Rüyalar İle İlgili Bilgiler

Rüyalar İle İlgili Bilgiler

Rüyalar hakkında bilgilere pek çoğumuz sahip olduğumuzu düşünsek de, aslında işin iç yüzü çok da öyle değildir. Genellikle rüyalar ile ilgili bilgilerimizin çoğu yanlıştır. Hatta bazılarımız rüyaları etkileyen faktörlerin neler olduğunu dahi tam anlamı ile bilemeyiz. Ama artık telaş yapmanıza gerek yok. Biz sizlere rüyalar ile ilgili bilgileri sahip olmanız gereken şekilleri ile aktarmaya çalışacağız.

Rüyalar Hakkında Bilgiler

■ Tüm gece rüya görüyoruz. Ancak sadece REM uykusunda gördüğümüz rüyalara odaklanabiliyoruz. Bu da bize, tüm gece rüya görmediğimiz düşüncesini hissettiriyor. Ancak durum bu şekilde değil. Gördüğümüz rüyaları hatırlamıyor olmamız, rüya görmediğimiz anlamına gelmiyor.

■ Rüyalar ile ilgili bilgiler arasında, gördüğümüz rüyaların daha çok REM uykusunda iken olanlarını hatırladığımızı biliyoruz. Ancak böceklerin ve balıkların REM uykusu bulunmuyor. Dolayısı ile onların gördükleri rüyaları hatırlamama ihtimalleri oldukça yüksek. Bunun yanında tüm memelilerde, bazı kuşlarda ve sürüngenlerde REM uykusu var. Dolayısı ile bunların tamamının rüya görmesi kuvvetle muhtemel olarak değerlendiriliyor.

■ Rüyalarınızı hatırlamak için kendinizi çok fazla zorlamamalısınız. Zaten güne çalar saat ile başlıyorsanız, bu sırada beyniniz bir travma yaşamıştır ve kendine gelip de çalar saatin çalmasından önceki gördüğü rüyaları hatırlaması oldukça zordur. Rüyalarınızı hatırlamak için yavaş bir şekilde uyanmalı ve kendinize gelmek için bir kaç saatinizi ayırmalısınız.

■ Rüyalarını hatırlayan insanların beyinlerinde bulunan bir bölge, diğer insanların beyinlerine göre daha aktif çalışmaktadır. Bu kişilerin beyinleri gün içerisinde de daha aktiftir. Ve rüyalarını hatırlayan insanlar, uykuları sırasında duydukları sesleri de diğer insanlara oranla daha kolay algılarlar.

■ Rüyalar hakkında bilgilerden söz ederken, bazen bedenimizin, uyandıktan sonra da gördüğü rüyada olduğu gibi tepki verdiğini belirtmemiz gerekmektedir. Yani, stresli bir günün sonunda, rüyanızda gördüğünüz duygusal bir olay sizi yatıştırabilir. Ya da rüyanızda çok kızdığınız bir insana uyandığınızda da kızgın olarak bulabilirsiniz kendinizi. Buna ek olarak, rüyanızda kalp atışınızı hızlandıran bir durum, uyandığınızda da kalbinizin hızlı atmasına neden olabilir.

■ Rüyalar ile ilgili bilgilerden söz ederken, genellikle rüyaların beş saniye kadar kısa sürdüğünü söyleyenleri duymuşsunuzdur. Ancak rüyalar bir saat bile sürebilirler. Gecenin başlarında kısa sürseler dahi, zaman ilerledikçe görülen rüyaların süresi de uzamaktadır.

■ Kötü rüyalar sadece kabuslar değildir. Başarısızlık, endişe, kaygı içeren rüyalar da kötü rüyalardır. Bu rüyaları görüp de uyandıktan sonra, hala etkisinde olabilir, kendinizi suçlu ya da üzgün hissedebilirsiniz. Kadınlar için rüyaları etkileyen faktörler arasında genellikle ilişki sorunları yer alırken; bu durum erkekler için söz konusu olduğunda şiddet ve fiziksel aktivitelerden söz etmek gerekir.

■ Rüyalarınızda gördüğünüz ve şaşırdığınız hiç bir şey aslında garip değildir. Çünkü rüyalar alemi çok farklı bir alemdir. Onu gerçek dünyamızla karşılaştıramazsınız. O dünyada hiç görmediğiniz canlılar, hiç tanımadığınız insanlar bulunabilir. Ama orası farklı bir dünyadır. Bu durum iki farklı kültürün birbiri ile karşılaştırılması gibi bir şeydir.

■ Rüyalar ile ilgili bilgiler verirken, her rüyanın gördüğünüz gibi çıkmak zorunda olmadığını da belirtelim. Diyelim ki rüyanızda öldünüz… Bu sizin gerçekten öldüğünüz anlamına gelmez. Korkmayın. Eğer ölümün nasıl bir şey olduğunu merak ediyorsanız o rüyayı görmeye devam etmeye çalışın. Bilinç altınız size çok farklı şeyler gösterecek ve deneyimler yaşatacak demektir.

Yorum Yapmak İstermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.