Saksıda Biber Yetiştirmek Nasıl Olur?

Saksıda Biber Yetiştirmek Nasıl Olur?

Saksıda biber nasıl yetiştirilir sorusunun yanıtları pek çok kişi tarafından merak ediliyor. Malum herkesin evinin bahçesi, geniş bir toprak alanı bulunmayabilir. Bu noktada saksıda biber yetiştirmek için saksıda biber ne kadar sulanır sorusunun yanıtları da önem taşımaktadır. Biz de sizlere bu nedenle saksıda biber yetiştirmek adına sahip olmanız gereken bilgilerden söz edeceğiz.

Saksıda Biber Nasıl Yetiştirilir?

■ Saksıda biber yetiştirmek için ilk olarak yetiştireceğiniz biberin türünü belirlemelisiniz ki bunu da içerisinde yetişecek olan saksı belirleyecektir. Saksının boyutunu, biberi yetiştireceğiniz yere göre belirlemelisiniz. Yani biberi evinizin hangi bölümünde yetiştireceksiniz? Pencerenin önünde mi? Balkonda mı? Terasta mı? İlk işiniz bu soruya yanıt vermek olsun. Saksıda biber yetiştirmek için seçeceğiniz yer hem havadar; hem de güneş gören bir yer olmalıdır. Yer tercihinizi buna göre yapın.

■ Saksıda biber nasıl yetiştirilir sorusunun sonraki yanıtı, kaç saksı kullanacağınızı belirlemek olmalıdır. Sonrasında da söz konusu saksıları satın almalısınız ki alacağınız saksıların ağızları geniş; kendileri ise derin olmalı; en önemlisi de sağlam olmalıdırlar. Saksıların büyüklüğünü biberlerin türüne göre belirleyebilirsiniz. Küçük süs biberi için küçük; dolmalık biberler için ise daha büyük saksılar kullanmalısınız.

■ Saksıda biber yetiştirmek için saksının altına bir delik açmalısınız. Eğer altında tabak bulunan bir saksı almayı tercih ederseniz, saksıda biber ne kadar sulanır sorusunun yanıtlarını da kendi takipleriniz doğrultusunda bulabilirsiniz. Tabak sayesinde bitkinin ne denli doygun sulanıp sulanmadığını rahatlıkla görebilirsiniz.

■ Biber türünü belirleyip saksıyı aldıktan ve saksıda biber yetiştirmek için uygun hale getirdikten sonra sıra toprak seçimine geliyor. Alacağınız toprağın su tutma oranının dengeli olmasına ve içeriğinde zengin besinler bulundurmasına özen göstermelisiniz. pH değeri 6 – 6.5 arası olması gereken toprak geçirgen, kumlu ve tınlı olmalı. Toprak miktarını ise saksınızın büyüklüğüne göre belirlemelisiniz.

■ Almış olduğunuz toprağı saksı içerisine hemen yerleştirmeyin. İlk olarak kiremit parçaları ve küçük taşları saksınızın dibine dizin ki toprak suyu doğru şekilde yönlendirebilsin ve süzsün. Sonrasında toprak yerleşimini de gerçekleştirebilirsiniz.

■ Bu aşamadan sonra biber tohumlarını toprağın üzerine, saksının her tarafına gelecek şekilde eşit olarak dağıtın. Ardından da toprak ile tohumların üzerini kapatın. Ve elinizle bastırarak saksı üzerini düzleştirin. Bunun üzerine de süzgeçli bir suluk kullanarak biberlerinizin ilk suyunu; yani can sularını verebilirsiniz.

■ Saksıda biber yetiştirmek için kullanacağınız tohumlar, saksı yüzeyinde bulunan toprağın en fazla 2 – 3 santim altında olmalıdır. Daha derine ekmeniz halinde biberlerin ters yönde ilerleyebilme ihtimali bulunduğu gibi, olması gerekenden daha uzun sürede çıkabileceklerini de unutmamalısınız.

■ Saksıda biber nasıl yetiştirilir sorusunun yanıtları için eğer fide kullanımı gerçekleştirecekseniz, ilk olarak satın alacağınız fidelerin köklerine zarar vermeden saksılarından çıkartmalı ve kendi saksınızın içerisine eşit aralıklarla yerleştirmelisiniz. Bu noktada fidelerin çok hızlı büyüdüklerini ve birbirlerini sıkıştırma olasılıkları olduğundan dolayı çok sık ekmemeniz gerektiğini de unutmayın. Sonrasında onların da can suyunu vermelisiniz.

■ Biberlerinizi fide şeklinde yetiştirecekseniz çok hızlı büyümelerinin dallarına zarar verme ihtimali bulunduğunu da aklınızdan çıkartmamalısınız. Söz konusu dalların zarar görmesini engellemek ve kırılmalarını önlemek için destek çubuğu kullanmak, saksıda biber yetiştirmek için en mantıklı yöntemdir.

■ Saksıda biber ne kadar sulanır sorusunun son yanıtı ise onları düzenli olarak sulamaktır. 2 günlük aralıklarla sulamayı tercih edebilirsiniz. Su, insanların olduğu gibi biberlerin de can damarıdır; unutmayın ve ihmal etmeyin.

Yorum Yapmak İstermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.