Sağlıklı Sebze Pişirme Yöntemleri

Sağlıklı Sebze Pişirme Yöntemleri

Sağlıklı beslenmede sebze ve meyvelerin doğru şekilde tüketilmesinin önemi büyük. Her sebze ve meyve, vitamin ve mineral bakımından farklı içeriğe sahip ve besin değerinin kaybolmaması da, sağlıklı sebze pişirme yöntemlerinin bilinmesine bağlı… O halde soru şu: Hangi sebze nasıl pişirilir? Yazımızın ilerleyen bölümlerinde, ıspanak nasıl pişirilir gibi soruların yanıtlarını bulabileceksiniz…

Hangi Sebze Nasıl Pişirilir?

■ Ispanak Nasıl Pişirilir? İçeriğinde yüksek oranda Demir bulunduğunu, Temel Reis sayesinde öğrendiğimiz Ispanak, suda pişirilecek olursa, söz konusu vitamin ve minerallerini suya bırakacaktır. Eğer bu suyu içecekseniz sorun yok; ama eğer ıspanak yiyerek, ondan bir takım mineral ve vitaminler almak istiyorsanız, ıspanağı buharda pişirmelisiniz.

Meyveler Ve Sebzeler Nasıl Yenmeli Nasıl Pişirilmeli?

■ Havuç Nasıl Pişirilir? Özellikle pırasa, bezelye gibi yemeklerin içerisinde pişirilen havuç, ev hanımları tarafından, küçük dilimlere ayrılır. Ancak bu, sağlıklı sebze pişirme yöntemlerinden bir tanesi değildir. Havucu tüm olarak pişirip, piştikten sonra parçalara ayırmalısınız.

■ Kuru Fasülye Nasıl Pişirilir? Pek çok kişi, kuru fasülyeyi, çabuk pişmesi için düdüklü tencerede pişirir. Ancak, zaten doğru yöntem de budur. Besin değerini bu şekilde korumaktadır.

■ Domates Nasıl Tüketilir? Çok farklı şekillerde tükettiğimiz domatesi, kış aylarında konserve olarak tüketmek için de yazdan hazırlık yaparız. İşte bu konserve domates, içeriğinde çok fazla besin değeri bulundurmaktadır. Domatesi pişirerek tüketmeniz halinde, onun besin değerinin daha çok arttığını unutmamalısınız.

Patates Pişirmenin Püf Noktaları İle Patatesin Faydalarından Faydalanın

■ Salatalarda Hangi Yağ Kullanılmalı? Salata yaparken, lezzetli olması dolayısı ile salata sosu kullanmamalısınız. Bunun yerine kullanacağınız zeytinyağı, salatanızın besin değerini iki katına çıkartacaktır. Salata soslarının içeriğinde ise tatlandırıcılar vardır; bu tatlandırıcılar herhangi bir besin değeri içermemektedir.

Yorum Yapmak İstermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.