daha zordur; özellikle de toz şeker içerisinde.

Yapısı gereği çok temiz şartlarda üretilen ve içeriğinde çok az nem bulunan toz şekerin paketi açılınca etrafındaki her şeyden nem çekmeye başlar. Bu durum şekerin nemlenmesine neden olur ama aynı zamanda da böceklenmesine sebebiyet verir. Bu böceklere şeker biti adını da verebiliriz. Toz şeker böceklenir mi sorusunun yanıtının bu olduğu pek çok kişi tarafından bilinmez.

Dolayısı ile şeker nasıl saklanır sorusunun yanıtını bilmek önemlidir. MaviBoncugum içerisinde sizlere bu gibi yararlı bilgileraktarmaya devam edeceğiz.

Yorum Yapmak İstermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.